17 Mart 2009

Yazar Bağlantılarındaki Author'u Değiştiriyoruz

WordPress Yorum Ekle

WordPress'te kalıcı bağlantıları kullanıyorsanız, yazarlarınızın yazılarına ulaşmak için kullanılan bağlantı http://www.siteadiniz.com/author/mahmut şeklinde oluşur. Çoğu kimse bu bağlantıdaki 'author' kelimesi yerine örneğin 'yazarlar' kelimesini koymak istiyor. Bunu yapmamızı sağlayan güzel bir yöntem buldum.
Yapmanız gereken aşağıdaki kodları temanızın Tema fonksiyonları (functions.php) dosyasının sonundaki ?> kodundan sonra eklemek.

 1. <?php
 2. add_filter('init', create_function('$a', 'global $wp_rewrite; $wp_rewrite->author_base = "yazarlar"; $wp_rewrite->flush_rules();'));
 3. ?>;

Localhost'ta denedim, oldu ve yazar bağlantısına tıkladığımda yazarın yazıları görüntülendi.

Kaynak: Sivel.net


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=728.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Yazar Bağlantılarındaki Author’u Değiştiriyoruz” yazısı için 8 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Ramazan ELBAŞI dedi ki:

  Öğretmenim merhaba,
  wordpress tr deki kategorinin yazılarını gizleme yazınızı okudum. Oraya üye girişi yaptığım halde yazı kutusu çıkmadı. Okuldan ve evden denememe rağmen. O yüzden böyle ilgisiz bir yere yazıyorum.

  Kodu siteme ekledim. Bu sefer sorun çıkmadı. Artık eklenti kullanmayacağım. Daha önce ana sayfadaki haber sayısını değiştiriyordu. 2. sayfaya geçmiyordu vb. Artık bu sorunlar görülmüyor.

  Son günlerde sunduğunuz tüm ipuçlarını anında sitemde kullanıyorum. Yazıyı yazan author adını bu yöntemle yazar yapamadım. author yazısı, yazıyı yazan linkinde aynen duruyor.Haberin devamında görebilirsiniz.

  Proje çalışmanızda başarılar, kolaylıklar diliyorum.

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Bu ipucu sitesinde kalıcı bağlantı kullananlar için geçerli. Sizin sitenizde kalıcı bağlantı kullanılmadığından buradaki kodlar işinize yaramayacaktır.

 3. Ramazan ELBAŞI dedi ki:

  Evet. Yazıyı tekrar okuyunca ayrıntıyı farkettim.

  nofollow uygulmasında da sitedeki linkleri lightview efekti ile açtırdığımdan mı bilmiyorum, sorun çıkıyor. İkisi bir arada kullanılmayacak gibi. Kullanan varsa eğer.

 4. Yakup Gövler dedi ki:

  Lightview gibi resim efekti veren scriptler bağlantılarda rel="lightview" gibi ifade kullanırlar. Dolayısıyla da bir bağlantıda iki rel ifadesi problem çıkarıyor olabilir.

 5. kuaza dedi ki:

  tesekkurler hocam benim isime yaradi, temada kodlama ile gelen bazi linkler vardi onlarida duzenledikten sonra sorunsuz bir sekilde calismaya basladi..

 6. Attack dedi ki:

  Mrb yakup gövler,

  Dediğinizi uyguladım fakat olmadı hala author/üyeadı şeklinde oluyor..?

 7. Yakup Gövler dedi ki:

  Kodlardaki bozulmayı farketmemişim, kodları yeniden ekler misiniz? Ayrıca yazıya eklediğim resimden de işe yaradığını görebilirsiniz.

 8. Mehmet dedi ki:

  Yakup bey, paylaşım için teşekkürler ancak işe yaramadı. Başka bir kod buldum onunla çalıştı. Diğer arkadaşların da işini görebilir.

  function change_author_permalinks() {

  global $wp_rewrite;

  // Aşağıda yazar yazan kısmı isteğinize göre değiştirin.
  $wp_rewrite->author_base = 'yazar';

  $wp_rewrite->flush_rules();
  }

  add_action('init','change_author_permalinks');