20 Ağustos 2009

Yazıyı Yayımladıktan Sonra Yeni Yazı (güncellendi)

WordPress Yorum Ekle

WordPress 2.7 ile birlikte yeni bir yazı yazıp, yayımladığınızda, artık önceki gibi form boşalıp, yeni yazı sayfası gelmiyor. Bunun yerine yayımlanan sayfa olduğu gibi içeriğiyle birlikte duruyor. Ancak bu bazen problem oluşturabiliyor. Özellikle üst üste yazı yayımlamak isteyenler, yayımladıkları yazıyı yanlışlıkla değiştirebiliyor, benim gibi dalgın kişiler. Ne yazık ki bunu düzeltmek için kolay bir yöntem yok, WP'nin çekirdek dosyalarında düzenleme yapmamız gerekiyor.
Sitenizin wp-admin/post.php dosyasını uygun şekilde açtıktan sonra, 52. satırı bulun, aşağıdaki gibi bir kod olacak.

 1. $location = add_query_arg( 'message', 6, get_edit_post_link( $post_ID, 'url' ) );

Bu satırın başına // karekterlerini koyarak satırı iptal edin ve altına aşağıdaki kodu ekleyip, dosyayı kaydedin, değişikliği yaptığınızda son görünüm aşağıdaki gibi olacak.

 1. //$location = add_query_arg( 'message', 6, get_edit_post_link( $post_ID, 'url' ) );
 2. $location = add_query_arg( 'message', 6, "post-new.php");

Artık yeni bir yazı yayımladığınızda, yayımladığınız yazı değil, yeni yazı penceresi ekrana gelecek.

WordPress 2.8.4 Sürümü için

Yukarıdaki kod WordPress 2.8.4 sürümünde yine aynı dosyada 46. satırda bulunmakta. Aynı işlemi bu satır için de gerçekleştirin. WP 2.8.4 için aşağıdaki gibi görünecek (büyütmek için tıklayın).

Not: Yazıyı yayımla dediğinizde, yeni yazma sayfasına yönlendirileceksiniz. Yazı yayımlandı şeklinde bir uyarı alacaksınız. Ancak bu uyarının yanındaki yazıyı görüntüle bağlantısı çalışmıyor. Sebebi ise yönlendirme sırasında, yayımlanan yazının ID'sini aktaramamamızdır.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=867.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Yazıyı Yayımladıktan Sonra Yeni Yazı (güncellendi)” yazısı için 16 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Mehmet dedi ki:

  Faydalı bir makale, teşekkürler Yakup bey..

 2. awakado dedi ki:

  Sabit bir sayfa veya yazıyı çekmek ?

  Nette baya araştırdım ama sonuca ulaşamadım.

  Yapmak istediğim şu; örneğin wp üzerinde hakkımda sayfasını ya da herhangi bir kategori altındaki seçtiğim yazının tamamını (başlığı değil) başka html bir sayfaya iframe ile göstermek ya da php ile include etmek istiyorum.

  Bu konu hakkında kısa bir yol önerebilirmisiniz?. teşekkürler.

 3. Statik Sayfaya Yazı İçeriğini Yazdırma · Yakup Gövler'in Not Defteri dedi ki:

  [...] soruda WordPress kurulu bir sitede belirli bir yazının içeriğini html sayfasına ya da bir php [...]

 4. Yakup Gövler dedi ki:

  WP PHP tabanlı bir sistem olduğundan html sayfası içerisine bir yazının içeriğini çağıramazsınız. Bunun için ilgili yazıyı çeken bir .php dosyası yazıp, ardından da bu php dosyasını iframe içerisinde çağırmalısınız.
  Bununla ilgili yazdığım yazıyı inceleyin lütfen.

 5. fatih dedi ki:

  2.8 de denedim az önce çalıştı. fakat yazıyı gönderdiğimiz hiç belli olmuyor. siteye girince fark ettim 🙂

  2.6.5 de yazıyı gönderdikten sonra üstte yayınlandı filan yazıyordu şimdi hiç bişey yazmayınca sonradan fark ettim. yine de kullanılabilir, teşekkür ederim

 6. vezirhan dedi ki:

  size ait bir eklenti olan katogorinin katogorileri eklentisini kullanmıştım halada kullanıyorum öncelikle onun için teşekkürlerimi sunuyorum

  yazı panelindeki bu ayar içinde ayrıca teşekkür etmek istiyorum benim gibi sık içerik girmek durumunda olan biri için bulunmaz bir nimet tekrar teşekkürler

 7. vezirhan dedi ki:

  Hocam bu ayarın güncellenmesi iyi olmuş bende sürüm yükseltme yaptıktan sonra 52 . satırda bu kodları arıyordum başka yerde olmaz nasıl olsa diye bi türlü yapamamıştım meğer 46.satırda gözümün önündeymiş kodlar bu yazıdan sonra onu düzelttim iyi oldu böylece sağolasınız bu ayar için,,

 8. zaLim dedi ki:

  hocam pardon? bu notepad programini nerden indirecez onuda anlatilir bir sekilde anlatsaniz..

 9. Yakup Gövler dedi ki:

  @zalip, buradan indirebilirsiniz.

 10. zaLim dedi ki:

  YAKUP Hocam sizden bişey anlamadık hocam tam link veriniz.. mesela tıkladıgımız insin. örnek http://www.yakupgovler.com/notped.exe gibi örnek ..

 11. Yakup Gövler dedi ki:

  Buradan indiriniz.

 12. Burak dedi ki:

  Hocam bir resim screen koyarmısın kodu ekleyip dosyaya ? Resimli anlatım gibi. WordPress 2.8.4 kullaniyorum ve bu kodu ekledim. 46 ve 47 sırayı kaptı olmadı gene..

 13. Yakup Gövler dedi ki:

  @Burak, yazıyı güncelledim, resim ekledim.

 14. Reis dedi ki:

  Selam Yakup hocam olmuyor ne yapsak olmuyor yahu köprüdenmi atılsak napsak WordPress 2.8.4 sürümünü kullaniyorum dediginiz gibi yapiyorum olmuyor en iyisi post.php yi burya kopyalamaya karar verdim buyrun post.php hocam siz yapıp bize gönderirmisiniz?

  ID) ) wp_die( __('You attempted to edit a post that doesn’t exist. Perhaps it was deleted?') );

 15. Yakup Gövler dedi ki:

  @Reis, yapıştırdığınız kodun yukarıdaki kısımdan aşağısı görülüyor. Yazı içerisindeki resimde de görebileceğiniz yeri düzenleyin.

 16. ByReCeP dedi ki:

  merhabalar tesekkur ederim hocam aradigim kodlari burada görüyorum kalbime göre gidiyorsunuz yahni.. 😛 basarilarinizin devamini dilerim.