23 Ağustos 2009

WordPress Eklentileri Nasıl Türkçeleştirilir?

WordPress Yorum Ekle

WordPress eklentilerinden Türkçeleştirilenler bulunmakta ama birçoğu da Türkçeleştirilip, sunulmadığından Türk kullanıcıları bunlardan yararlanamamaktadırlar. Halbuki temel düzeyde İngilizce bilen biri rahatlıkla bu çevirileri yapabilir. Ancak bazı eklentilerin Türkçeleştirilmesi teknik bilgi gerektirebilir, özellikle eklenti içerisinde .pot, .po uzantılı dosyalar varsa, bu tür eklentileri çevirmek bazıları için karmaşık gelebilir. Bu yazımda bu tür dosyaları nasıl çevirebileceğimizi anlatacağım. Yazı sonunda çeviri yapmak bu kadar kolay mıymış diyeceksiniz.

İhtiyacımız Olanlar

Öncelikle çevirisini yapacağımız bir eklentiye ihtiyacımız var. Daha önceden benim de çevirisini yaptığım, basit olması dolayısıyla da çevirisi kolay bir bileşen olan Most Popular Posts eklentisini, örnek olması açısından çevirelim. Eklentiyi indirmek için tıklayınız. Eklentiyi indirerek, kurulumunu yapın ve etkinleştirin.
Eklenti klasörü içerisinde 'most-popular-posts.po' isimli dil dosyasını göreceksiniz. Bu dosyayı çift tıklayıp, açmaya çalışmayın, dosyayı açmak için poEdit adlı programa ihtiyacınız olacak. Programı indirmek için tıklayınız. İndirdikten sonra normal programlar gibi kurulumunu gerçekleştirin.

Çeviriye Başlıyoruz

Eklentiyi kurup, sitenizin bileşenler bölümünde, eklentinin ayar penceresi aşağıda gördüğünüz gibi İngilizce gelecek.

poEdit programını çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir pencere sizi karşılayacak.

Dosya (File) menüsünden Aç (Open) seçeneğini seçin. Eklenti klasörü içerisindeki 'most-popular-posts.po' dosyasını seçin ve Aç deyin.

Dosyayı açtığınızda eklenti içerisinde geçen İngilizce ifadelerin listelendiği aşağıdaki pencere gelecek.

Her bir satırdaki ifadeye tıklayıp, aşağıdaki kısma Türkçesini yazın. Ardından bir sonrakine tıklayıp, aynı şekilde devam edin. Bütün satırları Türkçeleştirdiğinizde aşağıdaki gibi olacak.

Gerek duyduğunuz bütün satırları çevirdikten sonra, Dosya menüsünden Farklı kaydet deyip, dosyayı 'most_popular_posts-tr_TR.po' adıyla kaydedin (Not: Genellikle hemen hemen bütün eklentilerde dil dosyasının ismi 'most-popular-posts-tr_TR.po' şeklinde, yani '-' (tire) işaretiyle yazılması gerekirken, bu eklentinin yazarı kodlar içerisinde most_popular_posts ifadesini kullanarak dosyayı çağırdığından, mecburen dosyamızın ismini alt çizgili olarak yazdık).
Dikkat ederseniz dosya adının sonuna '-tr_TR' ifadesini ekledik. Bu Türkçe dil dosyaları için kullanılan uzantıdır. İsmi yazıp, kaydet dediğinizde poEdit otomatik olarak dil dosyasının derlenmiş hali olan 'most_popular_posts-tr_TR.mo' dosyasını da aynı yerde oluşturacaktır. Eklentinin kullandığı dil dosyası aslında bu derlenmiş dosyadır. .po uzantılı dosyalar derlenmemiş ve çeviri yapmaya olanak sağlayan dil dosyasıdır. Bazı eklentilerde .po uzantılı dosya yerine .pot uzantılı dosyalar da olabilir. İkisi de aynı şeydir, çeviri işlemini bu dosyalar üzerinden yaparız.
Dil dosyasını dediğim gibi kaydettiyseniz, bileşenin yönetim panelindeki görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

Dil dosyalarında bazen "Show %s posts" şeklindeki cümlelerde %s gibi ifadeler olabilir. Bunlar, o ifadelerin yerine bir değişkenin değerinin yazılacağını gösterir. Çevirilerinizde de bu ifadeleri cümlenin uygun yerine koymanız gerekmektedir. Bu cümlenin çevirisi "%s tane yazı göster" şeklinde olmalıdır. Buna dikkat ediniz.

Neden Dil Dosyaları Kullanılır?

Basit eklentilerin çoğu zaten dil dosyalarını kullanmazlar. Genellikle gelişmiş eklentilerde dil dosyaları olur. Bu dosyaların kullanılma amacı, eklentide güncelleme yapıldığında çeviri işlemlerini kolaylaştırmaktır.
Eklentinin kodları üzerinden yapılan Türkçeleştirme işleminde, en küçük güncellemede dahi bütün eklentinin yeniden çevrilmesi gerekebilir. Oysa bu işlem düzgün bir şekilde oluşturulmuş bir .po dil dosyasında kolay bir şekilde yapılabilmekte, sadece güncelleme ile eklenen bölümlerin tespit edilip, Türkçeleştirmesiyle halledilebilmektedir.
Diyelim ki eklenti sahibi eklentisini güncelledi ve yeni İngilizce ifadeleri eklentisine ekledi. Bu durumda bunları tespit etmek için 'most-popular-posts-tr_TR.po' dosyasını açın ve Katalog menüsünden Kaynaklardan düzenle seçeneğini seçmeniz yeterli. Program eklenti dosyalarını tarayacak ve yeni cümleleri, ekleyecektir. Ne yazık ki çoğu zaman yanlış hazırlanmış dil dosyaları nedeniyle mümkün olmuyor ama gelişmiş eklentilerde, yazar buna dikkat ediyor.

Evet arkadaşlar, Türkçeleştirme işlemi, .po dosyaları üzerinden bu şekilde yapılmaktadır. Eğer bir eklentide .po uzantılı dosya yoksa Türkçeleştirme işlemini doğrudan eklentinin kodları içerisinden yapmanız gerekecektir. Buradaki Türkçeleştirme işlemi, içerisinde .po dosyası bulunan temalar için de geçerli olup, aynı yöntemle bu tür temaları da Türkçeleştirebilirsiniz.
Bir sonraki yazımda, Türkçe olarak yazdığımız bir eklentiye nasıl dil dosyası ekleyebilir, eklentimizi nasıl çoklu dil destekli hale getirebiliriz konusunu işleyeceğim. Anlatacağım yöntemi temalarınızda da kullanabileceksiniz.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=1020.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“WordPress Eklentileri Nasıl Türkçeleştirilir?” yazısı için 5 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. emin dedi ki:

  elinize sağlık

 2. Yakupcan AYATA dedi ki:

  Elinize sağlık Hocam. Bu bilgi sayesinde inann bir çok arkadaşımızda çeviri yapmaya başlayacaktır. Tekrar teşekkürler.

 3. hakan dedi ki:

  teşekkürler hocam, bende po dosyası olmayan eklentilere nasıl dil dosyası ekleyebiliriz onu merak ediyordum. bir sonraki yazınızda cevabımı bulabilirim, umarım. kolay gelsin

 4. Eklentilere Çoklu Dil Desteği Ekleme - 1 - Yakup Gövler - WordPress'e dair ne varsa - Bileşen Eklenti Eklentiler WordPress WordPress 2.8 dedi ki:

  [...] bu tür dosyalarla karşılaşmışsınızdır (.pot, .po, .mo uzantılı olabilir). Daha önceden eklentileri nasıl Türkçeleştireceğinizi yazmıştım. Bu yazımda da Türkçe olarak yazdığınız bir eklentiye nasıl çoklu dil [...]

 5. Eklentilere Çoklu Dil Desteği Ekleme - 2 dedi ki:

  [...] nasıl dil dosyası ekleyebileceğimizi anlatacağım. Eklentimize dil dosyası eklemek için Eklentileri Türkçeleştirme konusunda anlattığım yazımda da bahsettiğim poEdit programını kullanacağız. Programı [...]