25 Temmuz 2007

Sunularda Gömülü Ses ve Resimleri Alma

Atölye, Öğrencilerime Yorum Ekle

İnternette binlerce PowerPoint sunusu bulup, izleyebilirsiniz. Bunlar arasında müziğini beğendiğiniz ya da şu resmi alıp kendi sunularımda kullansam çok güzel olur dediğiniz sunular vardır. Peki sunu içerisindeki resimleri ya da gömülü müzikleri nasıl alacağız?
Sunularda resimler genellikle arkaplan olarak kullanılırlar. Bir resmi arkaplan yapmanın iki yolu vardır. Biri biçim menüsünden Arka Plan seçeneği ile dolgu efekti olarak resim uygulamak, diğeri ise -ki uygun olmayan yöntem- Ekle/Resim/Dosyadan yolunu izleyerek resmi normal resim gibi ekleyip, diğer öğelerin en altına yerleştirmek. Böyle eklenmiş resimleri almak için üzerine farenin sağ tuşu ile tıklayıp, Resim Olarak Kaydet seçeneğini ya da Arka Planı Kaydet seçeneğini tıklamanız yeterlidir. Bu yöntem almak istediğiniz birkaç resim ise problem oluşturmazlar ya 30-40 resmi sunudan almak isterseniz. Kaldı ki sunu içerisine gömülü sesleri, ses olarak kaydet diyerek kaydedemiyoruz. Öyleyse?
Çözüm aslında çok basit, sunuyu web sayfası olarak farklı kaydetmek. Bunu yapmak için sunuyu açın, Dosya menüsünden Farklı Kaydet seçeneğini seçin. Karşınıza gelen farklı kaydet penceresinde aşağı kısımda Kayıt Türü bölümünden Web Sayfası (*.htm; *.html) türünü seçip, sunuyu istediğiniz bir yere kaydedin. Artık sunu içerisindeki bütün resim ve müzikler sunuyu web sayfası olarak kaydettiğiniz klasör içerisindeki sunu_adı_dosyalar ismindeki klasör içerisine ayrı ayrı kaydedildiler, hem de resimler orijinal boyutlarında. Aşağıdaki resimde benim kaydettiğim sununun resim ve ses dosyalarını görebilirsiniz.
sunu icerisindeki ses ve resimler


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=81.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Sunularda Gömülü Ses ve Resimleri Alma” yazısı için 7 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. mickey87f dedi ki:

  Bu bilgilendirmen için teşekkürler gerçektende tam aradığım şeydi çalışmaların ve paylaşımın gerçekten sağol :))

 2. Hakan dedi ki:

  teşkkür ederim bilgi için çok işime yaradı

 3. İrfan dedi ki:

  Çok teşekkür ederim bu bilgi beni bir dertten kurtardı.

 4. salih ve orhan dedi ki:

  paylaşımınız için çok teşekkür ederiz. çok işimize yaradı.

 5. volkan dedi ki:

  gerçekten çok çok teşekkürler. çok işime yaradı. sağolun.

 6. volkan dedi ki:

  hocam daha önceden işime yaradı dedim fakat şimdi bi sorun çıktı, elimde bir ppt dosyası var, fakat açınca direk slayt gösterisi olarak açılıyor. dosyaya sağ tıklayıp farklı kaydet dediğimde ise web sayfası olarak kaydetme seçeneği yok. sadece "microsoft office powerpoint 2007 makro etkin gösteri" ve "microsoft office powerpoint 2007 gösterisi(*.ppsx)" seçenekleri var. o sunudan fotoğrafları alamaz mıyım?

 7. Yakup Gövler dedi ki:

  Volkan, dosyanın .ppt olduğundan emin misiniz, .pps olmasın? Dosyayı Powerpoint'i açtıktan sonra Dosya/Aç menü seçeneğini kullanarak açtığınızda da aynı durum oluşuyor mu? Olmazsa, şunu yapın Powerpointi açın, Ekle/Dosyadan slayt al dedikten sonra dosyayı seçip, içerisindeki slaytları almaya çalışın.
  Kullandığınız office sürümü sanırım 2007, bu sürümde işler farklı yürüyor olabilir, ben 2003 kullanıyorum. Eğer bunlarda olmazsa bana yakupgovler[@]hotmail.com adresine dosyayı yollarsanız (sizin için özel değilse ve boyutu uygunsa) bir inceleyeyim.