26 Kasım 2008

WordPress Tusuldat Eklentisi v1.1

WordPress Yorum Ekle

Tusul.com haber eklemek için kullanılan Haber Ekle API'sini bakıma aldığından eklenti çalışmayacaktır. Uzun süredir bu durum devam ettiğinden açıkçası, haber ekleme olayının tekrar etkin hale getirileceğini düşünmüyorum. Bu nedenle eklentiyi indirip, kullanmamanızı tavsiye ediyorum. WordPress sitenizdeki yazılarınızı Tusul.com'a rahatlıkla ekleyebileceksiniz. Tek yapmanız gereken eklentimi indirmek ve hangi yazılarınızı Tusul'a ekleyecekseniz yazıyı yayımlamadan önce tusuldat demek. Tusul'a daha önceden üye olmuştum ancak yazı eklemek biraz zahmetli olduğundan yazılarımı eklememiştim. Bugün şöyle bir dolaşırken Tusul Haber Ekle API'si ile karşılaştım. Baktım gerçekten kolaylıkla ekleyebiliyormuşuz. Bari dedim şöyle güzel bir eklenti yazayım da işi kolaylaştırayım. Eklentiyi yazdım, hayrını görün.

Kurulum

 1. Eklentiyi sayfa sonundan indirin.
 2. Zip'li dosya içerisindekileri bilgisayarınızda bir yere çıkartın.
 3. 'tusuldat' klasörü içerisindeki 'yg_yaziyi_tusuldat.php' dosyasını Notepad++ gibi bir yazı düzenleme programı ile UTF-8 (BOM olmadan) olacak şekilde açın. Dosya içerisindeki 14 ve 15. satırlardaki Tusul kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Değiştireceğiniz yeri aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

  Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin
 4. Değişiklikleri kaydedin. 'tusuldat' isimli klasörü ya da 'yg_yaziyi_tusuldat.php' dosyasını sitenizin 'wp-content/plugins/' klasörüne yükleyin.
 5. Sitenizin yönetim panelinde Eklentiler penceresinde 'Tusuldat' isimli eklentiyi etkinleştirin.
 6. Eklentiyi düzenlerken, kullanıcı adınızı ve şifrenizi doğru şekilde girdiğinizden ve Düzenle/UTF-8 (BOM olmadan) kodla (Notepad++ için) seçeneğinin seçili olduğundan emin olun. Eğer yönetim panelinizden eklentileri düzenleyebilirseniz, oradan da kullanıcı adınızı ve şifrenizi girebilirsiniz.

Kullanım

Eklentiyi kullanmak çok kolay. Tek yapmanız gereken yazı yazma ekranında, yazıyı yazdığınız yerin hemen altındaki (aşağıdaki resimden de görebilirsiniz) Tusuldat alanından Yazıyı Tusuldat seçeneğini, yazının Tusul.com'daki kategorisini ve yazı tipini seçmek.

Tusuldat yazım alanı
Normal şekilde yazınızın etiketlerini, kategorisini, özetini yazıp, yazınızı yayınlamanız yeterli. Eklenti yazınızı, seçtiğiniz Tusul kategorisine, yazınızın başlığıyla, etiketleriyle, açıklama olarak ise eğer yazınız için bir özet giriyorsanız yazının özetini, girmiyorsanız yazının özet halini (Tusul 250 karakterini alacaktır) ayarlayarak Tusul.com'a ekleyecektir.
Eklentim ile Tusul'a yukarıdaki resimdeki seçeneklerle eklediğim yazım Tusul.com'da aşağıdaki gibi görünmektedir.

Tusul.com'daki yazınız böyle görülecek.
Bu eklentiyle bir gün içerisinde 3 yazınızı ekleyebilirsiniz. Bu sınır Tusul yazı ekle APIsinden kaynaklanmaktadır.
Eklenti WordPress 2.6.3'te yazılmış ve şu an sitemde de kullanılmaktadır. Olası hataların sebepleri, kullanıcı adınızı ve şifrenizi yanlış girmiş olmanız, bir günde 3'ten fazla yazı yollamaya çalışıyor olabilirsiniz. Eklenti varsayılan olarak yazılarınızı Teknoloji kategorisine Haber olarak ekleyecektir.

Eklentiyi İndir

Eklentiyi İndirmeden Önce: Eklenti ücretsizdir ancak eklentinin hazırlanması 4 saatten fazla bir zaman almıştır. Bu nedenle eklentiyi kullanacak olanların, eklentiyle ilgili bir duyuru yazısı yazıp, buraya bağlantı vermeleri ya da ana sayfama bir şekilde bir bağlantı vermeleri gerekmektedir. Bu, emeğimin karşılığı olarak istediğim küçük bir ricadır. Bunu uygulamak sizin vicdanınıza kalmıştır.
WordPress Tusuldat Eklentisi v1.1

Eklentiyi kullanacak arkadaşlar, Tusul.com sitesinden kaynaklandığını düşündüğüm bir nedenden dolayı bazı zamanlar eklenti yazınızı ekleyemeyebiliyor, nedenini bulamadım ancak biraz önce yayınladığım bir yazımı yayınlayabildim.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=490.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“WordPress Tusuldat Eklentisi v1.1” yazısı için 33 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Ahmet dedi ki:

  Mükemmelsin abi. Çok sağol. Şuanda evde değilim. akşam eve gidsince hemen kuracağım bu eklentiyi bloguma. Süper. Tekrar çok teşkkürler.

 2. Deniz Eker dedi ki:

  harika bir eklenti olmuş gerçekten emeğine sağlık çok teşekkürler.

 3. FaRuKuZaM dedi ki:

  Ellerine sağlık, daha kullanmadım ama çok yararlı bir eklenti olduğundan şüphem yok 🙂 Süpersin...

 4. hakan dedi ki:

  Eklentiyi kullanıyorum çok teşekkürler, buna diğer servislerde eklense çok güzel bir eklenti ortaya çıkar ama tabi onlarında api desteği sağlaması gerek.

  ustad eklenti etiketlerin üstüne geliyor ,bunu etiketlerin altında nasıl gösterebiliriz?

 5. Yakup Gövler dedi ki:

  Eklenti kodu içerisinde aşağıdaki satırı bulun.
  add_meta_box( 'tusuldat_panel', 'Tusuldatın', 'tusuldat_paneli_ekle', 'post', 'normal', 'high' );

  kod içerisindeki high ifadesini low olarak değiştirin. Eklenti Kategorilerin altına inecektir. Kodun son hali
  add_meta_box( 'tusuldat_panel', 'Tusuldatın', 'tusuldat_paneli_ekle', 'post', 'normal', 'low' );
  olacak

 6. hakan dedi ki:

  teşekkürler ,iyi çalışmalar

 7. renkli teneke » Wordpress Tusuldat Eklentisi dedi ki:

  [...] eklentiyi tanıtmak ve ricasını yerine getirmek istedim.Eklentinin kurulum ve kullanım sayfası burası. Bende direk olarak Yakup Gövler’in yazısını aşağıya ekliyorum. Kurulumu ve [...]

 8. Onur dedi ki:

  Yakup hocam DomatesGeç projesi için eklenti yazma şansınız varmı acaba. Ücretli yapıyorsanız onuda konuşabiliriz. İstediğim olay buna benziyor. Yazar sitemde kullandığı kullanıcı adı ve şifre ile kendi blogundan yazı yazdığında benim sitemde incelenmek üzere incelenecek yazılara iletilecek. Bana çok karmaşık geliyor. Olabilirse iletişime geçelim sevgili hocam. tusul at çalışmanızdan dolayıda sizi tebrik ediyorum. Saygılarımı sunuyorum.

 9. WordPress Siteme Ekle Eklentisi · Yakup Gövler'in Not Defteri dedi ki:

  [...] sitesinin sahibi Onur, çoğu kişinin duyduğu Bildir Geç Domatessuyu’nu Geç projesi için Tusuldat Eklentim gibi bir eklenti istedi. Eklenti ile sitesinin üyelerinin (İçerik sağlayıcı - Yardımcı [...]

 10. eylultoprak dedi ki:

  Yakup hocam geçmiş yazılar için de bir yol var mı =)

 11. Yakup Gövler dedi ki:

  Var tabiki, eski yazıyı önce yayından kaldır, ardından tekrar sanki yeni bir yazıymış gibi Tusuldat kısmını doldurup, yayınla düğmesine tıkla. Sistem yayımlama işlemine göre çalışıyor, yani herhangi bir yazıyı yayımla dediğinde yazıyı gönderiyor. Yeni, eski olması farketmiyor. Yukarıdaki yazımdaki örnek yazılar zaten eski yazılarımdı ve böyle gönderdim, hatta eski yazılarımdan beğendiklerimi şu an bile gönderiyorum.

 12. mihenk dedi ki:

  İyi günler hocam eklentiyi aldım sitemde tanıttım denedim çalıştı harika ancaak.Siteden çıkış yaptıktan sonra giremedim ftpden eklentiyi silince girdim.Eklenti varken giriş yapınca url adresi bozuluo adres çubuğunda

 13. Yakup Gövler dedi ki:

  Böyle bir durumun oluşmasına imkan olmaması gerekiyor. Çünkü eklentinin adreslerle vs. ile hiçbir ilişkisi yok. Eklenti sadece yazı yazma ekranında ve yeni yazı yayımlandığında devreye giriyor.
  Acaba kullanıcı adı ve şifreyi girerken eklentiyi yanlış mı düzenlediniz, eklentiyi nasıl düzenlediniz? Utf-8 (Bom olmadan) olacak şekilde düzenlediğinizden emin misiniz?

 14. mihenk dedi ki:

  Eklentiyi sıkıştırılmış dosyadan çıkarttım plugins e atacağım kısmı açtım kullanıcı adımı şifremi gerekli yerlere koydum kapatma tuşuna bastım kaydettimn öyle attım Utf-8 in ne olduğuna dair bir bilgim yok malesef...

 15. Yakup Gövler dedi ki:

  Kurulum bölümündeki 6. maddeyi okuyun.
  Buradan nasıl yapabileceğinize dair ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
  Yakın bir zamanda bu konu ile ilgili bir yazı da ben yazacağım.

 16. mihenk dedi ki:

  eklentiyi tekrar indirip ftpden düzenleme yaptım oldu.Teşekkürler..

 17. Yakup Gövler dedi ki:

  Olduğuna sevindim.

 18. battlenova dedi ki:

  eklenti gerçekten mükemmel hiteme ekledim kullanıyorum çok hit getiriyo aynı tarz eklentiyi oyyla sitesinede uygulanmış hali varmı ??

 19. eylultoprak dedi ki:

  Dediğini akıl edemedimdi =) Sitemdeki geçmiş yazıları tekrar düzenliyorum, resimlerimi kendi sunucuma aktarıyorum sonunda, aslında bu sırada popüler yazılarımı tusula gönderebilirim dediğin gibi bunu belirttiğin çok iyi oldu.. Teşekkür ederim hocam tekrar, değerli katkıların için..

  Bu arada hatırlatma olsun diye belirteyim şu resimli sonraki önceki yazı kavramına baktın mı mail atmıştım ulaştı mı o konu hakkında bir ara mailleşelim mi aklında tut sen ne zaman müsait olursan.. Ben hep burdayım ne de olsa =)

 20. BattleNova.net dedi ki:

  ARTIK EKLENTİ ÇALIŞMIYO EKLE DİYOSUN ADMİN PANELDEN AMA TUSUL.COM DA ÇIKMIYO YAZILAR 1-2 GÜNDÜR BÖYLE ADMİN LÜTFEN Bİ GÜNCELLEME FELAN YAPARMISIN..

 21. Yakup Gövler dedi ki:

  Şimdi kontrol ettim evet ekleme yapmıyor. Ancak bu durum eklentiden değil sanırsam, tusul.com'un yazı ekleme sisteminden kaynaklanıyor. Belki bir güncelleme yapıyor olabilirler. Eklentiye kaynaklık eden API ile ilgili bir değişiklik henüz yapılmamış, umarım API'nin kullanımını kapatmamışlardır. Tusul.com ile iletişime geçip, durumu soracağım. Bilgilendirmenizi için teşekkür ederim.

 22. Yakup Gövler dedi ki:

  @Battlenova,
  Eklenti şu an çalışmaktadır. Önceki mesajımda bahsettiğim gibi problemin kaynağı Tusul.com'muş. Sunucularını taşıdıktan sonra tekrar sistem işlemeye başlamış.
  Ayrıca sonradan farkettiğim bir bug'ı da düzelttim.
  İlgin için teşekkürler.

 23. Avşa adası dedi ki:

  Evet Gerçekten Harika Bir Eklenti OLmuş Çok Teşekkürler

 24. Wordpress İçin Tusuldat Eklentisi | naneLimon.net dedi ki:

  [...] Bu eklenti yazılarınızın otomatik olarak tusul’a eklenmesini sağlıyor.  Eklenti için Yakup Gövler‘e teşekkürlerimi [...]

 25. WordPress ile Sona Doğru · Yakup Gövler'in Not Defteri dedi ki:

  [...] aldığınız kişilerin kaç tanesine bağlantılar bölümünüzde yer verdiniz? Örneğin, Tusuldat eklentimi onlarca kişinin kullandığını biliyorum, yazımın sonunda bir ricada bulunmuştum. [...]

 26. Böyle Gidersek WordPress Adına Kimse Kalmayacak ! | Kemal Gürler || dedi ki:

  [...] biri olan Yakup Gövler’in yazdığı bir eklentiyi örnek gösterelim mesela . Tusuldat eklentisi . Yorum kısmına bakarsanız , dış sitelerden yalnızca “1″ kaynak [...]

 27. 1nci Piyade Blogų (: » Blog Archive » Wordpress tusuldat eklentisi dedi ki:

  [...] Bu eklenti yazılarınızın otomatik olarak tusul’a eklenmesini sağlıyor.  Eklenti için Yakup Gövler‘e teşekkürlerimi [...]

 28. Serkan dedi ki:

  Eklenti artık çalışmıyor 🙁

 29. Yakup Gövler dedi ki:

  Muhtemelen Tusul.com'da bir güncelleme vs. vardır. Daha öncede olmuştu. Eklentinin çalışmaması için bir neden yok. Tusul API cevap vermiyor olabilir. Bir süre bekleyip, ardından Tusul'a göndermek istediğiniz yazıları önce yayımlanmadı olarak ayarlayıp, tekrar Tusul'a gönderecek şekilde yayımlayın.

 30. Sercan dedi ki:

  Eklenti bir kaç haftadır çalışmıyor.Tusulla alakalı sanırım problem :S

 31. tvizy.cmo dedi ki:

  Eklenti hala çalışmıyor mu ? çalışmıyor demişiniz yinede yazan arkadaşa teşekkür ederiz bir emek vermiş =)

 32. yasin emre dedi ki:

  Haber Ekle API'si bakıma alınmıştır. Yayına girdiğinde tekrar buradan duyurulacaktır.

  yazıyor http://developer.tusul.com/api-ekle.html adresinde. Sanırım bu yüzden çalışmıyor..

 33. Burak dedi ki:

  Gerçekten ilk indirdiğimde eklenti çalışmaktaydı ama şimdi çalışmıor? acaba bu sorun sadece bende mi?