20 Ekim 2008

WordPress category_description Fonksiyonu

WordPress Yorum Ekle

Tasarlamakta olduğum temamda bir kategoriye tıklandığında, o kategorideki yazıların listelendiği sayfanın en üstünde, kategorinin adını ve kategori için girdiğim açıklamanın çıkmasını sağlamayı düşünüyordum. Bunun için get_category fonksiyonunu kullanmayı düşünürken bu işlemi benim yerime yapacak category_description fonksiyonuna rastladım. Yazımın devamında bu fonksiyonu ve kullanımını bulabilirsiniz.

Açıklama

Bir kategorinin açıklamasını döndürür. Yazdırmak için echo komutunu kullanmanız gerekmektedir. Parametre olarak açıklaması istenilen kategorinin ID'si girilmeli eğer girilmezse ve bir kategori sayfasındaysa bu durumda görüntülenen kategorinin açıklaması görüntülenir.

Kullanım

<?php echo category_description($category); ?>

Örnekler

Varsayılan kullanım:

<p><?php echo category_description(3); ?></p>
Kategori id'si 3 olan kategorinin açıklamasını paragraf olarak gösterir.

Kategori Başlığıyla Birlikte

  1. <?php if (is_category()) { ?>
  2. <p><strong><?php single_cat_title('Görüntülenen Kategori'); ?>
  3. </strong>: <?php echo category_description(); }?></p>
  4. <?php } ?>

Ekran Çıktısı:
Görüntülenen Kategori WordPress: WordPress günlük şeklindeki site yapımında kullanılan esnek bir betiktir. Bu kategoride WordPress ile ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

Parametreler

category: (tamsayı) Açıklamasını göstermek istediğiniz kategorinin ID numarası. Girilmezse görüntülenen kategorinin açıklaması döndürülür.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=371.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“WordPress category_description Fonksiyonu” yazısı için 2 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

  1. eylultoprak dedi ki:

    Ufak bir ekleme yapıyorum, kategorinin bu özelliği alınırken. Yönet/Kategoriler kısmından ilgili kategoriye tıklanarak doldurulması gereklidir.

  2. kanlitoprak dedi ki:

    BU KODU NEREYE NASIL EKLEYECEZ ACIKLAMA YAPARSAN SEVİNİRM BİZ SENİN GİBİ HOCA DEĞİLİZ CAHİL KALDIK BİRAZ KUSURA BAKMA...TEŞEKKÜRLER