27 Aralık 2008

www.turkiye.gov.tr E-Devlet'e Doğru

Ortaya Yazılar Yorum Ekle

Teknoloji konusunda her şeyi geriden takip ettiğimiz şu günlerde e-devlet yolunda güzel gelişmelerden birisi E-Devlet uygulaması. Henüz yeni olan uygulama umarım sorunsuz bir şekilde devam eder, ilgili ve yetkililer görevlerini ihmal etmezler de çoğu servis işlevsiz duruma gelmez.
Ülkemizde internet kullanan ve kesimleri göz önüne aldığımızda, hele de insanlarımızın güven problemi nedeniyle, proje sorumlulularının mutlaka projeyi iyi anlatmaları bunun için yerel düzeyde çalışma yapılması gerektiğine inanıyorum. Teknolojiyi gerçek anlamda takip eden ve kullananların oranının %5 olduğuna inandığım ülkemizde özellikle projeyle verilen hizmetlerden yararlanması gereken önceki kuşağa sistem iyi anlatılmalıdır. Henüz ATM'den para çekemeyen o kadar insan var ki bu kişilerin e-devlet uygulamasına yaklaşımının nasıl olacağını merak ediyorum. E-devlet uygulamalarından nasıl yararlanacağız? Uygulamaların özel olmayanları için herhangi bir şey yapmak gerekmiyor, siteden istenen bilgilere (bilmem ne numarası, bilmem ne kodu vs.) sahipseniz, birçok işlemi yapabiliyorsunuz. Özel işlemler için ise PTT'ye başvurulup, kimlik bilgileri verildikten sonra ilgili personel size zarf içerisinde bir şifre verecek. Şifre taahhütnamesi denilen bir evrak okunup, imzalanacak. Bunun karşılığında ise 1 YTL ücret alınacak, şifrenin kaybedilmesi durumunda ise 10 YTL ücret ödeyeceksiniz. Ardından bu şifreyi, www.turkiye.gov.tr adresinde istenilen yerde girerek işlemlerinizi yapabileceksiniz.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=618.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.