22 Mart 2009

WordPress Yorum Onay Konusu

WordPress Yorum Ekle

WordPress sitenizde eğer yorumları onaya bağlamışsanız, her yeni yorumda WP size bir yorum e-postası yollar. Bu e-postanın konu kısmı bazen uzun olabiliyor. Örneğin, bana gelen e-postalar '[Yakup Gövler'in Not Defteri] Lütfen denetleyin: "Tekil Yazı Şablonu Oluşturalım"‏' şeklinde bir konuya sahip. Buna gıcık oluyordum, ama çözümü buldum. Artık yorum e-postaları 'Yeni Yorum' konu başlığıyla geliyor, nasıl mı?
Yapmanız gereken aşağıdaki kodu temanızın Tema fonksiyonları (functions.php) dosyasına uygun bir şekilde eklemek ve kod içerisindeki 'Yeni Yorum' ifadesini kafanıza göre değiştirmek.

 1. function yorum_konu_duzelt($text) {
 2.  return "Yeni Yorum";
 3. }
 4. add_filter('comment_moderation_subject', 'yorum_konu_duzelt', 1);

Bu arada unutmadan, isterseniz gelen e-postalardaki wordpress@siteadi.com şeklindeki gönderen kısmını da değiştirebilirsiniz.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=742.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“WordPress Yorum Onay Konusu” yazısı için 20 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Serkan dedi ki:

  Hocam sizden bir isteğim daha olucak bende kullanıcılarımla kod paylaşımı yapıcam istiyorumkı bende sizin eklemiş oldugunu kutunun içinde htmlleri yayınlıyım eklentinin adı nedir aynısını istiyorum bir mahsuru yoksa diğerlerini denedim böyle güzel durmuyor ... şimdiden teşekküğr

 2. roviss dedi ki:

  Sevgili hocam, nicedir illet olduğum birşeydi Yorum kısmında yazan bu paragraflık KONUlar. Ama sanırım hangi dosya nedir tam vakıf olamadığımdan yapamadım geçmişte. Verdiğiniz bu ve ana sayfadaki birkaç kod çok işime yarıyor. Çok teşekkür ederim yayınladığınız için.

 3. Yakup Gövler dedi ki:

  @roviss, ben teşekkür ederim.
  @serkan, kodları göstermek için
  http://www.igeek.info/download.php?file=1 adresinden indirebileceğiniz ig: syntax hiliter eklentisini kullanıyorum.
  Benim sitemdeki hali burada. Zipli dosyadakini olduğu gibi plugins klasörüne yükleyin, yeni klasör açıp, onun içine yüklemeyin.
  Kod eklerken de örneğin php kodlarını göstermek istiyorsanız

  1. kodlarınız

  olarak html kısmından yazmanız gerekiyor.
  Ancak bu eklentinin yeni sürümleri çıkmadı, ben wp 2.6.5 kullanıyorum ve gördüğünüz gibi çalışıyor, ancak wp 2.7'de çalışır mi bilmiyorum, denemedim.
  wp-syntax eklentisi de bu işi yapıyor sanırım ve yeni sürümlerle de uyumlu, onu da kullanabilirsiniz.

 4. Serkan dedi ki:

  Hocam sizin eklentinizi kurdumda kutu içine almıyor sizinki gibi onu nasıl yapıcam ayarmı çekmem gerekiyor anlamadım :S ?

 5. Yakup Gövler dedi ki:

  Onu css ile ayarlamanız gerekecek. Aşağıdaki kodları temanızın style.css dosyasına ekleyin. Benimkine benzer bir görünüm elde etmeniz gerekir.
  /* highlighter */
  .syntax_hilite,li .syntax_hilite{padding:3px 3px 10px 8px;border:1px solid #55AEFF; background-color:#F9FCFF;font-size:13px;font-family:'Courier New',Courier,monospace;overflow:hidden}.syntax_hilite{width:470px;margin-bottom:10px}li .syntax_hilite{width:460px}.igBar,li .igBar{background-color:#D6D3CE;font-family:courier,arial,verdana;border-left:1px solid #EEE;border-top:1px solid #EEE;border-right:1px solid #424142}.igBar{width:475px}li .igBar{width:466px}.igBar a,.igBar a:hover{margin:0px 5px 0px 10px;font-weight:bold;color:#000;text-decoration:none}.syntax_hilite .langName{color:#000;font-weight:bold;font-size:16px}.syntax_hilite textarea{margin:0px -5px -2px 0px;border:none}

  tırnakları wp değiştiriyor. Kod içerisindeki ' tırnak işaretlerini silip, yeniden yazın, yoksa çalışmaz.

 6. Serkan dedi ki:

  Hocam tırnak derken bu kodlarımı editliyim anlamadım :S

 7. Yakup Gövler dedi ki:

  kod içerisindeki tırnakları demiştim ama gerek kalmadı, şimdiki halini yeniden kopyalayıp, yapıştırın.

 8. Serkan dedi ki:

  Hocam sen süpersin vallahi elimden geldiğince destekcinim cok mutlu ediyorsun ya beni allahta seni mutlu etsin I lowe you very much 🙂 😛 saygılarım ve sevgilerimle allah yolunu açık etsin.

 9. Harun dedi ki:

  yakup hocam emeğine sağlık peki blogda 1000 tane yorum toplanmış bunları toplu nasıl onaylarız eklentisi mevcutmu birde yorumlar kendiliğinden onaylanmadan yayınlanmıyo onay vermeden yayınlayacak bir eklenti varmı şuan teşekkürler tekrar iyi çalışmalar izindeyiz 🙂

 10. Yakup Gövler dedi ki:

  Aşağıdaki sorguyu kendi veritabanı ve tablo ismine göre düzenleyip, phpmyadmin'de çalıştırdığınızda onaylanmamış bütün yorumlar onaylanmış olur.
  UPDATE `veritabaniadiniz`.`tabloöneki_comments` SET `comment_approved` = '1' WHERE `tabloöneki_comments`.`comment_approved` =0
  Yorumların onaylanmadan yayımlanabilmesi için sitenizin yönetim panelinde Ayarlar/Tartışma bölümünde, Bir yorum görünmeden önce kısmındaki seçenekleri seçimsiz hale getirmeniz gerekiyor. Yorumlar ile ilgili ayarları oradan yapabilirsiniz.

 11. Sesli Site dedi ki:

  Selam tekrardan hocam biliyorsunizki sölemiş oldugum gibi bende sizin temadan kullanıyorum. Amaki şu WP-pagenavi eklentisini kuramadım sayfa sayısını ilerletmek için siz hangi eklentiyi kullanıyorsunuz size zahmet onun linkini birde ortalı durması için gereken CSS kodunu yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler bekliyorum hocam.

 12. Yakup Gövler dedi ki:

  Temamın index.php dosyasına aşağıdaki gibi eklemişim.

  < ?php endwhile; ?>
  < ?php if (function_exists('wp_pagenavi')) { wp_pagenavi(); } ?>

  CSS dosyasına aşağıdakini eklemişim.
  /* WordPress 2.5 Plugin: WP-PageNavi 2.31 */

  .wp-pagenavi{text-align:center;margin-top:20px;margin-bottom:15px;font-weight:bold}.wp-pagenavi a,.wp-pagenavi a:link,.wp-pagenavi a:active,.wp-pagenavi a:visited{padding:2px 4px 2px 4px;margin:2px;text-decoration:none;border:1px solid #0683FF;color:#06c;background-color:#FFF}.wp-pagenavi a:hover{border:1px solid #0683FF;color:#147;background-color:#7DBEFF}.wp-pagenavi span.pages{padding:2px 4px 2px 4px;margin:2px 2px 2px 2px;color:#000;border:1px solid #0683FF;background-color:#FFF}.wp-pagenavi span.current{padding:2px 4px 2px 4px;margin:2px;font-weight:bold;border:1px solid #FF1717;color:#000;background-color:#FF8080}.wp-pagenavi span.extend{padding:2px 4px 2px 4px;margin:2px;border:1px solid #000;color:#000;background-color:#FFF}
  gerisi size kalmış. Sayfaları ilerletmek için birşey yapmaya gerek yok, eklentinin işi o zaten.

 13. Sesli Site dedi ki:

  hocam siz bana eklentinin dowloand linkinide koyarsanız sevinirim çünkü WP-PageNavi 2.40 (Türkçe) bunu buldum ama herhalde buda vermiş oldugunuz kodlara uyum saglamıyor :S

 14. Yakup Gövler dedi ki:

  WP 2.7+ kullanıyorsanız eklentinin 2.40 sürümünü kullanmanız gerekiyor. Ben WP 2.6.5 kullanıyorum. Yeni sürüm uyum sağlamıyorsa yapacak bir şey yok, kendiniz çözmelisiniz.

 15. Sesli Site dedi ki:

  Yakup hocam ben diğer türlü yaptımda pagenavi ortalı durmuyor indexte onu yapamıyorum yapabilsem diğerlerini çözdümde tek eksik ortalı gözükmüyor onu nasıl sağlarım..._?

 16. Yakup Gövler dedi ki:

  Verdiğim css kodları içerisindeki
  .wp-pagenavi{text-align:center;
  kodu ortalama işlemini yapıyor.

 17. Sesli Site dedi ki:

  Hocam sitemi kontrol edermisiniz eklentiyi kurdum ama sorun yok demi sizinde onayınızı almak istiyorum size zahmet göz gezdirirmisiniz.

 18. Harun dedi ki:

  Yakup hocam süpersin anında cevap daha nediyim iyi çalışmalar çalışmalarını takipteyiz ..:)

 19. Harun dedi ki:

  Hocam Tartışmadan Bir yorum görünmeden önce bende seçili değil şıklar ama halen onay istiyor.Neden olabilir halen anlamış değilim :S

 20. Yakup Gövler dedi ki:

  @Harun, ayarlar bölümünün ekran görüntüsünü alıp, bir yerlere yükledikten sonra buraya bağlantısını verebilir misiniz?