12 Ocak 2008

Taşındım

Kişisel Yorum Ekle

Dün yeni hostingime taşındım. Ancak sakarlığım yüzünden, taşınırken veritabanımı yanlışlıkla sildim. Bir hafta önceki yedekten tekrar yükledim, ama o zamandan bu güne kadar olan yorumlar ne yazık ki silindi. Bu nedenle yorumları silinen ziyaretçilerimden özür dilerim.
Bugün ise 2.1.3 olan WordPress sürümümü 2.3.2'ye yükseltmeye çalıştım. Ama ne yazık ki başaramadım. Türkçe karakter problemi yaşadım. Eski sürümdeki bütün yazılarımdaki Türkçe karakterler yeni sürümde bozuldu. Biraz araştırma yapma ve çözüm arama nedeniyle eski sürümle devam etmeye karar verdim. Eğer bir çözüm bulamazsam manuel olarak eski yazılarımı, yeni sürümde oluşturacağım WP'ye taşıyacağım. Tahminim problemin kaynağı upgrade.php'de. Eski yazıları tekrar UTF-8'e çevirmeye çalışan bir fonksiyon olduğu düşüncesindeyim. Bakalım, probleme çözüm bulabilecek miyim?
Bu arada bu olaya UYUZ olduğumu söylemem lazım.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=157.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Taşındım” yazısı için 17 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. gevv dedi ki:

  Geçmiş olsun bende yeni taşındım 😀 benim durumum biraz daha zor oldu 0 dan başladım

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Birşey gördüm gibi oldu. Eski veritabanımda tablolar utf8_turkish_ci olarak oluşturulmuş, wp 2.3.2 ise utf8_general_ci'de oluşturmuş. Eski tabloları general'e çevirdim. Bir de böyle deneyeceğim. Bakalım yiyecek mi?

 3. Yakup Gövler dedi ki:

  Ne yazık ki yemedi. Üstüne bir şu capabilities.php dosyasınyla ilgili bir hata da veriyor. Sanırım hızla 0 kuruluma doğru gidiyorum. 👿

 4. Deniz dedi ki:

  WordPress admin panelinden
  Yönet->Dışa Aktar
  Yazar : Hepsi
  Aktarım Dosyasını indir diyerek yazılarınızın , yorumlarınızın ve kategorilerinizin yedeğini alabilirsiniz . Daha sonra yeni bir wordpress kurup tekrar admin panelinden wordpess içe aktar seçip az önce kaydettiğiniz dosyasının yerini gösterirseniz otomatk olarak yazıları alır .

 5. asdf29 dedi ki:

  r10 da wordpresste-butun-databasede-verileri-toplu-degistirme adında bir başlık var hocam, ben burda değiştirilmesi gereken yerlere çıkan şekillerin türkçe karakterlerine karşılık gelen değerleri yazarak değiştirmesini istiyorum ama değişim yapmıyor nedense..

  Bunun haricinde birde

  Böyle bir şey bulmuştum ama nerde bulup not etmiştim ama nasıl çalıştırabileceğimiz hakkında pek bilgi yoktu sanırım ama ilerle lazım olur diye not etmiştim.. 🙄

 6. asdf29 dedi ki:

  kod olunca gözükmüyormuş dediğim kodlara aşağıdaki linkten bakabilirsiniz hocam;

  http://www.asdf29.com/trkarakter.txt

 7. Sırrı dedi ki:

  Yeni Hostinginiz Hayırlı Olsun
  Bende en kısa zamanda yeni bir hostinge taşınacağım.Bu nedenle yazı bile yazmıyorum siteme. 😥

 8. Yakup Gövler dedi ki:

  Ahh, bir de şu güncellemeyi yapabilseydim. Şu Türkçe problemi çıkmasaydı çok güzel olacaktı ama bu lanet olasıca durum iyice uyuz etti.
  @asdf29,
  ne yazık ki verdiğiniz script işe yaramadı. Notepad++ ile tüm karakterleri Bul/Değiştir ile değiştirmeyi deneyeceğim.

 9. Yakup Gövler dedi ki:

  Notepad++ ile veritabani.sql dosyasını açıp, yukarıda asdf29'un verdiği scriptte geçen karakterleri aratıp, Türkçe karşılıkları ile değiştirdim. Bir tek Ş ve Ğ harfleri ne yazık ki olmadı. Scriptte verilen Ş ve Ğ'nin karşılığı olan karakterleri notepad++ bulamadı. Ben de iki karakterden oluşan ifadenin ilk karakterini aratıp, manuel olarak düzelttim. Bunların dışında bazı saçma karakterler vardı onları da kontrol ederek ya sildim ya da düzelttim. Ardından veritabanını bu .sql dosyasını kullanarak tekrar oluşturdum.
  Yapacağım şunlar; wp 2.3.2 uyumlu yeni bir tema yazacağım/editleyeceğim. Ardından güncelleme yapacağım. Oluşan yeni veritabanının .sql dosyasını alıp, notepad++ ile Türkçe problemini halledeceğim, veritabanını silip, düzenlenmiş halinden yeniden yükleyeceğim.
  Local'de yaptığım bu işlemler başarılı oldu. Ama eklentilerimin ve temamın wp 2.3.2 uyumlu olmadığını düşündüğümdem, önce bunları uyumlu halini bulacağım. Ardından güncelleme işlemine başlayacağım. Ancak önümüzdeki hafta sonu uğraşabileceğim. Çünkü yazılı sezonu başladı, yazılı kağıdı okumam lazım 😀

 10. asdf29 dedi ki:

  Hocam ben ilk başta o şekilde denemiştim ama yine sorun olmuştu birde şimdi bugün yazı ayzarken farkettimde  gibi yumuşak ünlülerin karşılıklarını vs. bulmak lâzım..

  Ben host şirketine bu konu hakkında başvurmuştum phpmyadminden aldığım sql yedeklerinde türkçe karakter sorunu çıkıyor, bu konuda sizin yapabileceğiniz bir şey varmı değiştim onlardanda cevap olarak

  İlk öncelikle bizim ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Belirtmiş olduğunuz Türkçe karakter sorunu firmamızın sunucularından alınan kodlama türüne göre değişmektedir. Eğer Türkçe karakter sorununu Başka bir sunucuya açarken yaşıyor iseniz ; O sunucunun yöneticisi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Yedek işlemini local çalıştırıyor ve Türkçe karakter sorunu yaşıyor iseniz o zaman karakter set ayarlaması yapıp tekrar yedek alma işlemini yapınız

  http://img235.imageshack.us/img235/5118/mysql1tl5.jpg

  http://img518.imageshack.us/img518/5939/mysql2vt6.jpg

  Sanırım dediği kısımlar bu resimlerde bulunan yerlerden birisi oluyor ilk resimdeki kısmı defalarda değiştim ama olmadı ikinci resimdeki kısmı aktarma sonrasında değiştirdim ama ana site üzerinde denemeye biraz korkuyorum, ya berbat edersek diye..

  Hocam sanki destek sitesiymiş gibi burda tartışıyoz ama kızmazsınız inşallah 🙂

 11. Yakup Gövler dedi ki:

  Bahsettiğiniz yerlerden kaynaklandığını sanmıyorum. Çünkü şu an aynı veritabanında iki wordpress kurulu bu sitede. Biri bu, diğeri ise wp 2.3.2 sürümünün farklı prefix ile kurduğum wp. Evde de farklı karşılaştırma'lar ile kurulu 2-3 tane wp var. Hatta bu sitenin aynısını local'de kurdum ve 2.3.2'ye güncelledim, yine Türkçe hatası oldu. Sizin resimdeki latin1_swidish_ci ben de utf8_turkish_ci şeklinde ve yine problem var.
  İlk denememde 2.3.2 sürümü utf8_general_ci karşılaştırmasıyla tabloları dönüştürmüştü. wp-config.php dosyasında bununla ilgili ayarı utf8_turkish_ci olacak şekilde (normalde boş) değiştirdim. Bu sefer tabloları bu karşılaştırmayla oluşturdu. Ama yine problem devam etti.
  Notepad++ ile dönüştürme işlemi 160'a yakın yazım için 1 saat gibi bir zaman alacak. Karşılığını bilmediğimiz karakterler için ise tabloyu şöyle bir gözden geçirip, bu tür karakterlerin karşlığını bulunca, değiştiriyorum.
  Aslında şimdi aklıma geldi, WP EzSQL isimli veritabanı sınıfını kullanıyor. Bununla ilgili Türkçe karakter problemine aşağıdaki gibi bir çözüm bulmuştuk.

  $db = new ezSQL_mysql('root',”,'deneme','localhost');
  define('DILADI', ‘utf8′);
  define('DILKARSILASTIRMASI','utf8_turkish_ci');
  $db->query(”SET NAMES ‘”. DILADI. “‘”);
  $db->query(”SET CHARACTER SET ” . DILADI);
  $db->query(”SET COLLATION_CONNECTION = ‘”. DILKARSILASTIRMASI .”‘”);

  Aşağıdaki adresin yorumlar bölümündeydi
  http://www.yakupgovler.com/?p=65
  Bu kodları wordpress'in $wpdb nesnesini oluşturduğu dosyaya uygun şekilde eklemek belki yardımcı olabilir.
  Yarın bir de bunu deneyeyim. Yiyecek mi bakalım.
  Son olarak, bugün nedendir bilmem sunucumdaki phpmyadmin'inden veritabanıma bağlanamadım. Bu yüzden deneme yapamadım. Umarım yarın düzelir.
  Not: Kızmak ne kelime bilakis çok memnunum. Ah bir de çözüm bulabilsek 😉

 12. asdf29 dedi ki:

  Hocam, sizin wordpress şuanda türkçe wordpress mi yoksa orjinal sürüm mü yani config.php de tr_TR.mo kulanıyor musunuz ? birde hangi sürümdesiniz 2.2 mi yoksa 2.3 sürümleri mi ?

  Sormamın sebebi sanırım kb aracılığı ile naymanlı sunucularında barındırılıyor siteniz ve ben başlangıçtan beri naymanlı kullanıyorum ama config.php de tr_TR.mo kullanınca site çalışmıyor, 2.3 sürümünü kurmak istediğinde de kurulum gerçekleştirmiyor 2.3 çıktı çıkalı halâ çözülemedi en son 1 hafta sonra deneyin olumsuz olursa cevap almak için tekrar yazın dediler, 1 haftada pazartesi doluyor 🙂 eğer sizde bu dediklerim çalışıyorsa sizin siteyi örnek verip belki çözüme kavuştururlar sizce bir mahsuru yoksa 🙄

 13. Yakup Gövler dedi ki:

  Şu anki sürüm WP 2.1.3 ama WP 2.3.2 kurdum gayet normal çalıştı. Ama eski yazılarımda Türkçe karakter problemi çıkınca, ona çözüm bulana kadar tekrar 2.1.3'e döndüm.
  http://www.yakupgovler.com/tr/ adresinde wp 2.3.2 sürümü yüklü. http://www.wordpress-tr.com adresinden indirdiğim sürümü yüklemiştim.
  Kurulum yapmıyor derken, nasıl bir hata veriyor? Eğer compabilities.php ile ilgili bir hata veriyorsa http://www.dmry.net adresinde bununla ilgili bir çözüm var. Ben öyle çözmüştüm.
  Yarın akşama kadar internet erişimim olmayacak, bu nedenle bundan sonraki sorularınıza cevap veremeyebilirim.

 14. asdf29 dedi ki:

  Yok hocam hiçbir hata filan vermiyor, sayfa olduğu gibi kalıyor tr_TR.mo kullanınca beyaz sayfa oluyor, 2.3 sürümlerine yükseltmek ya da baştan kullanmak istersemde bu sefer internet explorerde sayfa görüntülnemiyor uyarısı veriyor firefox ve diğer tarayıcılarda da install.php dosyasını indirmeye başlıyor.. 🙂

  Ama şimdi anladığım kadarıyla apache sürümünden kaynaklanıyor
  benimki; Apache/2.0.53 (Fedora)
  sizinki; Apache/2.0.61 (Unix)

  Cevap için çok teşekkürler hocam inşallah yakında çözüme kavutururuz. 🙄

 15. gevv dedi ki:

  notepad++ programında değiştir yokmu windows notepaddaki gibi bulamadım

 16. Yakup Gövler dedi ki:

  Notepad++'ı açtıktan sonra yukarıda Search menüsünden Replace seçeneği değiştirme işlemini yapıyor.
  İletişim bölümünden yazdığınız problemle ilgili ne yazık ki fazla birşey söyleyemeyeceğim. Forumda söylenen nedenler gayet mantıklı. Bana göre de sorun mysql sunucuda. Ayrıca "Too many connection" hatası mysql sunucunun yoğun olması ya da sizin sitenizin aşırı yoğunluğu nedeniyle mysql'e fazla bağlantı kurulmasındandır. Mysql sunucular genellikle aynı anda 30 bağlantıya izin vermektedir.
  Wordpress sanırım mysql'in belli bir sürümünde çalışıyor. Eğer hatanın olduğu satıra bakarsanız orada hangi sürümden itibaren çalıştığı yazıyor.
  Bu aralar biraz yoğunum, ama bu problemin üzerinde durmaya çalışacağım.

 17. gevv dedi ki:

  ilginizi için Teşekkürler yapılan yazışmalardan buyana sorun çözüldü gibi hata mesajı bu gün bir kere çıktı onuda hemen bildirdim 😀 dahada hata oluşmadı hatta dahaa hızlandı site sanırım ""max_connections"" degeri arttırıldı yada başka bir şey umarım bir daha