01 Kasım 2008

WordPress 2.7 Beta 1 Deneme Sürüşünde

WordPress Yorum Ekle

WordPress 2.7 Beta 1 sürümü yayınlandı. Burada konu ile ilgili kısa bir açıklama var. Açıklamada kısaca WP 2.7b1'i indirip, deneyebileceğiniz, sürümün stabil versiyonunun ise 10 Kasım'da yayınlanacağı yazıyor. Ayrıca 10 Kasım'dan sonra özellikle hataları giderme konusunda çalışılacağı ve gerçek stabil sürümün Kasım sonunda yayınlanabileceği belirtiliyor. Benim anladığım, 10 Kasım'da yayınlanan sürüme güncelleme yapmayıp, bir süre daha beklemek en doğrusu olacaktır. WP 2.7b1 sürümünü ben indirip, yönetim bölümünü şöyle bir inceledim. İlk izlenimlerim ise şunlar:
WordPress 2.7 Beta 1 sürümünü buradan indirebilirsiniz. Kurulumun diğerlerinden bir farkı yok, yine çok kısa ve son derece basit.
Sürüm çıktığında Türkçe'si için biraz beklemeniz gerekebilir, çünkü çok olmasa da biraz farklılıklar var. Yaptığım denemede WP 2.6.3 Türkçe sürümdeki languages klasörünü olduğu gibi attığımda büyük bölümü Türkçeleşti, o haliyle de iş görebilecek durumda.

Türkçeleştirilmiş Yönetim Paneli
Yönetim panelinin görselliği ile ilgili söylenebilecek tek şey var, o da "Gerçekten Çok Şık", çok az resim kullanarak da çok şık tasarımlar yapılabileceğinin göstergesi. Ayrıca alışınca çok büyük kolaylıklar sağlayacağını düşünüyorum, özellikle sık kullanılan menü seçeneklerinin (Yazı, Sayfa, bağlantılar vs.) ön plana çıkarılması iyi olmuş.
Yazı yazma sayfasında aşırı bir değişiklik olmamış, daha sade tasarlanmış. Kategoriler önceden olduğu gibi yine sağ tarafa alınmış ve bu bölüm daha kullanışlı hale getirilmiş.

Yazı yazma Sayfası
Yorumlarla ilgili ilk gözüme çarpan ilk yenilik ise yorumlara cevap verebilme özelliğiydi. Gerçekten çok gerekliydi.

Yorum Yönetim ekranı
Tasarım, temalar vs. bölümünde bir değişiklik göremedim. Varsa da demek ki görülmeye değer değilmiş. 🙂
Eklentiler bölümünde, eklentilerin listelendiği yerle ilgili aşırı bir değişiklik yoktu, ancak getirilen en güzel özelliklerden birisi ise Yeni Eklenti ekleme bölümü olmuş ki gerçekten iyi çalışmışlar. Bu bölümde doğrudan eklentileri WordPress eklenti dizininden arayıp, bulup, inceleyip, ardından da kurabiliyoruz. Yaptığım denemede işe yaradığını gördüm. Ancak kurulan/kurulacak eklentilerin çoğunun şu an için sadece İngilizce olması biraz üzücü, keşke WP dizinine dil bazında eklenti eklenebilse ve her günlük sahibi kendi dilindeki eklentilerin kurulumunu da yapabilse, o zaman çok güzel ve kullanışlı olacak. Yine de çok güzel ve beğendiğim bir özellik.

Yeni eklenti ekleme ekranı
Tools (Araçlar) adında yeni bir menü eklenmiş, sanırım ileriki zamanda daha da gelişecektir. Bu menüde özellikle Import başlığı altında çeşitli araçlar bulunuyor, bu araçlar yardımıyla dışarıdan (blogger, livejurnal vs. gibi sitelerden), yedek dosyalardan içeriye aktarma yapılabiliyor. Bazıları bunu çok sevecek. Turbo ve Update bölümleri de bulunuyor. Update bölümünde WP'yi güncelleyebiliyoruz. İlginçtir, buraya girdiğimde WP'nin yeni bir sürümünün bulunduğu uyarısı vardı, ben de madem öyle güncelle dedim. Biraz sonra güncellemenin tamamlandığına dair bir mesaj yazdı. Tekrar girdiğimde yine aynı uyarı mesajını gördüm. Tekrar denediğimde http://wordpress.org/nightly-builds/wordpress-latest.zip adresinden WP'yi indirip, kurduğunu farkettim. Ya bir hata var çünkü tekrar tekrar girdiğimde aynı uyarıyı aldım ya da sanırım anlık dosya güncellemelerini de farkedip, bunlar nedeniyle güncelleme yapıyor (nightly - gecelik demek). Ancak bunu yaparken de komple WP'yi indiriyor. İlginç olacak.
Az daha unutuyordum, Dashbord (Başlangıç) bölümünde QuickPress isimli bir bölüm var. Bu bölüm kullanılarak kısa yazılarınızı hızlı bir şekilde yazıp, yayınlayabiliyorsunuz. Çoğu kimse bunu başka yöntemlerle hallediyordu, ancak böyle bir özellik iyi olmuş. Umarım bu şekilde yazdığımız yazılara veritabanında bir işaret koyuyordur, böylece sitemizde bunları farklı gösterme şansımız olur. Ayarlar bölümünde de işimizi kolaylaştıracak yeni seçenekler eklenmiş, bunlardan ilk gözüme çarpan ise Medya bölümündeki dosya yüklemesinde varsayılan boyut ve eylemi belirleyebilme ayarları oldu, ayrıca resim boyutlarına bir de Large (geniş) seçeneği eklenmiş, iyi olmuş. Bir de şu resim önizlemeleri oluşturulurken artan dosya boyutlarına bir çözüm bulsalar iyi olacak. 10 KB'lik dosyayı ekliyorum, güya kolay açılsın diye, WP bir önizleme oluşturuyor 20 KB 40 KB, yuh artık.

Başlangıç - Dashboard ekranı
Resimlerden de takip edebileceğiniz gibi çok güzel bir arayüz sunulmuş. Şahsen ben çok beğendim. Bazı gözde eklentileri de (sitemap, subscriber vs.) sistem içerisine alırlarsa daha hoş olacaktır. WP 2.7'yi incelediyseniz ya da incelerseniz gözümden kaçanları ve izlenimlerinizi yazarsanız sevinirim.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=438.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“WordPress 2.7 Beta 1 Deneme Sürüşünde” yazısı için 7 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. aDEm dedi ki:

  Hocam çok faydalı bir inceleme olmuş. Çıkacak olan sürüm hakkında bilgi sahibi oldum. Teşekkür ederim.

 2. İbrahim ÇAKICI dedi ki:

  Gerçekten güzel bir admin paneline benziyor. Bende bilgisayarımda kurdum inceledim. Hoş özellikler eklenmiş. WordPress herşeyin maximum kolay olmasına gayret ediyor anlaşılan. 2.7 nin kararlı sürümünü merakla bekliyorum. 🙂

 3. WordPress 2.7 Favori İşlemler · Yakup Gövler'in Not Defteri dedi ki:

  [...] başlanacak ancak geçenlerde yayımlanan WP 2.7 Beta 1 sürümüyle ilgili izlenimlerimden bahsetmiştim. Orada yazmayı unuttuğum konulardan biri de resimde de görebileceğiniz gibi sık kullanılan [...]

 4. mehmetbalik dedi ki:

  http://www.mehmetbalik.com sitesine üye olup yazı yazma imkanınız var merak edenler denemiş olur iyi günler

 5. cevat ÖZTÜRK dedi ki:

  Hocam incelemeniz için teşekkür ederim. Bende subdomain olarak kurup incelemeye çalışmıştım. Fakat incilazcamız olmayınca zorlandığımdan kaldırdım. Keşke bu yazınızı okumak için bekleseydim.Silmezdim. Bu arada size bir sorum olacak sitemde İE6 ve İE7 de görünmeyen yan menüler Mozilla firefox da görünüyor. Bunun sebebini bilirseniz bir maille açıklarsanız sevinirim.

 6. WordPress 2.7 Beta 2 Yayımlandı dedi ki:

  [...] önce WordPress 2.7 Beta 1 yayımlanmıştı. 10 Kasım’da stabil sürümünün yayımlanmasını beklediğimiz 2.7 [...]

 7. WordPress 2.7 Yayımlandı · Yakup Gövler'in Not Defteri dedi ki:

  [...] paneli tamamen yenilenmiş dersek yalan olmaz. Gelen yeniliklerin neler olduğunu öğrenmek için buraya, yeni sürümün Türkçe versiyonunu indirmek için ise buraya tıklayabilirsiniz. Güncelleme [...]