04 Ocak 2009

Yazını Siteme Ekle Eklentisi

WordPress Yorum Ekle

DomatesSuyu.com sitesinin sahibi Onur, çoğu kişinin duyduğu Bildir Geç Domatessuyu’nu Geç projesi için Tusuldat Eklentim gibi bir eklenti istedi. Eklenti ile sitesinin üyelerinin (İçerik sağlayıcı - Yardımcı konumunda olanlar) kendi sitelerinde yazdıkları yazıları, domatessuyu sitesine, yazının kendi etiketleriyle ve belirlenen kategoride ekleyebilmesini istedi. Kısaca Tusuldat eklentimin yaptığı işin aynısını yapan bir eklentiyi çift taraflı olarak, yani eklentinin gönderdiği verileri alıp, sitesine kaydedebileceği bir sistem yazıyorum.
Bu eklentiyi kendisine küçük bir ücret karşılığında yazıyorum. Eğer sizin de buna benzer bir sisteme ihtiyacınız varsa ve siz de satın almak isterseniz, lütfen yorum olarak belirtiniz.

Eklentinin Özellikleri

 1. Eklenti iki bölümden oluşuyor, birinci bölüm, sizin sitenizde bulunacak ve üyelerinizin yolladığı yazıları alıp, sitenize ekleyecek. İkinci bölüm ise, sizin üyelerinize vereceğiniz, Tusuldat Eklentim gibi bir eklenti olacak. Üyeniz yazısını yazdıktan sonra, yayımlamadan hemen önce yazıyı sizin sitenize yollamak istediğini belirtecek, yazının kategorisini belirtecek. Yayımla dediğinde ise yazı sizin sitenize gönderilecek.

  DomatesSuyu'na Geç eklentisinin yazı yazma bölümündeki görüntüsü.
 2. Alınan yazı, WP'nin kendi fonksiyonları kullanılarak sitenize "İnceleme Bekliyor" olacak şekilde kaydedilecek, yani doğrudan yayımlanmayacak, İncelemenizi bekleyecek.
 3. Sistemin çalışması için üyenize en azından "İçerik Sağlayıcı veya Yardımcı" yetkisini vermeniz gerekiyor. Kullanıcınız ise sitesine yükleyeceği eklentiye kullanıcı adını ve şifresini (sizin sitenizdeki) yazacak.
 4. Eklenti yazıları üyelerinizin yazıyı yazarken eklediği etiketlerle etiketlenecek, sizin sitenizdeki (ki siz üyelerinize dağıtmadan önce kategorilerinizi eklentiye ekleyeceksiniz) kategorilerden birine, üyenin adıyla eklenecek.
 5. Her yazının sonuna, yazının orijinaline gidecek bir bağlantı eklenecek.
 6. Yeni eklenen yazıları kendi sitenizden Yönet/Yazılar/İncelenmeyi Bekleyenler bölümünde bulup, inceleyebilir ve yayımlayabilirsiniz.
 7. Üyelere, İçerik Sağlayıcı (Bende öyle yazıyor) veya Yardımcı rolü verirseniz, üyeleriniz kendi yazılarını, sizin sitenizdeki profillerinden görebilirler ancak yayımlananları silemezler.
 8. Sistem ile amaçlanan, günlüklerin birbirlerine yazı ekleyerek, birbirlerine bağlantı vermeleri yoluyla hem paylaşım ruhunu güçlendirmek hem de arama motorları karşısında avantaj sağlamaktır.
 9. Yazı ekleme konusunda günlük bir sınır şu anki sistemde olmayacak. Örneğin bu, Tusul.com'da günde 3 yazı ekleme ile sınırlandırılmıştır. Bu özellik eklenebilir ancak zaman maliyeti biraz fazla olacağından eklemeyi düşünmüyorum, eğer bu özelliğin de olmasını istiyorsanız maliyetini karşılamalısınız.
 10. Güvenlik konusunda ise öncelikle yazı eklemesine izin vereceğiniz, üyelerinize güvenebilmelisiniz, çünkü üyeleriniz dışındakiler yazı ekleyemeyecekler. Sistem WP'nin üyelikle ve yazı ekleme ile ilgili fonksiyonlarını kullandığından, tüm girişler WP tarafından filtrelenecektir. Bu nedenle sıkıntı yaşanmayacaktır ama yine de üyeleriniz konusunda tedbirli olmanız yerinde olacaktır.

Sistem şu an hazır, denemeler yapılmış ve doğru şekilde çalıştığı görülmüştür. Eğer sistem hoşunuza gittiyse küçük bir ücret karşılığında satın alabilirsiniz. Eklentiyi satın aldığınızda yapılacak güncellemeleri ücretsiz olarak sahip olabileceksiniz. Yorumlar bölümünden teklifte bulunabilirsiniz.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=527.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Yazını Siteme Ekle Eklentisi” yazısı için 20 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Eray USTA dedi ki:

  Onur a hayırlı olsun eklentisi 😀 Sizinde elleriniz dert görmesin zor iş zira eklenti ile uğraşmak 😀

 2. Domatessuyu Deneme · Yakup Gövler'in Not Defteri dedi ki:

  [...] projesine daha farklı yenilikler getirmeye başladım. Bu konuda üstadım , biricik hocam Yakup Gövler hocamın katkılarıyla [...]

 3. Onur dedi ki:

  Yakup Hocama teşekkür ederim gerçekten güzel bir çalışma oldu.

 4. Öne Çıkanlar Serisi - 1 · Yakup Gövler'in Not Defteri dedi ki:

  [...] da reklam, WP günlükleri için Yazını Siteme Ekle eklentisi. Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web sitelerini paylaştığı ve [...]

 5. izlesene dedi ki:

  Selam hocam ücret nedir bilgi verebilirmisiniz. Birde bu etiket arşivlemeyi yapamadım etiketleri basıyor fakat sayfalama namına bişey yok pagebar Exec-PHP kullanıyorum kodunu koydum çalışmadı harici şablon olarak dediğiniz gibide yaptım gene olmadı yardımcı olurmusunuz.

 6. film izle dedi ki:

  Mrb yakup hocam yorumda yaptım ama cevap alamadım msn falan varsa orda görüşsek mümkünse valla çok ihtiyacım olan bir konu benim için çok önemli yardımınızı esirgemeyeceğinizi biliyorum şimdiden teşekkür ediyorum msnem mail adresi yazdıgım maildir beklicem.

 7. Erkan dedi ki:

  Test edebileceğimiz bir demo varmı ? Denemek ve faydalanmak isterim.

 8. Yakup Gövler dedi ki:

  Ne yazık ki demo yok, olması da güvenlik nedeniyle mümkün değil. Şu an sistem sadece http://www.domatessuyu.com adresinde yakında kullanılacak, site sahibi ile biz denemeler yaptık, ondan eklenti ile ilgili fikir sorabilirsiniz.

 9. izle dedi ki:

  Bekliyoruz hocam guvenliği bitince alıcam mailleşmiştik zaten sizi seviyoruz başarılar dilerim.

 10. eylos dedi ki:

  hakikatten böyle bir eklentinin ücreti nedir? Bak şimdi bende merak ettim.

 11. SohbetinSeSi dedi ki:

  Demosu Felan Yokmu?En Azından Test Ederiz

 12. Semih Aksu dedi ki:

  Yakup hocam, XMLRPC kullanarak mı yaptınız bu eklentiyi ?

 13. Yakup Gövler dedi ki:

  Eklentinin yazı gönderme kısmını CURL ile yaptım, yazıyı ekleme kısmını ise WP'nin fonksiyonları ile.

 14. LazAlican dedi ki:

  gÜZEL bİR Eklenti

 15. ahmet dedi ki:

  Hocam ; muhteşem bir çalışma olmuş..

 16. joyologo design shop 2.0 dedi ki:

  merhabalar çok güzel bir eklenti, benim sormak istediğim
  1. http://wpvote.com/ hangi eklentiyi kullanıyor? (aslında kodlarına baktım drigg.com scripti veya ondan alınan bir eklenti mi diye ancak anlayamadım)
  2. bu bir eklenti değil özel yazılmış bir çabaysa, siz wpvote.com örneğindeki gibi wordpress sitenin bir sosyal imleme sitesi gibi çalışabilmesi için özel eklenti yazabilir misiniz?
  # bir başka örnek http://devmarks.com/ (ancak wpvote.com daha başarılı)
  teşekkürler..

 17. Yakup Gövler dedi ki:

  http://wordpress.org/extend/plugins/vote-it-up/ eklentisi belki işinizi görebilir.

 18. joyologo dedi ki:

  tekrar merhaba vote-it-up eklentisi işe yarayacaktır. ancak verdiğim sitede kullanıcılar içerik ekliyorlar. ve bu eklenen içeriğin başlığına veya demanına tıkladığımızda; içerikten bir paragraf yazı yer alıyor devamında ise kullanıcıların kendi bloglarına giden bir link sağlanıyor. sanırım bunun için de başka bir plugin mi kullanılıyor? (yani submit article fonksiyonu değişik işliyor)
  bir başka örnek daha buldum çok güzel çalışıyor:
  http://www.wp-tutorials.org
  ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim..

 19. joyologo dedi ki:

  aklıma bir soru daha geldi: zannederim tema dosyasındaki comments.php'yi kopyalayarak index.php'ye çevirerek bu işlemi yapıyorlar, ve yorum yazabilmek üyelik gerektirir seçeneği ile de wordpress ile "sosyal imleme" sitesi yaratmış mı oluyor acaba?

 20. cem dedi ki:

  slm
  üstteki yazıyı paylaş: altındaki iconlar gibi olcak bi eklenti ariyorum sizin yazdiginiz eklenti varmi? buna benzer