18 Nisan 2009

WPDB Sınıfı: Ekleme ve Güncelleme

WordPress Yorum Ekle

Sınıfın insert ve update fonksiyonlarını kullanarak güvenli ve zahmetsiz bir şekilde ekleme ve güncelleme işlemlerini yapabiliyoruz.

Ekleme İşlemi

WPDB sınıfını kullanarak, bir veri dizisini istediğiniz bir tabloya ekleyebiliyorsunuz. insert fonksiyonunun kullanımı şöyle:

  1. $wpdb->insert( $tablo, $veri );

$tablo değişkeni veriyi ekleyeceğimiz tablo adını, $veri değişkeni ise tablo alanlarımızla ilişkili verilerimizi ifade ediyor. Örnek Kullanım:

  1. $veri_dizisi = array('option_name' => 'ornek_secenek',
  2. 'option_value' => 'Bu örnek bir seçenek!');
  3. $wpdb->insert( $wpdb->prefix . 'options', $veri_dizisi );

Yukarıdaki örnekte, wp_options tablosuna yeni bir değer eklenmiştir. $veri_dizisi değişkeni alan adlarıyla ilişkili olarak oluşturulan bir dizi değişkendir. option_name ve option_value ifadeleri tablodaki alanları ifade ediyor.

Güncelleme İşlemi

Bir tabloda bir kaydı güncellemek için WPDB sınıfının update fonksiyonu kullanılır, insert fonksiyonuna benzer ancak hangi kaydın güncelleneceğini belirtmek için ayrıca bir where parametresi girilebiliyor. Genel kullanım:

  1. $wpdb->update( $tablo, $veri, $where );

$tablo değişkeni güncelleme yapacağımız tablo adını, $veri güncellenecek alanların isimlerini ve yeni değerlerini, $where hangi kaydın güncelleneceğini belirteceğimiz şart bilgisini tutmaktadır. Örnek kullanım:

  1. $veri_dizisi = array('option_value' => 'Bu yeni bir seçenek değeri');
  2. $where_dizisi = array('option_name' => 'ornek_secenek');
  3. $wpdb->update( $wpdb->prefix . 'options', $veri_dizisi, $where_dizisi );

Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=773.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.