13 Eylül 2009

THK'nın Model Uçak Kursları

Eğitim, Kişisel Yorum Ekle

Ülkemizde Türk havacılığının gelişmesini sağlamak amacıyla Atatürk tarafından kurulan Türk Hava Kurumu, yıllardar bu amaçla çalışıyor. Özellikle son yıllarda havacılık sektörünün gelişmesiyle birlikte bu konu daha fazla hayatımıza girmeye başladı. THK, vatandaşlarımıza havacılığı öğretmek ve sevdirmek amacıyla model uçak yapımı, paraşütçülük, pilot eğitimleri vs. gibi çok geniş yelpazede çeşitli kurslar düzenlemektedir. Ben de hem yaz tatilimi değerlendirmek hem de okul açıldığında okuldaki öğrencilerime farklı bir faaliyet alanı sunmak amacıyla Rehber Öğretmen kursuna gittim. Kursun amacı THK'nın faaliyetlerine yardımcı olacak, öğrencilere havacılıkla ilgili yol gösterecek öğretmenleri yetiştirmekti. Kursun başlangıç kısmında model uçak yapımını öğrendik böylece okullarda bu konuda kurs açabileceğiz.
Kurslar Ankara'da Modeluçak Okulunda çeşitli tarihlerde verilmekte olup, ayrıntılı bilgiye kurumun sitesinden ulaşabilirsiniz.
Kurslar 6 gün sürüyor. Oldukça yorucu olduğunu söyleyebilirim, saat 8'den akşam 4'e kadar ayakta çalışmak zorunda kalıyorsunuz, hele de ilk defa karşılaştığınız, ince iş gerektiren bir uğraş gerektirdiğinden de akşam ayaklarınız ve sırtınız ağrıyabiliyor, en azından bende öyle oldu. Ama kurs sonunda işin gerçekten zevkli olduğunu farkediyorsunuz ve hemen gidip bir model uçak satın alıp, çayırlara koşmayı diliyorsunuz. Kursta edindiğiniz arkadaşlıklar da işin cabası.
Kursa iki şekilde katılmak mümkün, yatılı ve yatısız. Ankara dışındakiler kursa yatılı katılmak için başvurabiliyorlar ama bunun için aylar öncesinden başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Özellikle yatılı kontenjanı çok çabuk dolabiliyor. Ankara içindekiler ise yatısız olarak başvuru yapabilirler, ben Ankara'da abimlerde kalabileceğim için yatısız başvuru yaptım, zaten yatılı kontenjanı doluydu. Başvuru için kurumun eğitimlerle ilgili sitesinden indireceğiniz bir formu doldurduktan sonra okul müdürlüğünüze onaylatıp, faksla ya da e-posta yolu ile kuruma ulaştırıyorsunuz. Bu arada da formun aslını normal posta yoluyla gönderiyorsunuz. Kabul edilip, edilmediğinize dair bir yazıyı adresinize posta yoluyla gönderiyorlar. Bu arada formda yatılı ya da yatısız olup, olmadığınızı belirtmenizi tavsiye ediyorum. Formu onaylattıktan sonra size en yakın THK şubesine giderseniz ve durumu anlatırsanız size yardımcı olacaklardır. Niğde THK şubesine de yaptıkları yardım ve gösterdikleri ilgi için ayrıca teşekkür ediyorum.
Kursun ilk günü THK'nın Sıhhıye'deki genel merkezine sabah saat 08:00 gibi gittiğinizde sizi eğitimin yapılacağı Türk Kuşu Eğitim Merkezi'ne servisle götürüyorlar. Eğer özel aracınız yoksa, bu servisi kaçırmamanızı tavsiye ederim. Çünkü okul, ana yoldan oldukça içeride kalıyor ki dolmuş vs. yanından geçmiyor, bir tek banliyö ile ulaşım kolay. Yatısız olanlar, ulaşım konusunda endişelenmesinler. Neredeyse Ankara'nın her yerine kurumun servisleri ve sabah sizi alıp, akşam sizi bırakıyorlar. Ben Pursaklar'da kalıyordum ve oraya bile servis vardı, gerisini artık siz düşünün. Böyle bir hizmet için de kurumu tebrik ediyorum. İlk gün kayıt ve bilgi doğrulamanın ardından hemen atölyeye alıp, işe başlatıyorlar. Eğitimler 08:00'da başlıyor ve akşam 16:00'a kadar sürüyor. Yatılı kalanlar okul bünyesindeki yatakhanelerde koğuş sistemiyle kalıyorlar. Bu kişilerin üç öğün yemek ihtiyaçları kurum tarafından karşılanıyor, yatısızların öğle yemeği de yine kurum tarafından karşılanıyor. Gayet güzel bir kantini olup, ihtiyaçlarınızı giderebiliyorsunuz.
Kurs toplam 6 gün sürüyor. Kurs boyunca ATA uçağı denilen başlangıç model uçağı ve Kırlangıç modeli denilen planör tarzı model uçağı yapıyorsunuz. Bunların ne olduğu ve yapımlarıyla ilgili internette bol bol yazı, video ve resimli anlatım bulunmakta, gitmeden önce bunları incelerseniz iyi olur, benim en büyük hatam bu olmuştu.
Uçakları yapmanın öyle basit bir şey olmadığını, yoğun bir ilgi ve emek gerektirdiğini söylemeliyim aksi halde uçağınızın düzgün bir şekilde uçması mucize oluyor. Uçak yapımları adım adım ilerliyor ve her safhada sizden sorumlu eğitimciniz, ne yapmanız gerektiğini anlatıyor. Bu arada bizlere sonsuz sabır gösteren eğitimcilerimize buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.
Son gün uçakları uçurma günü. Kurumun bulunduğu yerdeki uçak pistinde uçaklarınızı uçurmaya çalışıyorsunuz ki kursun en güzel tarafı bu olsa gerek. Koca koca öğretmenlerin, çocuklar gibi yaptıkları uçakları uçurmaya çalışması görülmeye değer doğrusu. Kurs sonunda size Model Uçak Rehber Öğretmenlik Sertifası veriyorlar. Bu sertifika ile okullarda Halk Eğitim merkezi kanalıyla 18 saatlik başlangıç 32 saatlik tekamül kursu denilen, ek ders karşılığı kurslar açabiliyorsunuz. Kursları illa ki kendi okulunuzda açacaksınız diye de bir şart yok. Kursları açmaya karar verdiğinizde THK şubesi aracılığıyla THK ile iletişime geçip, uçak kitlerini ücretsiz olarak edinebiliyorsunuz, bu nedenle malzeme konusunda endişeye gerek yok. Kurs sonunda öğrencilere çeşitli düzeylerde sertifika verebiliyorsunuz. Öğrencilerimiz bu sertifikalarla THK'nın sonraki aşamalarındaki kurslarına katılabiliyor ve kendilerini havacılık konusunda geliştirebiliyorlar. Bütün bu konularla ilgili de kursta gerekli bilgi veriliyor. Düzenleyeceğiniz kurslardaki amaç çocuklarımıza havacılığı sevdirmek, bunu unutmayın.

Fotoğraflar

Kurs ortamını ve yapılan uçakları görmek için tıklayınız. Ayrıca ziyaret ettiğimiz Hava Kuvvetleri Müzesi'nde çektiğim resimlere ulaşmak isterseniz tıklayınız.
Son olarak size facebook'tan aldığım güzel bir videoyu sunuyorum. Uçmanın gerçekten bir mucize olduğunun bir göstergesi.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=1069.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“THK’nın Model Uçak Kursları” yazısı için 3 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

  1. Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Başlıyor - Yakup Gövler - WordPress'e dair ne varsa - Eğitim dedi ki:

    [...] dediğimiz bir yaylada abimin evinde ailemle tatilimizi geçirdik. Tatile gitmeden önce THK’nın Rehber Öğretmen Kursuna katılmak için başvuru yapmıştım. 20-25 Temmuz arasında Ankara’da kurstaydım. Bu yıl [...]

  2. Akif dedi ki:

    Hocam bu nasıl bir uçakmış yere paralel gidebilir ama bu resmen dik bir konumda uçuyor.:)

  3. Hüsam dedi ki:

    Arkadaşlar başlangıç ve tekamül kurslarını bende aldım fakat bunun için ankaraya gitmem gerekmedi thk kurs hocaları bizzat istanbul tuzlaya 20 öğretmene kurs vermeye geldiler kurs yerimizde thk tuzla şübesiydi ve bende o şekilde kurs aldım. Kursumuz yaklaşık 2 hafta sürdü günde ortalama 4 saat çalıştık arkadaşımıznda belirttiği gibi yorucu ama oldukça zevkliydi. En önemlisi ben bu sertifika sayesinde bu yıl okulumda Havacılık kulübünü kurdum ve haftada 6 saatlik olmak üzere egzersiz çalışması yaptırabiliyorum.