16 Mayıs 2009

WordPress Codex Türkçeleşiyor

WordPress Yorum Ekle

Bir süre önce Semih WordPress Codex içerisindeki is_home() fonksiyonunun çevirisini yapmış ve benden çeviriyi incelememi istemişti. Çeviri gayet iyi olmuştu ama asıl amaç başkaydı, CODEX'i Türkçeleştirebilir miydik? Bir süredir bununla ilgili çalışma yapıyoruz. Meğer CODEX MediaWiki kullanıyormuş. Ben daha önce bu sistemi duymuş ancak incelememiştim. Hemen codex'te çeviri ile ilgili yazıları ve Semih'in yaptığı çevirileri inceleyip, ben de çeviri yapmaya başladım. Şu an yaptığım(ız) çeviriler Turkish Codex kategorisi altında listelenmeye başlandı. Ayrıca Türkçe Ana Sayfa da geliştirilmeyi bekliyor.
Eğer daha önce MediaWiki kullandıysanız, WordPress'i seviyor ve katkıda bulunmayı istiyorsanız, buradan üye olup, çeviriye yardımda bulunabilirsiniz. Örnek çevirileri inceleyip, nasıl yapacağınıza dair bilgi edinebilirsiniz. İnşallah bir gün tamamen Türkçe bir WordPress bilgi kaynağı oluşturabiliriz.
Öncelikle Tema Etiketleri sayfasındaki fonksiyonların çevirilerini yapmamızın iyi olacağını düşünüyorum. Ben Yazar Etiketleri başlığı altındakilerin bazılarını çevirdim. Üye olup, giriş yaptıktan sonra çevrilmeyen fonksiyonlara tıkladığınızda yeni sayfa oluşturma ekranı gelecektir. İlgili fonksiyonun İngilizce sayfasına Template Tags sayfasında ilgili bağlantıya tıklayarak ulaşabilir, sağda bulunan Değiştir bağlantısına tıklayıp, İngilizce sayfanın kodlarına ulaşabilir, kopyala/yapıştır yapıp ardından Türkçe sayfayı oluşturabilirsiniz. Yaptığınız çeviri sayfanın altına Yazar kategorisindeki etiketler için aşağıdaki kodu eklerseniz, yazar kategorisindeki bütün etiketlerin bağlantılarını sayfanızın altına eklemiş ayrıca da Turkish Codex'e bağlantı vermiş olursunuz.
{{Etiketler Yazar Etiketleri}}

[[Category:Tema Etiketleri]]
[[Category:Turkish Codex]]
Bu gece her etiket kategorisinin birinci fonksiyonu için çeviri yapacağım, eğer siz de devam etmek isterseniz, lütfen benim yaptığım çeviriyi örnek alarak çevirinize devam ediniz. Katkılarınız için şimdiden teşekkürler.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=811.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“WordPress Codex Türkçeleşiyor” yazısı için 8 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Eylos dedi ki:

  Bence wp'de türkçeleştirme anlamında bir devrim yaratıyorsunuz. Tebrik ve teşekkür ederim.

 2. EYLOS!… » Wordpress’de son gelişmeler dedi ki:

  [...] biliyormusunuz. Türkçeleştirme ile ilgili küçük açıklamayı Yakup Gövler yazmış, Codex Türkçeleştirme çalışmaları ise [...]

 3. Berke dedi ki:

  Merhaba Yakup bey.Ben de sizin sayenizde Türkçeleştirmeye katıldım.Mümkünse benim de ilk sayfama bakabilir misiniz?
  Sayfa burada

 4. Yakup Gövler dedi ki:

  Öncelikle katkınız için teşekkür ederim. Çevirilerde mümkün olduğunca birebir çevirmeye dikkat ederseniz, standartlaşma adına uygun olacaktır. Ben yaptığınız çeviriyi olmasını düşündüğüm şekilde güncelledim, incelerseniz sevinirim.
  Eğer çeviriye devam etmek isterseniz, öncelikle http://codex.wordpress.org/tr:Tema_Etiketleri adresindeki tema etiketlerini çevirmenizi rica ediyorum. Yazar etiketleri içerisinde çevrilmemiş olanlara devam ederseniz sevinirim. Ayrıca çevirisini yaptığınız sayfada Related (Benzer) başlığı altında yazar etiketleri için aşağıdaki kodları kullanırsanız yazar etiketlerinin tamamı için liste oluşturmuş olur aynı zamanda Turkish Codex sayfasına da bağlantı eklemiş olursunuz. Örnek için benim http://codex.wordpress.org/Tema_Etiketleri/the_author adresindeki çevirimin kodlarını inceleyebilirsiniz.
  {{Etiketler Yazar Etiketleri}}

  [[Category:Tema Etiketleri]]
  [[Category:Turkish Codex]]

  Ayrıca kategori etiketleri için de aşağıdaki kodları kullanmanız iyi olacaktır.
  {{Etiketler Kategori Etiketleri}}

  [[Category:Tema Etiketleri]]
  [[Category:Turkish Codex]]
  Kodlar içerisindeki {{Etiketler Kategori Etiketleri}} kodu Kategori Etiketleri adında bir şablon oluşturuyor ve bu şablona istediğimiz kısayolları ekleyebiliyoruz. Ardından da bu kodu sayfaya ekleyerek o kısayol listesini eklemiş oluyoruz.
  Tekrar katkılarınız için teşekkür ederim.

 5. Berke dedi ki:

  Bu kadar hızlı cevap yazmanız beni sivindirdi ve bu işe önem verdiğinizi anladım.Sizin dediğiniz gibi ilk önce tema etiketlerinden başlayacağım.Daha dikkatli olacağım ve kısayolları ekleyeceğim.Ben de teşekkür ederim.

 6. Berke dedi ki:

  Bir şey sormak istiyorum:ilk açılış sayfası (Turkish Codex) neden English Codex gibi değil.

 7. furkan dedi ki:

  hocam saygılar elimden geldiğince wp yi muhteşem dilimize tercüme yapmak için uğraşacağım bu arada kusura bakmazsanız codexte bazı imla hatalarınada el atmak istiyorum denk geldiğimde değiştirirsem kusurumuza bakmayın :d saygılarla

 8. Yakup Gövler dedi ki:

  Katkınız için teşekkürler. İmla düzeltme konusunda yardımcı olmanız, bizi onurlandırır. Hızlı bir şekilde çeviri yapmaya çalıştığımızda, çoğu zaman yazdığımızı okuyamayabiliyoruz, bu nedenlerden yazım yanlışı ve imla hataları olabiliyor. Düzeltme konusunda yardımcı olursanız seviniriz. Çevirisini yaptığımız sayfalara Turkish_Codex adresinden ulaşabilirsiniz.