17 Mayıs 2009

WordPress 2.8 Beta1 Yayımlandı

WordPress Yorum Ekle

WordPress gelişmeye bütün hızıyla devam ediyor. Ben 2.7.2 sürümünün yayımlanacağını düşünürken WP 2.8 Beta 1 sürümü görücüye çıktı. WP 2.8 beraberinde birçok yenilik getireceğe benziyor. Sürümün yayımlandığına dair habere burayı, sürümü denemek için indirmek isterseniz burayı, ne tür yenilikler getireceğini incelemek için ise burayı ziyaret edebilirsiniz. Gelen yenilikleri, özellikle geliştiriciler için yapılan yenilikleri görünce gerçekten heyecanlandım ve hemen sizin için test sürüşünde bulundum, Yönetim panelinde olan değişiklikleri sizin için derledim.

Kurulum

Kurulum bildiğimiz klasik WP kurulumu, bir farkı yok. Ancak kurulum sonrasında WP tarafından verilen parola ile giriş yaptığınızda size aşağıdaki gibi bir uyarıda bulunuyor.

Uyarıda özetle WP'nin otomatik olarak verdiği parolayı kullandığınızı ve değiştirmek isteyip, istemediğinizi soruyor. Bu özellik parolalarını yeni üyelere değiştirmelerini hatırlatmak açısından güzel olmuş.
Başlangıç ekranında bir fark görmedim. Yazım editörü vs. kısmında da yine değişiklik yok. Ancak Etiketler bölümünde etiketlere açıklama ekleme kısmı eklenmiş, böylece etiket sayfalarında etiketin hangi amaçla kullanıldığına dair bir açıklama satırı ekleme şansı verilmiş.

Tema ve Tema Yükleme Ekranı

Temaların listelendiği sayfada resimde de görebileceğiniz gibi tema önizleme resminin altına kontrol bağlantıları eklenmiş.

Bu özelliğin gerekli olduğunu düşünüyordum, özellikle yavaş bağlantılı bilgisayarlarda önce temayı önizleyip, ardından etkinleştirmek problem olabiliyordu.

En çok sevindiğim özelliklerden birisi, tema editörü yenilenmiş artık renkli ve satır numaralı hale getirilmiş. Böylece harici editör kullanma ihtiyacımız da azalmış oldu.

WP 2.7 ile birlikte eklentileri doğrudan WordPress Eklenti dizininden indirip, yükleyebiliyorduk bu özellik artık temalar için de geçerli. Resimdeki gibi bir ekran sizi karşılıyor, istediğiniz özelliğe göre arama yapıp gelen listeden istediğiniz temayı seçip, yükleyebiliyorsunuz.

Ben Yeni Temalar (Newest) bağlantısına tıklayarak en son eklenmiş temaları listeledim. Ardından da Install bağlantısına tıklayarak eklentiyi yükledim.

Yeni temayı kendisi otomatik olarak indirip, açıyor. İsterseniz temayı hemen etkinleştirip, yeni temanızın hayrını görebilirsiniz. Keşke bunun bir de Türkçe temaları yükleyip, indirebileceğimiz bir özelliği olsa. Ama en azından temaları denerken büyük yardımı olacak.

Bileşenlerde Geriye Dönüş

WP 2.8 ile birlikte WP 2.1.3 sürümlerinde olduğu gibi bileşenleri artık Ekle düğmesiyle değil, Sürükle Bırak yöntemi ile ekleyeceğiz.

Bunu sevdiğimi söyleyemem, çünkü bu şekilde JS ağırlıklı yöntemlerde bazen tarayıcı kaynaklı problem yaşanabiliyor ki bu da benim hiç hoşuma gitmiyor. Ama ne diyelim başkalarının hoşuna gidecektir. İnşallah mevcut bileşenler WP 2.8 ile anlaşabilirler.

Eklentiler ve Eklenti Editörü

Eklentiler sayfasında küçük birkaç değişiklik olmuş.

Değişiklikler eklentilerin yönetilmesini kolaylaştırmış. Ama en güzel değişiklik eklenti editöründe olmuş.

Eklenti editörü de tema editörü gibi artık renkli ve satır numaralı. Bunun da ötesinde editörün hemen altında WP içerisinde kullanılan bütün fonksiyonlar için bir açılır liste bulunuyor ve bu listeden seçim yapıp, LookUp düğmesine tıkladığınızda phpdoc.wordpress.org sitesinde ilgili fonksiyonla ilgili açıklamayı gösteriyor ki bu çok iyi olmuş.

Diğer Değişiklikler

MyHacks.php desteği artık kaldırılmış, zaten çoğu kişi kullanmıyordu bu iyi olmuş. Veritabanı yapısında bir iki küçük değişiklik (kullanılmayan alanlar, post_category, link_categoriy kaldırılmış) dışında büyük bir değişiklik göremedim. Taksonomi ile ilgili yenilikler gelir diye düşünüyordum ama etiketlere açıklama ekleme dışında bir yenilik yapılmamış.

WP 2.8 ile WP'nin yeni bir yola girdiğinizi düşünüyorum. Umarık çok daha iyi noktalara gelir. Eğer siz de inceleme fırsatı bulduysanız, benim farkettiğim özellikler dışında gördüğünüz yenilikler varsa lütfen yorumlanızda belirtiniz. Şimdiden teşekkürler.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=830.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“WordPress 2.8 Beta1 Yayımlandı” yazısı için 11 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. MEHMET dedi ki:

  Teşekkürler Yakup bey, faydali ve anlaşılır bilgiler..

 2. Oğuzhan dedi ki:

  Teşekkürler Yakup ağabey. Çok güzel bilgi vermişsinsin.

 3. EYLOS!… » Wordpress 2.8 beta yayınlandı dedi ki:

  [...] Daha geniş bilgiye orjinal sayfaya bakmak için burayı, türkçe detaylı incelemeye için burayı, Wp 2.8 indirmek için burayı, yeniliklerin türleri içinden burayı ziyaret edebilirsiniz. [...]

 4. Eylos dedi ki:

  Uyarınız için teşekkür ederim. Gerekli düzeltmeyi yaptım. Ayrıca WP'ye Türkçeleştirme katkılarınız için bir kez daha teşekkür ediyorum.
  Selamlar

 5. Eray USTA dedi ki:

  Ellerinize sağlık hocam henüz inceleyecek zaman bulamamışken yazınızı okudum incelemiş kadar oldum. Biran önce betadan çıkması dileğiyle. :D:D

 6. Oğuzhan Aslan dedi ki:

  Ellerinize sağlık hocam incelemeye fırsatım olmadı ama daha gelişmiş bir wordpress bizleri bekliyor.

 7. Murat SARALDI dedi ki:

  WordPress alanında gerçekten çok başarılı,her zaman güncelleyerekte bunu ispat ediyor.Sürümünü hemen yükseltmek lazım.Bilgi için teşekkürler.

 8. kuaza dedi ki:

  bu guzel aciklama yazisi icin tesekkurler hocam..

 9. austin dedi ki:

  tesekkurler yakup bey

 10. Wordpress 2.8.1 Beta Hazır | dedi ki:

  [...] Dünyanın en çok tercih edilen blog sistemi WordPress yeni 2.8.1 indirilebilir beta sürümüyle karşınızda. Heyecan verici yeni özellikleri ve kararlı sürümüyle karşımıza çıkmaya hazırlanan sürümde neler yeni? Yakup Gövler yeni sürüm WordPress’i incelemiş, detaylı bir şekilde açıklamış. BURADAN. [...]

 11. WordPress 2.8 Yayımlandı · Yakup Gövler'in Not Defteri dedi ki:

  [...] sürümündeki yenilikler için daha önceden Beta 1 sürümü üzerinde yaptığım incelemelerimi buradan okuyabilirsiniz. Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web sitelerini [...]