23 Mayıs 2009

Yönetim Panelinde Farklı Favicon

WordPress Yorum Ekle

Neredeyse bütün tarayıcılar artık sitelere ait olan "favicon" ismi verilen Yer İmlerinde kullanılan küçük simgeleri gösterebiliyorlar. WordPress temasına ekli olan bu simge hem yönetim panelinde hem de site ana sayfasında kullanılabilir. Ben çoğu zaman yazılarımı yazarken ya da kodları denerken, hem yönetim sayfasını hem de sitemi açarım. Ancak çok fazla pencere açtığımdan pencere başlıkları görülmez, sadece favicon simgesi görünür. Bu durumda da hangi pencerenin yönetim paneline ait olduğunu anlayamam. Uygulayacağımız yöntemle sitemizin yönetim paneline kendine özgü bir favicon atayarak, bu dertten kurtulucağız.
Tarayıcı olarak şu an Opera'yı kullanıyorum. Operada hem yönetim panelim hem de sitem açık ve tarayıcıda aşağıdaki gibi görülüyor.

Gördüğünüz gibi her iki sayfada da aynı favicon kullanılıyor. Bu durumu düzeltmek için yönetim panelim için farklı bir simge oluşturdum ve temamın Tema Fonksiyonları (functions.php) dosyasına aşağıdaki kodları ekledim.

  1. /* Yönetim Paneline Farklı Favicon */
  2. function favicon4admin() {
  3.  echo '<link rel="Shortcut Icon" type="image/x-icon" href="' . get_bloginfo('wpurl') . '/wp-content/favicon.ico" />';
  4. }
  5.  
  6. add_action( 'admin_head', 'favicon4admin' );

Tabiki oluşturduğum simgeyi sitemizin wp-content klasörüne yükledim ve ona uygun olarak simge adresini belirttim. Kodları ekledikten sonra site simgelerim aşağıdaki gibi görünmeye başladı.

Elinizdeki bir resmi favicon simgesi haline getirmek için DynamicDrive servisini kullanabilirsiniz.

Kaynak


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=857.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.