04 Ağustos 2009

Site İngilizce Yönetim Paneli Türkçe Olsun

WordPress Yorum Ekle

Sitesinde İngilizce yazılar yazan WordPress kullanıcıları genellikle İngilizce WordPress sürümünü kullanmak zorunda kalıyorlar. Eğer siz de yönetim panelim Türkçe olsun ama sitemin arayüzü İngilizce kalsın diyenlerdenseniz, bunun çözümü küçük bir eklentiden geçiyor.
Eklentimizin adı Admin in English olup, amacı yönetim panelinin İngilizce, sitenin varsayılan dilde kalması. Ama bizim yapmak istediğimiz bunun tam tersi olduğundan, eklenti üzerinde değişiklik yapacağız.
Eklentiyi indirip, Notepad++ gibi bir programla uygun şekilde açın. Eklenti kodları içerisindeki is_admin() kodunu bulup, başına ünlem işareti ekleyin yani !is_admin() şeklinde olsun. Dosyayı kaydedip, sitenize kurup, etkinleştirin. Hepsi bu.
Eklentinin etkisini görebilmek için İngilizce bir tema kullanmanız gerekiyor. Tema içerisinde _e('... şeklinde ya da __('... şeklinde ifadeler yoksa veya bu kısımlar Türkçeleştirilmişse eklentinin etkisini göremezsiniz. Ya da etkiyi görmenin en kolay yolu yönetim paneline giriş ekranına bakmak. Eklentiyi etkinleştirmeden baktığınızda Türkçe, etkinleştirdiğinizde ise İngilizce göreceksiniz. Aşağıdaki resimleri inceleyin.

Eklenti etkisizken giriş ekranı

Eklenti etkinleştirdikten sonra giriş ekranı
Özellikle sitenin dilleriyle oynamak isteyenlerin aklına şeytani fikirler getiren bir yöntem. Unutmadan eklentideki kodları temamın Tema fonksiyonları (functions.php) dosyasına ekleyip, kullanırım demeyin, işe yaramıyor.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=953.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.