06 Nisan 2009

Sayfa Numarasını Başlıkta Gösterelim

WordPress Yorum Ekle

Sitemi google site yöneticiyle incelediğimde tekrar eden başlıklar olduğunu gördüm. Baktığımda hemen hepsi sayfalamayla ilgiliydi, yani pagenavi eklentisi ile yaptığım sayfalamadaki her sayfa ana sayfa olarak değerlendirildiğinden başlıklar aynı oluyordu. Volkanca'da gördüğüm başlık yapısında ilgili sayfa numarası pencere başlığında gösteriliyordu. Küçük bir kodla bunu yapmak mümkün.
Aşağıdaki kodları temanızın Üst kısım (header.php) dosyası içerisinde <title></title> kodları arasına aşağıdaki kodu ekleyin. Son görünüm yine aşağıdaki gibi olacak. Eğer bu aralıkta başka kodlar da varsa bunu o kodların sonuna ekleyin.

 1. <title>
 2. //diğer kodlarınız
 3.  <?php if ($paged) echo ' Sayfa - ' . $paged;?>
 4. </title>

İçeriği sayfaladığınızdaki sayfa numaralarını ise buradaki kodlarla başlıkta gösterebilirsiniz. Eğer ikisini bir nasıl kullanacağım diyorsanız, benim header alanımdaki kodlar aşağıdaki gibi.

 1. <title><?php wp_title(' '); ?><?php if(wp_title(' ', false)) { echo ' &middot; '; } ?>Yakup Gövler'in Not Defteri
 2. <?php
 3. $sayfa=get_query_var('page');
 4. if ($sayfa) echo ' Sayfa-'.$sayfa;
 5. if ($paged) echo ' Sayfa-' . $paged;
 6. ?>
 7. </title>

Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=766.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Sayfa Numarasını Başlıkta Gösterelim” yazısı için 15 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Salih dedi ki:

  Selam hayırlı akşamlar hocam aklıma birşey daha geldi ikimiz içinde faydalı olabilir bu benim düşüncem sizin ne olur bu konu hakkındaki görüşleriniz bilemem. Hani diyorum yukardaki bannerin altındaki sayfaları ortalasak sağa yatık duruyor onları ortalamak için style.css dosyasına hangi kodu ekliyebilirim. Görüşürüz.

 2. İlker AKSOY dedi ki:

  All in One Seo Pack eklentisi, bu fonksiyonu zaten otomatik olarak yapıyor ama manuel olarak, kontrollü uygulamak daha mantıklı 🙂

 3. Yakup Gövler dedi ki:

  @Salih, ben sayfa menümün bu halinden memnunum.
  Menünün düzenleme yönteminden dolayı ortalamak pek mümkün görünmüyor.
  Ayrıca gereksiz yorum bırakmayınız, cevap verebilecek durumda olduğumda cevap veriyorum ayrıca burayı okumanızı rica ediyorum.

 4. raozkardes dedi ki:

  Yakup Öğretmenim, sayfa no ve yazıları sayfalara böldüğümüzde sayfayı gösteren kodu birlikte kullandığımda hata verdi. Nesne bu özellik veya yöntemi tanımıyor diyor. Ana sayfda sol tarafta sayfa no yazıyor. İki kodu değişik şekillerde de denedim. Siz iksini bir denediniz mi? Nasıl olmalı?
  İyi çalışmalar diliyorum.

 5. Yakup Gövler dedi ki:

  Yazıyı güncelledim, ben yazının sonundaki gibi kullanıyorum.

 6. raozkardes dedi ki:

  Ben de mesajı yazdıktan sonra iki kodu ayrı değil alt alta yazdım php açma-kapama kodunu bir kez kullandım. Sorun çözüldü.
  Teşekkürler.

 7. Eray USTA dedi ki:

  Teşekkürler hocam bugünlerde wp üzerine çok güzel yazılarla karşılaşıyorum çok mutlu oluyorum. 🙂

 8. funda dedi ki:

  hocam merhaba blogumda bu dediğinizi yapmaya çalıştım ancak all in seo eklentisi yüzünden olmadı. Yani bu kodlar eklentiyi pasif hale getirdi. Sanırım bu kodları all in seo eklentisi dosyalarının içine yerleştirmemiz gerekiyor ki nextpage ile bölünen yazıların sayfa numaralarını göstersin. Eklenti dosyasında birçok deneme yapmama rağmen olmadı. Acaba nereye yerleştirmeliyim bu kodları? Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler

 9. Yakup Gövler dedi ki:

  @funda, Sitemde AIO kullanmıyorum. AIO WordPress'in yarattığı, title, description, keywords alanlarını alıp, kendi ayarlarına göre biçimlendirmektedir. Dolayısıyla da buradaki örneği kendi sitenizde uygulayabilmek için AIO'yu düzenlemeniz gerekecek ki, şu an bunu nasıl yapacağınıza dair bir fikrim yok. Daha geniş bir zamanım olduğunda ve unutmazsam inceleyeyim.
  Belki http://www.yakupgovler.com/?p=907 adresindeki AIO çözümünü buna uydurabilirsiniz.

 10. Seçmece Linkler 3 | Eray USTA dedi ki:

  [...] WordPress Sayfa Numarasını Başlıkta Gösterelim [...]

 11. gevv dedi ki:

  Teşekkürler hocam acaba bu sistemi etiket ve kategori sayfaları içinde kullanabilirmiyiz şuan sitemde etiket ve kategori sayfalarında sadece başlık görünüyor 1...2..10 gibi diğer sayfalarında durum yine aynı

  etiket sayfa 1 .......2
  kategori sayfa 1 .......2

  gibi görüntüleme nasıl yapılabilir

  kullandığım başlık kodları
  http://pastebin.com/m441fbefe

 12. Yakup Gövler dedi ki:

  @gevv, ne yapmak istediğini anlamadım. Yazıdaki haliyle hem normal sayfalamada hem de kategori/etiket sayfalamalarında pencere başlığında Sayfa - x şeklinde gösterecektir. Sitemde durum böyle.

 13. gevv dedi ki:

  Anladım hocam ben ilk kodu kullandım sadece yazı sayfaları numaralanıyor sanırım ikinci kod işimi görecek teşekkürler

 14. gevv dedi ki:

  Hocam ikinci kodu denedim çalıştı fakat sayfa yazısı başlıktan önce geliyor başlık sonuna nasıl alabilirim

  şuan ki hali

  sayfa-x yazı başlığı

 15. gevv dedi ki:

  Tamamdır ufak bir hata yapmışım 🙂 sağolun hocam iyi çalışmalar