27 Aralık 2008

Yeni Teknik Kayan Siteler

Tasarım ve Programlama Yorum Ekle

Daha önce flash ile yapılan birkaç sitede görmüştüm, geçenlerde dzineblog.com'da gördüğüm ve javascriptin bütün nimetlerinden faydalanarak tek sayfa tasarlanan ancak bağlantılara tıklandığında sitenin sağa, sola, yukarı, aşağı kayarak içeriğe ulaşılmasını sağlayan ve benim "Kayan Siteler" dediğim ve yakın bir zamanda özellikle ürün tanıtımı yapılan sitelerde yükselen bir teknik kullanan sitelere birkaç örnek aşağıda yer alıyor, özellikle birinciye dikkat, devamı dzineblog.com'da. (Amma uzun cümle oldu ha, bir daha okumaya korkuyorum)Umarım yakında Türkçe sitelerde de görmeye başlarız.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=630.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Yeni Teknik Kayan Siteler” yazısı için 5 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. gevv dedi ki:

  Teşekkürler Hocam Flash mükemmel bir program ama edit ötesine gidemedim 🙂

 2. osman dedi ki:

  merhaba hocam size bir sorum olacak bu kayan sitelerin yapımını bulamadım. Bu siteleri indirip düzenleme imkanımız var mı sadece javascriptle mi yapılıyor? Valla hayranım hocam size böyle siteleri nasıl buluyosunuz= Eli öpülecek adamsınız hiç üşengeçlik yok vesselam

 3. Yakup Gövler dedi ki:

  Nasıl yapıldığını, sitenin kaynak dosyalarını inceleyerek bulmaya çalışmalısın. Bazılarında kullanılan .js dosyaları sıkıştırılmış olduğundan anlaşılması mümkün olmayabilir. 2-3 haftaya kadar inceleyip, bununla ilgili bir yazı yazmayı planlıyorum. Ancak bunların aynısı Flash ile de yapılabilir.
  Bu siteler motools ya da jquery gibi javascript kütüphanelerini kullanmaktalar. Bunların ne olduğunu bilmiyorsan bırak dağınık kalsın.

 4. osman dedi ki:

  sayın hocom motools hakkında bazı bilgilere ulaştım görsel,
  içeriksel olarak, kolay ve dinamik yapılar olusturmamiza olanak sağlayan bir javascript kütüphanesiymiş. İngilizce bir site olsada bazı şeyler albildim.http://demos.mootools.net/ bu siteye bakınca anlamış oldum.site içerisinde bulunan effect bölümüne bakınca güzel şeyler gördüm.Cidden işe yarar.Araştırmaya devam edecem.

 5. osman dedi ki:

  hocam birde jquery daha az yazıp, daha fazla iş yapmamızı sağlıyo.Hocam özelliklerine baktığımda ise Basit kulalnım,zincirlenebilirlik,eklentiler uyumluluk vs.benim dikkatimi çeken özellik eklenti özelliğidir.http://www.stilbuero.de/jquery/tabs/ siteye bakarsanız memnun olurum.çok güzel efectler verilmiş kodlar sayesinde.jquery kullanan siteler içerisinde Wordpresde bulunuyo.Araştırmaya devam .Dağınık kalmasın Değil mi hocom en azından biraz bilgim olsun