19 Ekim 2008

WordPress get_category_parents Fonksiyonu

WordPress Yorum Ekle

Kullanıcıya bulunduğu kategori hiyerarşisini göstermeyi isteyebilirsiniz. Bunun için bazı eklentiler var ancak eklentisiz de kolaylıkla bu işlemi get_category_parents fonksiyonu ile yaptırabilirsiniz. Fonksiyonla ilgili buradaki yazının Türkçe çevirisini yazımın devamında bulabilirsiniz.

Açıklama

Fonksiyon ID'lerine göre sıralanmış olarak, kategorinin de dahil olduğu ve kategorinin ana kategorilerinin bir listeyi döndürür.

Kullanım

<?php echo(get_category_parents(category, display link, separator, nice name)); ?>

Örnek

Görüntülenen kategorinin ana kategorilerini '»' işareti ile ayrılmış olarak listeler.

 1. <?php echo(get_category_parents($cat, TRUE, ' &raquo; ')); ?>

Ekran Çıktısı;
WordPress » Eklenti » Bileşen »

Parametreler

category: (tamsayı) Ana kategorileri gösterilecek kategorinin ID'si. Varsayılan olarak gösterilen kategorinin ID'sini alır.
display link: (mantıksal) Gösterilecek kategorilerin her biri için bir bağlantı yaratır. Alabileceği değerler TRUE veya FALSE'dur.
separator: (metin) Her kategorinin ayrılmasında kullanılacak metin/karakter.
nicename: (mantıksal) Kategorilerin kısa adlarının dönderilip, dönderilmeyeceği. Varsayılan FALSE.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=370.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“WordPress get_category_parents Fonksiyonu” yazısı için 3 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. arda dedi ki:

  hocam merhabalar, ellerinize sağlık ama hep şu hatayı alıyorum:

  Parse error: syntax error, unexpected T_STRING in /home/.zahlman/wp-content/themes/tigopedia-reloaded-20/single.php on line 40

  single php'ye ekliyorum ama olmuyor. Benim temamda mı bir sorun var acaba.

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Kodları eklerken buradan kopyala/yapıştır yaptıktan sonra çift ve tek tırnakları silip, yeniden yazın. Buradaki tırnaklarla normalde kullanılacak tırnaklar birbirinden farklı. Ayrıca kodu eksik yazıp, yazmadığınızı kontrol edin. Hatada beklenmeyen karakter diyor. Bunları uygulayın çalışacaktır.
  Kodu tekrar alın.

 3. Arda dedi ki:

  Hocam tekrar merhaba, http://www.yakupgovler.com/?p=370 bu yazınızda verdiğiniz bilgilerden faydalanarak kategorilerimizi çok güzel olarak listeleyebildik. Ancak daha önce de sorulmuştu bunun üzerine birçok araştırma yaptım; ancak kategori ve alt kategoride bulununa tekil yazıları tam anlamıyla alfabetik olarak listeleyemedik. Ben sitede bulunan binden fazla yazıyı normal bir şekilde kategorilendirdim. Bir de alfabetik olarak kategoriledim. Yani,

  Alfabetik Liste > A > Ab

  böyle bir kategori hiyerarşisi oluşturdum ki ziyaretçiler dilediklerini daha kolay bulsun. Ancak AB kategorisine tıklayan birisi Ab ile başlayanları alfabetik olarak bulamıyor. Bunun için bayağı uğraştım ve

  http://www.nateomedia.com/wares/downloads/wordpress/wp-snap/

  bunu buldum bu da çok detaylı olduğu için tam olarak benim istediğimi karşılayamadı ya da ben göremedim.

  Sizden ricam öncelikli olarak eklenti kullanmadan bir kod dizini ile bunu başarabilir miyiz? Eğer bu mümkün değil ise bu eklenti ile bunu nasıl yapabiliriz. Şimdiden çok teşekkür ederim hocam. Görüşmek üzere