11 Ekim 2008

WordPress wp_update_post Fonksiyonu

WordPress Yorum Ekle

Diyelim ki öyle bir eklenti yazmak istiyorsunuz ki, eklenti ile daha önce yazılmış olan bütün yazılar içerisindeki bazı kelimeleri başka bir yazı ile değiştirmek istiyorsunuz ya da belli kategorideki yazıların kategorilerini değiştirmek vb. işlemleri yazılar için kalıcı olarak yapmak istiyorsunuz, kısaca yazılarla ilgili bazı bilgileri güncellemek istiyorsunuz o zaman kullanmanız gereken en temiz yöntem wp_update_post fonksiyonunu kullanmaktır. Bu fonksiyonu anlatan yazının çevirisini, yazımın devamında bulabilirsiniz.

Açıklama

Bu fonksiyon kayıtlı yazı ve sayfaları günceller. İşlem için güncellenecek olan yazının ID'sine ihtiyaç duymaktadır.

Kullanım

<php wp_update_post( $post ); ?>

Örnek

wp_update_post fonksiyonunu çağırmadan önce güncelleme için gerekli elementlerin bir dizi ile bildirilmesi gerekmektedir. Aslında wp_insert_post() fonksiyonundan tek farkı güncellenecek yazının ID'sinin belirtilmesi gerekliliğidir. Dizide kullanılan anahtarla, veritabanındaki wp_posts tablosundaki alan isimlerinin uyuşması gerekmektedir.
Aşağıda bir yazının sadece içeriğinin değiştirildiği bir örnek yer almaktadır.

  1. // ID'si 37 olan yazıyı/sayfayı düzenle
  2.   $my_post = array();
  3.   $my_post['ID'] = 37;
  4.   $my_post['post_title'] = 'Yeni Başlık';
  5.   $my_post['post_content'] = 'Bu güncellenmiş bir yazıdır.';
  6.  
  7. // Veritabanındaki yazıyı güncelle
  8.   wp_update_post( $my_post );

Bu fonksiyonun kullanımı hemen hemen wp_insert_post() fonksiyonu ile aynı olduğundan bu fonksiyonu buradan incelemenizi öneririm.

Kategoriler

Yazı kategorileri veritabanındaki kategori ID'leriyle uyuşan bir tamsayı dizisiyle bildirilmelidir. Bir tane kategori dahi olsa dizi olarak gösterilmelidir.

Parametreler

$post
Fonksiyonun tek parametresidir. Bu parametre ile bir yazıyı oluşturan unsurlar dizi olarak fonksiyona sunulur. Bu parametre ile veritabanındaki wp_posts tablosundaki alan adları arasında birebir ilişki bulunmaktadır.
Fonksiyon başarılı olduğunda yazının ID'sini döndürür, hata olduğunda 0 döner.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=352.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.