18 Nisan 2009

WPDB Sınıfı: Seçme Sorgusu

WordPress Yorum Ekle

WPDB sınıfıyla seçme sorgusu yapmak için birden fazla fonksiyon kullanabiliyoruz. Bunlar sırasıyla get_results, get_row, get_col fonksiyonlarıdır.

get_results - Genel Seçme Sorgusu

get_results fonksiyonu özellikle SELECT sorguları yaparken kullanılmaktadır. Sorgunun sonucu isteğe göre nesne, sayısal dizi veya ilişkisel dizi olarak elde edilir. Fonksiyonun genel kullanımı şöyle:

  1. $wpdb->get_results('SELECT * FROM tablonuz', cikis_tipi);

cikis_tipi parametresi aşağıdaki değerleri alabilir.
OBJECT - Nesne - Örnek: $sonuc->isim;
ARRAY_A - İlişkisel dizi - $sonuc['isim'];
ARRAY_N - Sayısal dizi - $sonuc[1];

get_row - Bir kaydı seçme

Yapacağınız sorgu sonucunda sadece bir kaydı elde etmek istiyorsanız get_row fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Genel kullanım:

  1. $wpdb->get_row('Seçim Sorgunuz', cikis_tipi, kayit_numarasi);

cikis_tipi, get_results fonksiyonundakilerle aynı. kayit_numarasi ise sorgu sonucu içerisinde, elde etmek istediğiniz kayıt numarasıdır, varsayılan 0'dır ve ilk kaydı getirir.

get_col - Bir sütunu seçme

get_col fonksiyonu sorgunuz sonucunda dönen değerlerden bir sütundaki değerleri almanızı sağlar. Genel kullanım:

  1. $wpdb->get_col('Seçim Sorgunuz', sutun_numarasi);

sutun_numarasi sorgu sonucunda dönen değerlerden çekmek istediğiniz sütun indisidir. Varsayılan 0 olup, ilk sütunu çeker.

flush - Önbelleği temizleme

WPDB sınıfı bir sorgu çalıştırdığında, bu sorgu ile bazı bilgileri $wpdb->last_result, $wpdb->last_query ve $wpdb->col_info değişkenlerini kullanarak önbelleğe alır. İsterseniz bu değişkenleri flush fonksiyonunu kullanarak boşaltabilirsiniz, tabi ki bu bilgilere ihtiyacınız kalmadığında. Genel kullanım:

  1. $wpdb->flush();

Kaynak


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=770.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.