20 Ağustos 2009

Sayfaları Başka Adrese Yönlendirme

WordPress Yorum Ekle

WordPress forumlarında çoğu zaman siteme eklediğim sayfaya tıklandığında şu adrese gitsin şeklinde istekler olur. Geçenlerde sitem üzerinden de böyle bir istek almıştım. Her ne kadar, bu işi kişilerin menülerini elle oluşturarak çözmelerinin performans açısından iyi olacağını düşünsem de, nasıl yapacaklarını bilmeyenlerin kullanabilecekleri bir eklentiyi tanıtacağım.
Eklentimizin adı Page Links To olup, eklenti ile yazı ve sayfalarınızı oluştururken, yazı adreslerine tıklandığında gitmesini istediğiniz adresi belirleyebiliyorsunuz. Bunu yaptığınızda artık o yazı ve sayfanın bağlantısı tamamen değişmiş oluyor. Yazılar 301 ya da 302 başlık kodu ile belirlediğiniz yerlere yönlendirilebiliyorlar. İşin özü, yazılarınızı ya da sayfalarınızı sizin belirlediğiniz herhangi bir adrese yönlendirebilir ya da bunların adresleri değiştirebilirsiniz.

Kurulum

 • Eklentiyi yazımın sonundaki bağlantılardan indirin. Zip'li dosya içerisindekileri sitenizin wp-content/plugins klasörüne yükleyin.
 • Sitenizin yönetim paneli/Eklentiler bölümünden Page Links to isimli eklentiyi etkinleştirin.

Kullanım

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra yazı/sayfa düzenleme/ekleme sayfasının en altında o yazı/sayfa için adres belirtebileceğiniz aşağıdaki gibi bir yer göreceksiniz.

Gerekli ayarları yaptıktan sonra yazı/sayfayı kaydedebilir/yayımlayabilirsiniz. Eski yazılarınız/sayfalarınız için benzer yöntemle onları da yönlendirebilirsiniz. Resimde Forum ismiyle oluşturduğum bir sayfanın adresini wordpress forumun adresi ile değiştirmiş oldum. Aşağıdaki resimde oluşturduğum sayfanın menüdeki isminin üzerine geldiğimde IE'nin durum çubuğundaki adresini görebilirsiniz.

Aynı durum yazılar için de geçerlidir. Yani yazı başlığına tıkladığınızda doğrudan belirlediğiniz adrese gidecektir, farklı bir kaynaktan o yazıya daha önceden bağlantı verilmişse o da belirlediğiniz adrese yönlendirilecektir. Özellikle bulunamayan ya da güncel hali olan yazıları yönlendirmede bu özellik işe yarayacaktır.

Eklentiyi İndir

Eklentiyi bilgisayarımda WordPress 2.8.4 sürümüyle test ettim, çalıştığını tespit ettim. Yakın bir zamanda bu eklentiyi düzenleyerek sadece sayfalar için yönlendirme yapacak hale getirip, yayımlayacağım. Eklentinin orijinalini buradan indirebilirsiniz. Türkçe'si için ise aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.
Page Links to Türkçe


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=1011.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Sayfaları Başka Adrese Yönlendirme” yazısı için 7 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Yakupcan AYATA dedi ki:

  Saolun hocam elinize dilinize sağlık 🙂

 2. E. Ali dedi ki:

  Benim çok ihtiyacım olan bir şeydi sağolun varolun.

 3. Bir önemli WP eklentisi daha | E. Ali dedi ki:

  [...] nereden indirilir nasıl kullanılır nedir ayrıntısı ile Yakup Gövler’in » yazısından okuyabilirsiniz. Not: Yerini değiştirdiğiniz yazılarınızı daha sonra “nasıl olsa [...]

 4. Gülçin dedi ki:

  Merhaba yakup bey ben size bir şey sorucam benim anasayfam hızlı şekilde açılıyor ama admin paneli çok kasılıyor bunun nedeni nedir buna nasıl çözüm buluruz bilgi verirseniz duacınız olurum iyi günler..

 5. Yakup Gövler dedi ki:

  Yönetim panelinizde birçok javascript kodu çalıştırılmakta, arka planda dış kaynaklardan veri çekilmektedir. Başlangıç kısmında, üst kısımda ekran seçeneklerini düğmesine tıkladığınızda açılan kısımdan, kullanmadığınız bölümlerin işaretlerini kaldırarak, onların yüklenmemesini sağlayabilirsiniz. Böylece kısmen de olsa hızlanma görürsünüz.

 6. Sebo dedi ki:

  Merhabalar yakup bey gülçin arkadaşın demiş olduğu gibi benimde admin sayfası çok kasılıyor yeni ekle diyorum konu açılması 5 6 saniye sürüyor sürüm 2.7 diğer sitemdede 2.8 sürümü var o daha hızlı ne yapabilirim sürüm yükseltmekte istemiyorum hızlanması için ne yaparım yardım edin 🙁

 7. Doğan dedi ki:

  Arkadaşlar bendede aynı şekilde sorun oluyordu bu sistemi uyguladım sizede yardımcı olmak istedim.

  Turbo özelliği yönetim panelinin kullanımı hızlandıran, mesela yazı gönderim hızını artıran bir sistem, bir nevi ön bellek..

  Turbo özelliği ile kontrol paneli ile ulaşılabilen yönet, eklentiler, başlangıç, ayarlar, eklenti ayar sayfaları yani kısaca yönetici veya kullanıcı alanlarına ait 200 civarı dosya bilgisayarımızda depolanıyor, bu işlem için tarayıcımız ve WordPress'in entegre edilmesi gerekiyor, yani bizim Turbo dediğimiz Gears özelliği tarayıcı ile eşgüdümlü çalışan bir sistem..

  Şimdilik Firefox 2 & 3, internet explorer 6 & 7 ile bu olanaktan yararlanabiliyoruz, yakında safaride de kullanılabilecekmiş, (opera ile ilgili bir çalışma yokmuş) üst resimde Hell tarafından eklenen resimden anlaşıldığına göre çoklu kullanıcıya açık bilgisayar ve bir şekilde Gears yasaklısı siteler bu sistemden yararlanamayacakmış..

  Bu ön bellek sistemi tarayıcınız sayesinde sitenizde (yönetim alanlarında) hız artışını, (bu hız artışı özellikle internet bağlantımız bir şekilde yavaş olduğunda daha belirgin olur) gereksiz web trafiğinin engellenmesini sağlar, bunu yapabilmek için örneğin ayarlar sayfasına girdiğinizde gerekli veriyi sunucunuzdan değil, bilgisayarınızda daha önce depolanan WordPress dosyasından alır..

  Turbo özelliğini sitemizde aktif hale getirmek için Turbo düğmesine tıklayarak tarayıcımızın Gears özelliğini ekliyoruz, tarayıcımızı yeniden başlatıyoruz, tekrar Turbo düğmesine basarak sunucumuzda bulunan WordPress dosyalarımızın bilgisyarımıza yüklenmesini sağlıyoruz, bu kadar..

  Bu işlemi her site ve her bilgisayar için sadece bir kez yapmamız yeterli, tarayıcı çerezlerimizi silsek dahi Gears sistemi bilgisayarımıza yüklediğimiz WordPress dosylarını koruduğu için işlemi tekrarlamamıza gerek olmuyor..

  Ez cümle; forumda bir çok kez yazı gönderimi yavaşlığından yakınan arkadaşlarımız olmuştu bu sistem tam onlar için..