24 Aralık 2008

WordPress'te SQL Sorgularını Görme

WordPress Yorum Ekle

WordPress için eklenti yazarken, özellikle SQL sorgusu gerektiriyorsa hata kontrolü sırasında bu sorguları görmek istiyordum. Ya da WP'nin sayfayı oluştururken hangi sorguları yaptığını incelemek istiyordum. Malumunuz çoğu temada en altta HTML yorum olarak <*!-- 18 sorgu. 0.397 saniye. --*> şeklinde yapılan sorgu sayısı ve zamanı verilir. Tesadüfen bulduğum 'Debug Queries' eklentisi ile sayfa sonunda yapılan bütün sorgu cümleleri listeleniyor.

Kurulum ve Kullanım

 1. Eklentiyi sayfa sonundan indirin. Eklenti tarafımdan Türkçeleştirilmiş ve yeniden düzenlenmiştir.
 2. Sıkıştırılmış dosya içerisindeki 'debug_queries.php' dosyasını sitenizin 'wp-content/plugins' klasörüne yükleyin.
 3. 'wp-config.php' dosyasını açıp, içerisine aşağıdaki kodu ekleyin ve dosyayı kaydedin. Dosyayı UTF-8 (BOM olmadan) kodlamayı unutmayın. Eklentiyle işiniz bittiğinde kodu silmeyi unutmayın.
  [php]
  define('SAVEQUERIES', true); // Debug Queries
  [/php]

 4. Eklentiyi etkinleştirin. Hepsi bu. Artık siteyi görüntüledikten sonra sayfanın kaynağını görüntüleyin. Kaynak görüntünün en altında aşağıdaki gibi sorgu cümleciklerini görebilirsiniz. Tabi ki cümlecikler sizin sitenizde farklı olacaktır. Çıktıdan da anlayacağınız üzere eklentiyle işiniz bittiğinde eklentiyi etkisizleştirmeyi unutmayın. Aşağıdaki çıktıyı sadece Yönetici modundaki kullanıcılar görebilir.

[html]

[/html]

İndir

Eklenti tarafımdan düzenlenmiş, WP 2.6.5 ve WP 2.7 sürümlerinde test edilmiştir, bir problem görülmemiştir. Eklentiyi ihtiyacınız varsa kullanın. Eklentinin orijinali burada, düzenlenmişi aşağıda.
Debug Queries


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=609.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“WordPress’te SQL Sorgularını Görme” yazısı için 1 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. hakan dedi ki:

  bu sayede bazı sorguları el ile girerek daha iyi performans sağlayabiliriz, çok yararlı bir eklenti teşekkürler