23 Temmuz 2009

Yeni Sınav Sistemi Harika

Eğitim Yorum Ekle

Gelecek yıldan itibaren uygulanmaya başlanacak sınav sistemi ile ilgili genel hatlar sene başında açıklanmış ancak meslek liselerini nasıl etkileyeceğine, sınavın nasıl uygulanacağına dair ayrıntılı bir açıklama yapılmamıştı. Beklenen kararlar alındı ve sınavla ilgili ayrıntılı açıklama yapıldı.
Yapılan açıklamalardan anladığım kadarıyla, yıllardır her ortamda bahsettiğim, olması gereken bir sınav sistemi uygulamaya konulmak üzere. İnşallah birileri çıkıp da, çomak sokmazlar.
Tarih olan sınav sisteminin meslek liseleri için nasıl uygulandığına dair bir yazı yazmıştım ve oldukça ilgi görmüştü. Artık oradaki açıklamaların bir hükmü kalmadı. Yeni sınav sistemini incelemekteyim, yapılan açıklamalardan anladığım kadarını sizlerle yakında paylaşacağım.
Şöyle üstünkörü yaptığım incelemelerde, meslek liselerine uygulanan katsayı zulmünün kalktığını, meslek liselerinin özellikle kendi alanlarını tercih ettiklerinde avantajlı olduklarını, diğer alanları tercihlerinde de düz liselerle aynı statüde değerlendirileceğini gördüm ki bu durum Meslek liselerine olan ilgiyi artıracak, uzun vadede nitelikle eleman yetiştirilmesinin önündeki engeller kalkacak, ülkemiz meslek liselerinin yükselişiyle uçuşa geçecek.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=933.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Yeni Sınav Sistemi Harika” yazısı için 14 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Mehmet dedi ki:

  Yakup hocam merhaba. Bu ülkede iyi birşeylerin olması bazılarını tedirgin ve rahatsız etmekteydi. KOÇ başta olmak üzere birçok sanayi devi bu ülkede ekonominin iyileşmesi için meslek liselerine destek verilmesi gerektiğini yıllardır söylemektedirler. Şu anda sınav sisteminde adı geçen tüm güncellemelerin yürürlüğe girmesinden sonra sorun kalmayacak inşallah. Tabii yine o birileri bu işe de el atıp yürürlüğe girmesini iptal ettirirlerse de hiç şaşırmayın derim..
  Burası Türkiye..
  Bu ülkede her türlü olmazlar olmuştur tarihimiz boyunca..

 2. aybuke dedi ki:

  Bu sistem çok güzel oldu ama anlamadığım bi yer mf1,mf2,mf3,mf4 puanları neler ? tahmin yürütmeye çalışıyorum ama bulamadım bi türlü.

 3. engin dedi ki:

  uçuşa geçecekmiş abartmıyormusunuz? düz liselerin ne anlamı kaldı tek taraflı düşünmek ne kadar doğru? düz liselerle aynı statüye getirsinler katsayı sorununada çözüm getirsinler ama ek puan olayını neden kaldırmıyorlar buda düz liselere haksızlık değilmi...

 4. yunus dedi ki:

  Düz liselerin açılma amacı ne ben başta bunu anlamış değilim, madem üniversiteye girip bir meslek sahibi olacaksa düz liseliler neden liseden itibaren ileride yapacakları mesleğe yoğunlaşmıyorlar?

 5. İlker Aksoy dedi ki:

  Anadolu lisesi öğrencisiyim. Yeni sistem, meslek liselerine avantaj kazandırdı sadece. Bizlerin aleyhine oldu. Ama çift aşamalı sınav sistemi, tüm öğrencileri psikolojik olarak biraz daha rahatlatacaktır mutlaka. En güzel değişiklik, çift aşamaya geçilmesi oldu.

 6. Yakup Gövler dedi ki:

  @İlker Aksoy, yeni sınav sistemi meslek liselerine avantaj sağlamış değil. Olması gereken buydu. Gelişmiş ülkelerin, gelişmesindeki en büyük etken, insanlarının büyük bir kısmını, bir şekilde mesleki eğitim sistemi içerisine almaları, bir kısmını ise bilimsel çalışmaları yapmaları için ayırmalarıdır. Ne yazık ki bu bizim ülkemizde yıllarca tam tersi olarak uygulandı.
  Öğrenciler meslek liselerine yönlendirileceğine, düz liseler cazip hale getirildi. Şu an milyonlarca işsizden bahsediliyor ki eminim bunların büyük çoğunluğu düz lise mezunu gençlerdir. Yıllarca hiçbir vasfı olmayan öğrenciler yetiştirdi düz liseler. Her yüz öğrencisinden sadece 2 ya da 5 tanesini üniversiteye yerleştirebilen bir lisenin nasıl bir misyonu olabilir.
  Gelinen noktada bu yanlışlar görülmüştür. Gençleri meslek liselerine yönlendirebilmenin en gerekli şartı onlara üniversiteye gidebilme şansı, okulu bitirken meslek değiştirme şansı vermektir. İşte sistem bunu veriyor, başka bir şey değil.
  Yeni sistemde de meslek liselilerin kendi alanları ya da kendi alanlarına yakın bölümler dışında başka bölümler tercih edeceklerini düşünmüyorum. En basitinden bir bilgisayar bölümü öğrencisi en fazla bilgisayar mühendisliğini zorlayacaktır.
  Bütün bunların da ötesinde meslek liselerinin çoğu sınavın ikinci bölümündeki konuların %80'ini okullarında görmüyorlar. Muhtemelen bu açıklarını son sene dersaneye giderek kapatmaya çalışacaklar ama bunda başarılı olabileceklerini sanmıyorum. Ama yapabilenin de önüne bariyer çekmek sosyal, hukuk devleti ilkelerine uymayacaktır.
  Meslek lisesi mezunu biri ve değişen sistemin ilk kurbanlarından birisi olarak yeni sistemin meslek liselerinin değil, Türkiye'nin önünü açacağını düşünüyorum. Sistemden Anadolu, Fen türü okulların etkileneceğini sanmıyorum ve umarım yeni sistem okullara hareket, rekabet ve kalite getirir.

 7. İLKNUR dedi ki:

  ben meslek lisesi öğrencisiyim fakat kendi bölümüm dışında tercih yapmayı düşünüorum 3 ve 4.sınıfta dersaneye gitmeyi düşünüorum meslek lisesinde ki mesleğimi de lise bittikten sonra sertifika alıcam bu konuda neler düşünüosunuz

 8. hulya dedi ki:

  oğlum anadolu teknik meslek lis. elektrik elektronik bölümünü kazandı ancak bilişim istiyor ya da düz lise diyor. gittiği bir dersane bizi şu konuda uyardı meslek liselerinin 4 yıllıklarda şansının çok zor olacağını çünkü bu okullarda verilen kültür dersi müfredatının 7 ve 8. sınıf düzeyinde olduğunu söylüyor. bu konuda bilgiye ihtiyacım var kayıt işlemlerine birkaç gün kaldı çocuğun geleceğiyle oynamak istemiyorum acil cevaplarsanız memnun olurum. teşekkürler.

 9. Yakup Gövler dedi ki:

  @hulya, Anadolu teknik liselerinin müfredatı düz liselerine oldukça yakındır. Hemen hemen bütün kültür dersleri alırlar.
  Düz liseye giden her öğrenci kazanacak diye bir kaide yok. Düz liselerdeki başarı oranı %5'dir, yani her yüz öğrenciden sadece 5 tanesini doğru, düzgün bir üniversiteye yerleşmektedir. Bu da bu tür okulların, eğitim kalitesinin göstergesidir sanırım. Oğlunuz, ilgisi, yeteneği neyse oraya yönlenmelidir. En başta sorulması gereken soru, oğlunuz madem bilişim istiyordu, neden elektrik-elektronik tercih ettiniz?

 10. İLKNUR dedi ki:

  hocam ltfn banada birşeyler yazın çünkü sizin düşüncelerinize çok ihtiyacım var kararımı erkenden verip amacıma yönelik çalışmak istiorum çünkü

 11. Yakup Gövler dedi ki:

  @İLKNUR, ne istediğini anlasam cevap yazacağım. Hangi konuda görüş istediğini lütfen daha açık cümlelerle anlat.

 12. İLKNUR dedi ki:

  hocam yani bu 2010 daki yeni sınav sistemine göre ben meslek lisesi olmama rağmen alan dışı tercih yapmak istiyorum bu konuda ki düşüncelerinizi istiyorum

 13. Yakup Gövler dedi ki:

  http://www.yakupgovler.com/?p=934
  ve
  http://www.yakupgovler.com/?p=941
  adresindeki yazılarımı okumuş muydun?

 14. merve dedi ki:

  ya hocam ben 12.sınıf öğreisiyim yazılarınızı okudum ama aklım hala karışık.ben tm öğencisiyim ama edebiyat öğretmenliği bölümü istiyorum yani 2. sınava sos yaldan girebilirmiyim????acil bilgilendirirseniz sevinirim...şimdiden teşekkürler..