20 Mayıs 2009

Öğrencilerime ÖSS Tavsiyeleri

Eğitim, Öğrencilerime Yorum Ekle

14 Haziran'da yapılacak olan ÖSS'ye az bir süre kaldı. ÖSS'ye hazırlanan öğrencilerime birkaç öneride bulunmak istiyorum.

Ben de bir meslek lisesi mezunuyum, dolayısıyla yaşamakta olduğunuz problemleri ben de yaşadım. Bu nedenle sizi anlıyorum. Sene boyunca size, okulda rehberlik etmeye çalıştım. Bu yazımda da sınav gününe dair birkaç önerim olacak.

 • Önümüzde yaklaşık 20 gün kaldı. Bu sürede ders çalışma konusunda yapacağınız, zayıf olduğunuz konularda tekrar yapmak ve bol bol soru çözmek olmalıdır. Dersaneye gidiyorsanız, yapılacak olan denemeleri kaçırmayın, mümkünse evinizde de her gün en az bir tane deneme çözmeye çalışın.
 • Size zarar verecek, sakatlanmanıza yol açacak etkinliklerden (futbol, kavga vs.) mümkün olduğunca uzak durun. Sınavda başarılı olmak için öncelikle sınava girecek kadar sağlıklı olmalısınız.
 • Sınav sonrasını düşünmeyin. Sadece sınava odaklanın. Bu heyecanınızı ve korkularınızı azaltacaktır. Sınavı kazanamamanızın hayatın sonu olduğunu düşünmeyin.
 • Sınava giriş belgeniz gelecek hafta içerisinde gelecektir, bu belgeyi iyi saklayın ve sınavdan en geç bir gün önce sınava gireceğiniz yere gidip, eğer izin verilirse sınava gireceğiniz salonu hatta sıranızı kontrol edin. Salonun tam konumunu öğrenmeniz, olası bir gecikme durumunda size yardımcı olacaktır.
 • Sınavdan birkaç gün önce gürültülü ortamlarda, parklarda, sokak kenarlarında, bahçede vs. ders çalışarak sınav esnasında olabilecek gürültülere karşı kendinizi alıştırabilirsiniz.
 • Sınavdan bir gün önce her ne kadar uyku tutmayacak olsa da erken yatmaya ve uyumaya çalışın. En azından uyumasanız bile yatakta kalın. Bu sabah zinde uyanmanıza yardımcı olacaktır. Sınav günü ve sınavdan bir gün önce sizi rahatsız edecek yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Müzik dinlemeyin, televizyon izlemeyin, kitap okumayın. Bunlar zihninizi meşgul edebilirler.
 • Bir gece önceden sınavda lazım olan bütün evrak ve malzemeleri hazırlayıp, unutmayacağınız bir yere koyun, eksiklik olmamasına dikkat edin. Evdeki herkesi bunları unutturmamaları konusunda uyarın. Eğer malzemeleri bir çantada taşıyacaksanız, çantayı bir yerlerde unutmak ya da kaybetmek riskine karşı çanta içerisine iletişim bilgilerinizin bulunduğu bir kağıt koymanız iyi olacaktır.
 • Sabah 07:00 gibi uyanın, hafif bir kahvaltı yapın, çok sıvı almamaya, kafein ihtiva eden içecekleri içmemeye, yağlı yiyecekleri yememeye çalışın. Tuvalet ihtiyacınızı giderin.
 • Hava durumuna göre rahat edebileceğiniz bir giysi giyin. Ne sizi bunaltacak, ne de üşümenizi sağlayacak bir şey olmasın, ayrıca sınavda başkalarının dikkatini çekecek, onları rahatsız edecek giysilerden de uzak durun. Bir t-shirt, kumaş pantolon ve sandalet rahat etmenizi sağlayacaktır.
 • Anneniz sizin için okunmuş pirinç hazırlamışsa onları yutun; anne babanızın hayır dualarını almanız sizi motive edecektir. Üstüne de bir avuç kadar kuru üzüm yemeye çalışın. Bu beyninizin glikoz ihtiyacının karşılanmasına yardım edecektir.
 • Sınavın başlamasına en geç 30 dakika kala sınav yerinde olacak şekilde mümkünse yürümeden yola çıkın. Daha erken gitmeniz stresinizi artıracaktır.
 • Yanınızda cep telefonu, hesap makinesi vs. gibi hesap ve iletişim araçlarını bulunduramayacağınızdan bunları ya yanınıza hiç almayın ya da beraber geldiğiniz birisi varsa ona verin.
 • Sınava girerken yanınızda, sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı, bir adet vesikalık fotoğraf, mümkün olduğunca çok kalem, silgi, kalemtıraş, mümkünse dijital bir saat, bir şişe su, kağıt mendil, ıslak mendil, küçük bir şişe kolonya, biraz çikolata bulunması iyi olacaktır. Su şişesini kesinlikle masanızın üzerine koymayın, oturduğunuz sıranın üzerine koymanız dökülmelere karşı kağıdınızı koruyacaktır. İçerken de cevap kağıdınızın üzerine damlatmayacak şekilde gerekli tedbirleri alınız. Heyecanlanınca kusma gibi bir adetiniz varsa bir de kusmuk poşeti alın. 🙂
 • Sınav salonunda görevli iki kişi olacak. Bu kişiler size yardımcı olmak için orada olacaklar, bu nedenle her probleminizde yardım istemekten çekinmeyiniz.
 • Sınav sırasında tuvalet ihtiyacınız olabilir, bunu salon görevlilerine bildirmeniz durumunda, bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. İhtiyacınızı dile getirmekten çekinmeyiniz.
 • Sınavda size bir soru kitapçığı ve üzerinde bilgilerinizin bulunduğu bir cevap kağıdı verilecektir. Cevap kağıdı üzerindeki bilgilerin size ait ve doğru olup, olmadığını kontrol edin. Yanlışlık varsa, soru kitapçığında problem varsa salon görevlilerine bildirin.
 • Sınavda toplam 195 dakika süreniz olacak. Meslek lisesi öğrencisi olarak bu sürede birinci bölümde bulunan 120 soruyu çözmeniz istenecek. Bu da size yeterli zamanı verecektir. Bu nedenle zamanın yetmeyeceği endişesine kapılmayın.
 • Sınav başladığı anda heyecanlanmanız gayet normaldir, kalbinizin yerinden fırlayacağını düşünecek, ya kazanamazsam soruları zihninizi meşgul edecektir. Ancak birkaç soru çözdüğünüzde heyecanınız yatışacaktır.
 • En iyi olduğunuz konudan başlayın, illaki sayısaldan başlayacaksınız diye bir şart yok. Eğer yeterince hazırlandıysanız sözel kısmı rahatlıkla 60-70 dakikada tamamlarsınız. Ben olsam 40 dakika bile sürdürmezdim. 🙂 Geri kalan sürede sayısal soruların tamamına bakmanıza yetecektir.
 • Hiçbir soruda takılmamaya, bir soruya başlangıçta 2-3 dakikadan fazla zaman ayırmamaya dikkat ediniz. Yapamadığınız sorulara işaret bırakın, (ben soru işareti bırakıyordum) sonraki turda, zamanınız varsa bunları tekrar gözden geçirebilirsiniz.
 • Cevabından emin olmadığınız soruda işaretleme yapmayın, mümkün olduğunca şıkları elemeye çalışın. Eğer iki şıkka indirebilirseniz belki o zaman size en doğru gelen cevabı işaretleyebilirsiniz. Unutmayın ki 4 yanlış bir doğruyu götürecektir. (Gerçi ben sınava girerken 1 doğru 4 yanlışı götürür mantığıyla hareket edip, birkaç taneyi sallamaktan çekinmemiştim ama siz benim kadar şanslı olmayabilirsiniz)
 • Sınavda sayısal puanınız sizin için önemli olduğundan, sayısal sorulara ayrı bir önem verin. Sayısal soruları yaparken işlem hatası yapmamaya dikkat edin ve mutlaka yazarak işlem yapın. Hatta 2 ile 2'yi çarpacak dahi olsanız bunu yazın.
 • Bazen beyninizin durduğunu düşünebilirsiniz. Bu durumda kalemi bırakıp, geriye yaslanın ve derin bir nefes alın. Eğer pencere kenarında oturuyorsanız dışarıdaki bir ağaca ya da gökyüzüne bakın.
 • Sınav esnasında kesinlikle başkalarıyla, onların yaptıklarıyla ilgilenmeyin, kendi kağıdınıza odaklanın. Bu dikkatinizin dağılmasına engel olacaktır.
 • Sınavın bitmesine yakın, salon görevlileri sizi uyaracaklardır ama siz saatinizi belli aralıklarla kontrol ederek, zamanınızı iyi ayarlayın. Son dakikaya kadar soru çözmeye çalışmayıp, son 5-10 dakikanızı cevaplarınızı kontrol etmek, kaydırma yapıp, yapmadığınıza bakmak için ayırın. Cevap kağıdında tam olarak işaretlenmemiş sorular varsa bunların üzerinden giderek, yuvarlakların tam olarak dolduğundan emin olun.
 • Sınavdan erken çıkmak marifet değildir bu nedenle soruları erkenden bitirmiş dahi olsanız, şüphelendiğiniz soruların üzerinden bir kez daha geçin. Soru cümlelerini doğru okuyup, okumadığınızı; cevabı bulurken eğer işlem yapmışsanız, bu işlemlerin doğruluğunu kontrol edin. Benim tavsiyem sınav süresi bitene kadar içerde kalmanızdır.
 • Sınav bitiminde salon görevlileri kağıtlarınızı alacaklar. Kağıdınızda leke, kırışıklık olmamasına dikkat ederek, soru kitapçığının ve cevap anahtarının salon görevlilerince alındığından emin olun. Hatta eğer izin verirseler, belgeleri özel poşetine koyana kadar bekleyin.
 • Salondan çıkarken hiçbir eşyanızı unutmayın, sınav giriş belgesini verdiğinizden emin olun.
 • Sınavdan belli bir süre sonra çeşitli televizyonlarda sınav sorularının cevapları verilmeye başlanır. Merakınızı yenip, bunları İZLEMEYİN. Soruları hızlıca cevapladıklarından dolayı, siz neyi işaretlediğinizi düşünmeye fırsat bulamadan soru ekrandan gitmektedir. Bir gece sabredip, ertesi gün soruları veren bir gazete alın. Soruları sakin bir yerde sınavda verdiğiniz cevaplara göre soruları cevaplayın. Bu yaptığınız netleri tahmin etmenizde daha fazla yardımcı olacaktır. Bu zamana kadar birileriyle soruları tartışmamaya çalışın, aksi halde yaptığınız işaretlemelerde yanılgıya düşebilirsiniz.
 • Yaptığınız hesaplamaların sonucu kötüyse, üzülün ama çok olmasın. Sadece sonucun kötü olmasının nedenlerini düşünün, ailenizin anlayışına sığının.
 • Eğer hesaplamaların sonucu iyiyse, oynak bir müzik açın ve göbek atmaya başlayın.

Burada anlattıklarım benim yaptıklarım, ya da yapmaya çalıştıklarımdı. Mümkün olduğunca her olasılığı düşünüp, yazmaya çalıştım. Umarım bu zamana kadar iyi çalışmışsınızdır da sınav sadece bir formalite haline gelir.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=842.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Öğrencilerime ÖSS Tavsiyeleri” yazısı için 5 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. ÖSS Mağduru dedi ki:

  ÖSS'ye bu yıl değil, önümüzdeki yıl gireceğim. ÖSS, aklımın ucuna bile gelmiyordu. Şu yazılanların hepsini okudum, yemin ederim kendimi sınavda gibi hissettim ve dehşet bir stres yaşadım... Allah yardımcımız olsun...

 2. Cevat ÖZTÜRK dedi ki:

  Hocam izniniz olursa alıntı yapıp http://www.suleymanbeyler.com sitemde yayınlıyabilirmiyim. Ben emekli bir memurum ama sitemizi gençler takip ederler.

 3. Yakup Gövler dedi ki:

  Kaynak gösterek elbetteki alıntı yapabilirsiniz. Yazı aralarındaki kişisel yorumlarımı silmenizi tavsiye ederim.

 4. Yasin ERDOĞAN dedi ki:

  Yakup Hocam biz ne yapsak hakkınızı ödeyemeyiz bizler sizin gibi öğrencilerine düşkün hocanın kıymetini iş işten geçtikten sonra anlarız ben öss ye ilk gireçeğim için ne yapacam yanıma ne alacam gibi daha sayamadığım sorulara cvp aldım yazınızı okuyunca sanki ikinci kez giriyorum herşey için tşk ederim hocam. SİZ UNUTULMAYACAK KADAR DEĞERLİSİNİZ...

 5. ÖSS’ye Üç Gün Kaldı · Yakup Gövler'in Not Defteri dedi ki:

  [...] Haziran Pazar günü yapılack olan ÖSS’ye sadece üç gün kaldı. Daha önce öğrencilerime tavsiyeler başlığı altında, sınav günü ve öncesinde ne yapmaları gerektiğine dair önerilerde [...]