08 Haziran 2009

Kalıcı Bağlantılarımı Düzenledim

Kişisel, WordPress Yorum Ekle

Sitemi ilk yayına soktuğumda Windows sunucu üzerindeydi, bu nedenle kalıcı bağlantı ayarlarını kullandığımda adreslerim siteadi.com/index.php/yazi-basligi şeklindeydi. Bir süre sonra Linux sunucuya geçtim ama kalıcı bağlantı ayarları sonucunda bu defa siteadi.com/yazi-basligi şeklinde ayarladım ama eski bağlantılar ulaşılmaz oldu canım sıkıldığından kalıcı bağlantıları kullanmama kararı aldım. Ancak ziyaretçilerim her fırsatta iki şeyden şikayet ediyorlardı kalıcı bağlantılarım ve uyduruk temamdan. 😀 Bari kalıcı bağlantı ayarlarımı yapayım da şikayet nedenlerinden birini kaldırayım dedim.
Şu anda kalıcı bağlantı ayarlarım /%postname%.html şeklinde ayarlı. Ayarlarım içerisinde post_id kullanmamın sebepleri performansı artırmak (şu an için aslında o kadar da önemli değil ama) hem de artistlik olsundu ayrıca yazılara bağlantı verirken yine eski yöntemi kullanacağım yani /?p=yazi_id şeklinde bağlantı vereceğim, böylece ileride kalıcı bağlantı ayarlarımı yeniden değiştirirsem, verdiğim bağlantılar kırılmamış olacak.
Ne diyelim yeni kalıcı bağlantı ayarlarım hepimize hayırlı olsun, Allah utandırmasın. 🙂


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=873.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Kalıcı Bağlantılarımı Düzenledim” yazısı için 8 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. ahmet dedi ki:

  En iyisini yaptın hocam. Siteye ilk girdiğimde dikkatimi çekmişti. Hayırlısı artık 🙂

 2. İlker Aksoy dedi ki:

  Hayırlı olsun hocam... Dikkat etmiştim kalıcı bağlantıların olmamasına. Bu şekilde ziyaretçi sayınızda çok büyük artış olacağını düşünüyorum...

 3. Ahmet dedi ki:

  Şimdi tam oldu Yakup Hocam 🙂 Hayırlı olsun.

 4. Yakup Gövler dedi ki:

  Sağolun arkadaşlar, işe yarayıp, yaramayacağını göreceğiz.

 5. mj dedi ki:

  Hayırlı olsun hocam 🙂 Bide temanızı değişseniz tam süper olacah 😛

 6. Furkan dedi ki:

  Bence ID hiç eklemeseydiniz. Çünkü yedekleme yapıp geri yükleyince WordPress ID'leri baştan atama yapıyor. Bu'da Google'daki sayfalarınızın karışmasına yol açıyor.

 7. Yakup Gövler dedi ki:

  Sanırım bahsettiğiniz içe aktar özelliği kullanılarak yapılan yedek yüklemelerinde oluyor. İçe aktar yöntemiyle değil de her zaman doğrudan SQL yedeğinden yüklemenin daha iyi olduğunu düşünüyordum. Ama yine de tavsiyenize uyup, yeniden düzenledim.

 8. Arda dedi ki:

  Merhaba hocam, sitenizin neredeyse tüm sayfalarını dolaştım. Tüm yazı başlıklarınıza baktım ama istediğim kalıcı bağlantı düzenine ilişkin bir şey göremedim.

  Ben şöyle bir şey yapmak istiyorum: Sayfa oluştururken URL'de nokta (.) işaretini kullanmak istiyorum. Örneğin sayfa oluşturduğum zaman şu şekilde olsun istiyorum:

  siteadi.com/turkce-8.sinif-yillik-plan

  bu şekilde yapmak istiyorum. Bayağı araştırdım wp-tr forumda da çok araştırdım bulamadım. Siz yardım ederseniz çok sevinirim.