27 Aralık 2008

WordPress ile Sona Doğru

WordPress Yorum Ekle

WordPress tanışmamın üzerinden yaklaşık iki yıl geçti. İlk yıl WP'yi tanımakla geçti, sonrasında ise WP'ye katkıda bulunmak için yazılar, eklenti ve bileşenler yayımladım, WordPress Türkiye Forumunda yardımda bulunmaya çalıştım. Eklenti ve bileşenlerimi onlarca belki de yüzlerce kişi kullanmakta, bir kısmını WordPress.org eklenti dizininde yayımladım. Yan menümün en altında ise yazmamı bekleyen eklenti ve bileşen projelerimin bir listesi var.
Ancak yeni yıl ile birlikte WordPress hayatımla ilgili bazı değişikliklere gideceğim.

 1. WordPress Türkçe çeviri projesi hayata başladıktan sonra artık sitemde çevirilere yer vermeyeceğim.
 2. Önceden yayımladığım eklenti ve bileşenlere teknik destek vermeyecek, geliştirmeyeceğim. Kendi projelerimde kullandıklarımı geliştirmeye devam edeceğim ama paylaşmayacağım, paylaşırsam da Türkçe olarak paylaşmayacağım.
 3. İletişim bölümünden gelen WordPress ile ilgili yardım isteklerine cevap vermeyeceğim. Bunun için WP-Tr Forumunu kullanmalısınız. Sadece önceden yardımcı olduklarıma, e-postam üzerinden mesaj göndermeleri durumunda yardımcı olmaya devam edeceğim.
 4. WordPress ile ilgili makaleler yazmaya devam etmeyeceğim. Öğrendiklerimi kendime saklayacak, paylaşmayacağım. Bencilliğim için kusura bakmayın.
 5. Yan menüde listesini sunduğum projelerimi er ya da geç sonlandıracağım ama herkesle paylaşmayacağım. Projelerin hepsini okul siteleri için düşünüyorum ve sadece bu sitelerde kullanılmasına izin vereceğim, şimdiye kadar yayımlananlar hariç.

Neden?

WordPress'i çok seviyorum. İçerik Yönetim Sistemlerinin (CMS) çoğunu kullandım, test ettim, bir kısmı için eklentiler de yazdım. İçlerinde yapısal olarak en çok sevdiğim, beğendiğim sistem WordPress'ti. Buraya kadar bir problem yok.
WordPress'i kullanan yüzlerce belki de binlerce Türk kullanıcı var. Bu kullanıcıların %99.99'u WP'yi ve kaynaklarını sonuna kadar kullanıyor, sömürüyorlar. Bununla birlikte WP'nin Türkiye'deki gelişimine katkıda bulunma konusunda neredeyse kimse taşın altına elini koymuyor. Bunu nereden mi biliyorum? Türkçe yazılmış kaç tane eklenti, bileşen ya da tema var? WP-Tr Forum'da yardım isteyenlerle, yardımcı olmaya çalışanlar arasındaki oran onbinde bir, forumda yardım isteyen binlerce kişi var ancak yardım etmek için cevap yazan 5-10 kişiyi geçmiyor, çoğu yardımı zaten forum yöneticileri olarak bizler yapıyoruz.
WordPress ile ilgili kaç kişi sitesinde geliştirmeye yönelik yazı yayımlıyor? Çoğu site WP ile ilgili olarak sadece haber tarzında yazılar yayımlamıyor mu?
Sitemde okuduğunuz bir yazı için ya da kullandığınız bir eklenti/bileşenim için kaç kere teşekkür ettiniz ya da kendi sitenizde bunları tanıttınız, ya da eklentisini kullandığınız, yardım aldığınız kişilerin kaç tanesine bağlantılar bölümünüzde yer verdiniz? Örneğin, Tusuldat eklentimi onlarca kişinin kullandığını biliyorum, yazımın sonunda bir ricada bulunmuştum. Bu ricama birkaç kişi haricinde cevap veren olmadı ne yazık ki. İnsanlar eklentilerin yazılmasının zor olmadığını düşünüyorlar ya da emek sarfedilmediğini düşünüyorlar galiba ki bir teşekkürü bile çok görüyorlar. WordPress yazılarıma yazılan yorum sayısı, yazı sayımdan bile düşük, durum anlaşıldı sanırım.
Yazılarımın çoğu WordPress üzerine ancak site trafiğimin onda birlik kısmını bile bu yazılar oluşturmuyor. Google üzerinden gelenlerin yüzde biri bu yazılar için geliyor. Kısaca WordPress'in sitemin gelişmesine bir katkısı yok. Sitemi seviyorum ve insanların ziyaret etmesini istiyorum. WordPress yazılarım için harcadığım zamanı başka yazılar için harcamış olsaydım, şu anda sitemde yüzlerce yazı bulunabilir, ziyaretçi sayımın onlarca kat artmasını sağlayabilirdim. İşte bunu yapmak için WP'ye ara veriyorum.
Kısaca kırgınım, kızgınım, yorgunum. Bundan sonra ne olacak, daha önceden bahsettiğim Drupal'ı incelemeye alacağım, kendi alanım olan eğitim ve web tasarımı konusunda yazılar yayımlayacağım, yeni yıl ile birlikte WordPress'i kalbimin derinliklerine gömeceğim.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=616.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“WordPress ile Sona Doğru” yazısı için 12 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Hakan dedi ki:

  Sadece WordPress değil, hangi açık kaynak sistem için destek verirseniz verin, ülkemizde sonu küsmeyle bitiyor 🙂 Ondan sonra bana soruyorlar neden eklenti yazmıyorsun artık 🙂 İşte Yakup Hoca yanıt vermiş güzelce 🙂

  Sizi başka güzel projelerde de görmek üzere 😉

 2. gevv dedi ki:

  Yakup Abi sana katılmak istemezdim ama aynı son belki benim içinde yakın olacak sizin kadar faydam olmasa wordpress için elimden geldiği kadar yardım yaptım

  Hiç unutmam ilk kullandığım temanın çevirisi yapıp hemen wordpress Türkiye forumlarında yayımlamıştım sonrasında geriside geldi ben bile hiç anlamadığım halde az çok bir çok paylaşım yaptım bir çok kişiye forumdan,özelden yardımcı olmaya çalıştım birde işi bilenler var neyse bu konu uzun hikaye

  Haklısın Abi haklısın. Her alanda,konuda durum aynı ne olursa olsun bizde internet alemi böyle benim kategorim farklı biliyorsun ama yazında bahsettiklerin ve benzerleri nedeni ile bir sona doğru yazısıa benden gelebilir gelebilir

  Seni Seviyorum Abi En iyisini Sen bilirsin Sevgiler Saygılar İyi çalışmalar

 3. Yakup Gövler dedi ki:

  @Hakan, Web 2.0 konseptini seviyor ve benimsiyorum. Ancak insanımız sanırım konseptin paylaşım, destek bölümünü kavrayamadı sanırım. Bu nedenle açık kaynak mevzusu yabancılarda olduğu gibi bizde gelişemiyor. Artık diyecek fazla bir şey kalmadı. Kullanıcılar ihtiyaç duydukları bilgiye bir gün ulaşamadıklarında ne yapacaklar doğrusu merak ediyorum.
  @gevv, Desteğin için teşekkürler. Siteni takip ediyor ve yakın bir zamanda oldukça faydalanacağımı düşünüyorum. Yazılım işinden Donanıma geçmeme bir kaç ay kaldı.

 4. Furkan dedi ki:

  Emeğinize gereken saygının verilmediğini düşünüyorsunuz ve size katılıyorum. Hakan beyin de dediği gibi bu ülkede hep küsmeyle bitiyor bu işler. Sizden tek ricam okul web siteleri için yapacağınız eklentileri bizlerle paylaşmanız..

  Başka projelerde görmek dileğiyle..

 5. Talha Esen dedi ki:

  bence bencillik etmiyosunuz:) bence bu kadar emeği karşılıksız bırakanlar bencillik ediyor.Bir eklenti yazabilmek için baya bir zaman harcanılıyor ve bunu yapabilmek için wordpress iyi bilmenizin yanında php bilginizde olması gerekiyor ve bu TR'de çoğu kişi php bilmiyo genelde asp den anlıyolar.Benim şahsi görüşüm wordpress olsun vbulletin olsun php-nuke veya joomla olsun bu ve benzeri sistemleri anlayan kişilere sahip çıkılması gerekiyor. mesala wp nin tr üzerinde wordpress-tr.com diye bir sitesi var doğru tr dil destekli olarak indirip kurabiliyosunuz ve forum aracılığı ile problemlerinize derman bulabiliyosunuz. ama bunun yanında başka forum siteler var mesala r10 ben hem wptr yi hemde r10 takip ediyorum r10 daha aktif artık öyle bişey olmuş adamlar hep wordpress-tr ye hemde r10 a aynı konuyu açıp sorunların çözülmesini bekliyo ve bu konuda r10 daha başarılı bir tutup izliyor.bence şuan wordpress kategorisi iyi hit yapıyo mesala joomla veya vbulletin kategorilerine bakıyorum anlayan yok onlar hareketsiz ama wordpress bölümü cayır cayır çalışıyor benim size tavsiyem şu bence lisansa çevirin bu işi mesala şu footerı şifreliyolarya onun gibi wp yide öyle yapın.mesala üye rütbeleri kurun bide wordom gibi 1stClass kategorisi kurun(ücretli üyelerin girebileceği)
  ve burda rahatca paylaşın eklentilerinizi hem böylece emeklerinizin karşılığı alabilir ve wptr nin ismini duyurmuş olursunuz.

 6. yakuter dedi ki:

  Farkettim ki hep aynı yollardan geçiyoruz. Paylaşıyoruz, sorunlara çözüm üretiyoruz, fikirlerimizi söylüyoruz. Fakat hepsi bu kadar. Yani aslında değer verilmiyor bu yaptıklarımıza ve yaptığımızla kalıyor her şey. Bu nedenle uzun zaman önce kişisel yardımı bıraktım. Ve yine bu nedenledir ki insanların istekleri yerine kendi isteklerimi ön plana koymaya başladım. Kendi ihtiyacım olan şeyleri yazıyor ve istersem yayınlıyorum.

  Senin hissettiklerini çok iyi anlayabiliyorum. Bu konuda doğru kararı verdiğini düşünüyorum. Belki başkası anlamayabilir halden fakat durum yazdıklarından ibaret.

  Çalışmalarında kolay gelsin. Başarılar dilerim...

 7. Böyle Gidersek WordPress Adına Kimse Kalmayacak ! | Kemal Gürler || dedi ki:

  [...] WordPress ile Sona Doğru - Yakup Gövler [...]

 8. hasan aslan dedi ki:

  Siteniz tasarım olarak da icerik olarak da mükemmel olmuş. Daha ilk girdiğimde bir heyecan kapladı beni ve bir hızla dördüncü sayfanızdaki bu konuya gelmişim ve müthis üzüldüm. Kırgınlığınızı anlamamak mümkün değil, çok çok haklısınız ama yine de bir anlık öfke yada son damlanın taşırdıkları olarak algılamak istiyorum. İlgilendiğim yada ilgilenmediğim yaklaşık 40 konunuzu ziyaret ettim hepsi birbirinden değerli ve müthiş emek sarfedilmiş konular. Emeğinize yüreğinize sağlık

 9. kuaza dedi ki:

  ben turkiyede emek harcayan gelistiricilerin ve yazarlarin, emeklerinin tam karsiligini almadigini dusuuyorum, bu sebeble: makaleci.com sitesini actim yazar arkadaslara yazilarinin kaltiesine gore edeme yapiyorum. odemeyi yapmak icin butun sitelerimde yayinladigim adsense reklamlarinin gelirlerini kullaniyorum, ama yinede kendimi eksik hissediyorum, yeterince destek olamadigim icin. keske elimde sihirli bir deynek olsada acik kaynak gelistirici arkadaslara destek verebilsem, ama benim elimden bu kadari geliyor. benim gibi 10,20,50 kisi ciksa bence turkiyede cok sey degisecek. ozellikle yabanci sitelerde bagis olayi var, ancak turkiyede kullanilan bir eklentinin yada programinin elistiricisine bagista bulunulmuyor, ii de kardesim bunu kullaniyorsun, isinide goruyor, 1-2 tl kimsenin gozune batmaz, hadi onu gectik tesekkur etme zahmetinde bulun be abicim..

  sonuc olarak yakup govler hocamdan 4-5 kere yardim gordum, sitesi ve kendisi hakkinda makale hazirliyorum, insallah bu makale ile biraz yumusatirim kendisini 🙂 cunku pes etmemek lazim ne olursa olsun. turkiyenin gercekleri bunlar ama eminim 3-4 yil sonra bu boyle olmayacak cunku trde son 5 yilda internet gelisme gostermeye basladi ve hala bilincsiz tuketicileriz. gelistirmek icin bilgiye aciz. tembellik gosteren arkadaslar olacaktir ama gelecekte turk gencinin sizler gibi ogretmenlerden ogrenecekleri cok sey var. bu sadece sizin gibi ogretmenler icin gecerli degildir, acik kaynak yazarlari, paylasimci site sahipleri ve vefasizlik gormus emekciler icinde gecerlidir..

  Not: kusura bakmayin gece saat 5e geliyor uykulu oldugum icin yanlis oldugum yerleri duzzenleyiniz..

  ve burdan turk internet kullanicilarina sesleniyorum, lutfen faydasini gordugunuz sitelere bagista bulunun, onu yapamiyorsa bile mutlaka sitesinde ufakta olsa reklam vardir, hic degilse bu sayede bir katkida bulunmus oluruz..

 10. kuaza dedi ki:

  ustam linkini ekledim siteme 🙂 sen veda etme yeterki 🙂

 11. Metin GENÇ dedi ki:

  Emeğe saygının olmadığını biliyorum. Türkçe ücretli ve ücretsiz temalar yapan birisiyim. Temalarımdan birisini bir başka sitenin temasından esinlenerek yaptım. Bunun üzerine aldığım eleştiriler beni WP den soğutmadı ancak kızdırdı.

  Ücretsiz Video temam premiumlar gibi.

  DEMO
  http://vidii.atarioyunlari.net
  DOWNLOAD
  http://templates.atarioyunlari.net/download/10/

  Teşekkür yok tabiki sömürmeye devam. Siz de azminizi kaybetmemelisiniz.

 12. Vitaminli Blog dedi ki:

  Yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Genellikle wordpress ile ilgili paylaşımları , wordpress alt yapısı ile kurulmuş siteler yapıyor fakat 1 kez olsun teşekkür bile alamıyor. 1 kez olsun başkalarıda sitelerinde destek niyetine paylaşımları tanıtmıyor.

  Eklenti yapıyorsunuz , geliştiriyorsunuz o eklentiyi herkes kullanır kullanmasına ama , 1 kişide o eklentiyi yapan kişiye teşekkür edipte kendi sitesinde yayınlamaz. Niyemi ? Çünkü o kişiler sömürmeye alışmışlar .

  Ne deseniz haklısınız , bizim insanımız hep böyle. Ve sonrasında türkiye herşeyden geri kalıyor , afedersiniz ülkeme saygısızlık kesinlikle yapmıyorum ama durum böyle. Bu durumdan memnun kalmasakta böyle olduğunu az çok bilen biliyor.

  Saygılar yakup hocam...