12 Ağustos 2009

Uçan Parmaklar Çin Yolcusu

Eğitim Yorum Ekle

Belki biliyorsunuzdur, her yıl uluslar arası bilgisayarda hızlı yazı yazma şampiyonası düzenlenmekte ve ülkemiz bu şampiyonada yıllardır üstün dereceler ve rekorlarla dönmektedir. Bu yılki 47. Intersteno Kongresi ve Dünya Bilgisayar Şampiyonaları 15 – 21 Ağustos 2009 tarihinde Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenecekmiş. Şampiyona'da sürat yarışmaları, steno, bilgi-işlem ve yazı işlem gibi çeşitli yarışmalar düzenlenmekte. Ülkemiz her yıl "F Klavye" ile bu şampiyonaya katılmakta ve birçok dalda derecelerle hatta rekorlarla dönmektedir. Geçmiş yıllardaki şampiyonalarda temsilcilerimiz F Klavye kullanarak, dakikada yaklaşık 800 vuruş (1 vuruş yazı yazarken basılan her tuş demektir) yazabilmişlerdir. 5 vuruşun 1 kelime kabul edildiğini düşünürsek, bir dakikada 160 kelime yazıldığı ortaya çıkıyor ki bu müthiş bir rakam. Bu da F klavyenin neden öğrenilmesi gerektiğini, Q klavyeye göre üstünlüğünü göstermektedir.
Ben de lise yıllarımda daktilo üzerinde öğrendiğim F klavye sayesinde oldukça hızlı yazabilmekteyim. Hızım 800 vuruş değil ama 400-450 vuruş arasında yazabiliyorum. Şu an kullandığım klavyem her ne kadar Q klavye olsa da F klavye'ye ayarlı ve bundan da çok memnunum. Eğer fırsatınız olursa, mutlaka bir F klavye hızlı yazı yazma kurslarına gitmeye çalışın. 1-2 ay gibi kısa sürede klavyeyi öğrenebilir, yeterince çalışırsanız dakikada 300-400 vuruş yazmaya başlayabilirsiniz.
Şampiyonada ülkemizi İnterSteno Türk temsil ediyor daha doğrusu ülkemizdeki şampiyona etkinliklerini organize ediyorlar. Bu nedenle gerek stenografi gerekse de şampiyona ile ilgili bilgileri sitelerinden -ki siteyi baştan sona incelemenizi tavsiye ederim- 2009 Pekin Şampiyonalarıyla ilgili bilgileri ise hazırladıkları sayfadan edinebilirsiniz.
Şampiyonaya katılan bütün temsilcilerimize başarılar diliyor, organizasyonu düzenleyen tüm ekibe teşekkür ediyor, "Parmaklarınıza Kuvvet" diyorum.
Son olarak da F Klavye'ye desteğinden ve şampiyona ile ilgili haberinden dolayı T-infection'a da teşekkür ediyorum.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=995.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Uçan Parmaklar Çin Yolcusu” yazısı için 2 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

  1. Volkan Karakuş dedi ki:

    Yakup, desteğin için asıl ben teşekkür ederim. Türk Milli Takımımız oradan yeni yeni başarılarla dönecektir, bundan eminim. Ben de elimden geldiğince destek olmaya duyurular yapmaya çalışıyorum. Ancak bunu başarabiliyorum ne yazık ki...

    Duyalılığından dolayı tekrar teşekkür ederim sana.

  2. Çin vizesi dedi ki:

    Çok iyi.. Ülkemizi her konuda temsil etmek çok önemli başarılarınızın devamını diliyorum.