13 Mart 2009

WordPress Günlüğünüzü Taşıyın

WordPress Yorum Ekle

Günlüğünüzü yeni bir sunucuya ya da yeni bir alan adına taşırken yapmanız gerekenler neler biliyor musunuz? Günlüğünüzü yeni bir alan adına taşırken yapılması gereken 10 adım burada anlatılmış. Yazımın devamında bu yazının çevirisini ve yorumlarımı okuyabilirsiniz.

Sadece Sunucu Değiştiriyorsanız

 • Bütün eklentileri etkisizleştirin (Eklentilerin etkin olması bazen problem yaratabiliyor, gerçi ben çoğunda eklentileri etkisizleştirmeden taşıdım, karar sizin). Sitenizdeki bütün dosyaları FTP programınızla bilgisayarınıza indirin ya da sitenizin yönetim panelinden yedek alıp, dosyayı bilgisayarınıza kaydedin. Eğer bunu yaparsanız, elinizde hem bütün dosyalar olacak hem de MySQL veritabanı içeriği (SQL dosyası) olacak.
 • PhpMyAdmin'i ya da yönetim panelinizde hangi veritabanı yönetim sistemi kullanılıyorsa onu kullanarak, bütün veritabanının yedeğini alın.
 • Yeni barındırma firmanızın size verdiği kullanıcı adı, şifre ve ip numarası ile yeni sunucunuzun yönetim paneline girin. Veritabanları kısmından yeni bir kullanıcı adı ve bunu kullanarak yeni bir veritabanı oluşturun. Bu veritabanına girip, biraz önce aldığımız SQL yedeğini veritabanına yükleyin. Veritabanı adını, kullanıcı adı ve şifresini bir yere not almayı unutmayın.
 • Sitenizin dosyaları içerisindeki wp-config.php dosyasını açıp, biraz önce not ettiğiniz bilgileri dosya içerisinde ilgili yerlere yazın. Ardından bütün dosyaları yeni sunucunuza yükleyin.
 • Daha önceki sitenizde yazma izni verdiğiniz bütün dosya ve klasörlere (sitemap.xml, wp-content/uploads vs.) yazma izinlerini verin.
 • Alan adınızın yönetim paneline girip, DNS adresi olarak yeni firmanızın verdiği DNS adreslerini girip, alan adınızı yeni sitenize yönlendirin. 24 saat içerisinde yeni sitenize yönlendirilmiş olacaksınız.
 • Yönlendirme tamamlandığında (sitenize ping attığınızda yeni IP numaranızı görüyorsanız, yönlendirme yapılmış demektir) sitenizin yönetim paneline girip, eklentileri etkinleştirin.
 • Genel/Kalıcı bağlantılar bölümünden kalıcı bağlantılarınızı ve .htaccess dosyanızı güncelleyin (gerekmeyebilir). Sitenizi test edin, yorum yazın, yeni yazı yazın, resim ekleyin, e-postalar geliyor mu, yazılarınız, kategorileriniz açılıyor mu kontrol edin. Problem yoksa devam edin, problem varsa başınızın çaresine bakın 🙂 İşlemleri tekrar ederek atladığınız bir nokta olup olmadığını kontrol edin.

Alan Adınızı ve Alanınızı Değiştiriyorsanız (çeviri)

 • Yeni alanınıza aşağıdakini içeren bir robots.txt dosyası yükleyin (sanırım arama motorlarının işlem sırasında sitenizi indekslemesini engellemek için).
  [txt]
  User-agent: *
  Disallow: /
  [/txt]
 • Dosyalarınızı ve veritabanınız yeni alanınıza aktarın.
 • wp-config.php dosyanızı düzenleyin, veritabanı bilgilerinizi ayarlayın ve dosya içerisine aşağıdaki satırları kendi sitenize uyarlayarak ekleyin:
  1. define('WP_SITEURL', 'http://www.siteadiniz.com/');
  2. define('WP_HOME', 'http://www.siteadiniz.com/');

  Normalde bu işlemi phpmyadmin'i kullanarak veritabanı içerisindeki wp_options (kendi prefix değişkeninize göre değişebilir) tablosundan da değiştirerek de yapabilirsiniz. Ama bu daha uygun gibi. Sitenize giriş yaptıktan sonra Ayarlar/Genel bölümünden site adreslerini değiştirmeyi unutmayın.

 • Site ayarlarınızı önceki haliyle yapın, özellikle dosya yükleme ayarlarına dikkat edin, eğer bir önbellekleme (cache) eklentisi kullanıyorsanız, buna ait önbellek dosyalarını silin.
 • Search and Replace eklentisini kurup, eski adresinizi, yeni adresinizle değiştirin. Eklenti yazı, yorum vs. içerisinde istediklerinizi bulup, değiştirmenize izin veriyor.
 • Her şeyin tam çalıştığını iki kez kontrol edin ve bundan emin olun.
 • Siteye yüklediğiniz robots.txt dosyasını silin ya da içeriğini istediğiniz gibi değiştirin.
 • Eski günlüğünüzdeki .htaccess dosyasına aşağıdaki kodları ekleyin, böylece eski sitenize gelenleri yeni sitenize yönlendirmiş olduk ayrıca arama motorlarına da taşındığımızı bildirdik:
  1. Redirect 301 /blog/ http://www.yenisiteadresiniz.com/

  Bu problem çıkarırsa bir de aşağıdakiyle değiştirmeyi deneyin. Sanırım bu daha uygun:

  1. Options +FollowSymLinks
  2. RewriteEngine on
  3. RewriteRule (.*) http://www.yenisite.com/$1 [R=301,L]

  Böylece www.eskisite.com/bir-yazi-basligi şeklindeki web adresi www.yenisite.com/bir-yazi-basligi adresine taşındığı belirtilerek, yönlendirilecek.

 • Feedburner hesabınızdan besleme adresinizi değiştirmeyi unutmayın.

Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=713.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“WordPress Günlüğünüzü Taşıyın” yazısı için 2 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. 5 Faydalı WordPress SQL Sorgusu · Yakup Gövler'in Not Defteri dedi ki:

  [...] yorumlardaki vb. yerlerdeki eski site adreslerini de değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için ise buradaki yazımda bahsettiğim Search and Replace eklentisini kullanabilirsiniz, tabi oradaki config.php [...]

 2. roviss dedi ki:

  Tam bu aralar mevcut bloğumun taşıma işlerini bitir mek üzereydim ki gönderdiğin link ile bu yazıdan haberim oldu Yakuphan hocam. Nabza şerbet işte bu...