12 Ağustos 2009

WordPress 2.8.4 Sürümü Duyuruldu

WordPress Yorum Ekle

Önemli bir güvenlik açığının tespit edilmesi üzerine WordPress 2.8.4 güvenlik sürümü hazırlanıp, yayımlandı. Daha fazla ayrıntı için burayı, sürümün İngilizce versiyonunu yüklemek için burayı tıklayın. Bilgisayarımda yaptığım denemede WP 2.8.3 sürümü için kullanılan Türkçe dil dosyasının 2.8.4 sürümüyle uyumlu olduğunu gördüm. Riske girmek istemeyenler Türkçe sürümünün WordPress-tr.com adresinden yayımlanmasını bekleyebilirler.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=992.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“WordPress 2.8.4 Sürümü Duyuruldu” yazısı için 8 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Uğur SELAM dedi ki:

  Türkçe dil dosyası ile uyumlu. ben de otomatik güncelledim ve hiç bir sorunla karşılaşmadım. admin sayfası Türkçe hâlâ 🙂

 2. hakan dedi ki:

  hocam bir konuda tavsiyenize ihtiyacım var, yardımcı olursan çok sevinirim.

  ben blogu, bloggerden import etmiştim. yazıların altındaki özel alan kısmında şu değerler var:

  blogger_permalink
  blogger_blog
  blogger_author

  ben bunları temizlemek istiyorum. biraz araştırdım ve bunların wp_postmeta tablosunda olduğunu gördüm. düşündüm ki; ben bu tabloyu boşaltsan bunlardan kurtulmuş olurum. sadece bu tabloyu boşaltacağım içinse bir kaybım olmaz. yanlış mi düşünüyorum?

  ayrıca, wp_postmeta tablosunda _wp_attached_file isminde bir sürü veri var. bunlar nedir anlayamadım ve tabloyu boşalttığımda haliyle bunlar da silinecek. bir sakıncası olur mu?

  yoksa ben veritabanın da örneğin, 'blogger_permalink' diye aratarak çıkan sonuçları mı silsem? siz olsaydınız ne yapardınız? teşekkür ederim

 3. Yakup Gövler dedi ki:

  @hakan, sakın tabloyu boşaltmayın aksi halde yazılarınıza ekli resimlerle ilgili bilgiler de bu tabloda yer alır. Eğer illaki bunları silmek istiyorsanız, phpmyadminden aşağıdaki sorguları çalıştırarak silme işlemini yapabilirsiniz.

  1. DELETE FROM tabloönekiniz_postmeta WHERE meta_key = 'blogger_permalink';
  2. DELETE FROM tabloönekiniz_postmeta WHERE meta_key = 'blogger_blog';
  3. DELETE FROM tabloönekiniz_postmeta WHERE meta_key = 'blogger_author';

  Sorgularda geçen tabloönekiniz kısmına tabloların önündeki ifadeyi yazınız. Sorguları çalıştırmadan önce veritabanınızın yedeğini almayı unutmayınız.

 4. hakan dedi ki:

  tablo ön eki derken ben worpressi kurarken farklı bişey yapmadım. o yüzden tablo ön eki wp_ oluyor sanırım. zaten phpmyadmin de öyle görünüyor.

  iyi ki sizin cevabınızı beklemişim. uyarınız ve çözümünüz için teşekkür ederim.

 5. ahmet dedi ki:

  Merhaba, ben bedava host üzerinde wordpress kurdum wordpress hakkında fazla bir bilgim yok ama uğraşıyorum.bir eklenti kurdum lightbox eklentisi. ama yazı yazma paneli türkçeyken bozuk karakterlerden oluştu eklentiyi kaldırmama rağmen düzelmedi. bu konuda bana yardımcı olurmusunuz?şimdiden teşekkürler ve çalışmalarınızda başarılar.

 6. Yakup Gövler dedi ki:

  @ahmet, bedava host alanlarında veritabanlarıyla ilgili sıkıntılar olabilir. Lightbox türü eklentilerin çoğunun veritabanıyla ilgisi yok, problem başka bir eklentiden ya da dosyalardaki bozulmalardan kaynaklanabilir.
  Tavsiyem 50-60 TL verip, ücretli host hizmeti almanızdır.

 7. ahmet dedi ki:

  teşekkur ederim o eklentiyi kurduktan sonra oldu dahaoncede coklu dil eklentisi kurdum oda admin panelini ingilizzceye çeevirdi cok emek vermiştim galiba sil yapacağım ama paralı hosta geçmeliyim. ben emekliyim uğraşıyordum. sağolun cvp vediğiniz için.

 8. kayyu dedi ki:

  Adaş Saolun 3 cü Yorumunuz çok işime Yaradı Tam 21 tane özel alan sildim eyw Saoalsın