20 Ağustos 2008

Rastgele Yazılar Bileşeni

WordPress Yorum Ekle

Birçok günlük sahibi yan menüsünde benim de yaptığım gibi son yazıların bir listesini sunuyor. Ancak buradaki yazılar aynı zamanda ana sayfada da olduğundan pek yararlı olduğunu doğrusu sanmıyorum. Bu listenin yerine yazılardan bazılarını rastgele olarak seçip, yan menüde göstermek daha etkileyici olabilir. İşte böyle bir listeyi yan menünüze kolayca ekleminizi sağlayacak 'Rastgele Yazılar Bileşeni' hazır ve indirip, kullanmanızı bekliyor.
Kurulum:

 1. Bileşeni buradan indirin.
 2. Zipli dosya içerisindeki 'rastgeleyazi' klasörünü ya da bu klasör içerisindeki 'yg-rastgeleyazi-bilesen.php' dosyasını /wp-content/plugins klasörüne upload edin.
 3. Sitenizin Yönetim Paneli/Eklentiler bölümünden 'Rastgele Yazılar Bileşeni' eklentisini etkinleştirin.
 4. Yönetim Paneli/Tasarım/Bileşenler bölümünden bileşeni yan menünüze ekleyip, gerekli ayarları yapın. Değişiklikleri kaydedin.
 5. Eğer Bileşen (Widget) yapısını kullanmıyorsanız, aşağıdaki kodları kullanarak eklentiyi kullanabilirsiniz.

  <?php if (function_exists('yg_rastgeleyazi')) { ?>
  <li><h2>Rastgele Yazılar</h2>
  <ul>
  <?php yg_rastgeleyazi(10); ?>
  </ul>
  </li>
  <?php } ?>

  yg_rastgeleyazi(10) ifadesindeki '10' parametresi gösterilecek yazı sayısını gösteriyor. En fazla 20 olarak girilebilir.

Bileşenler bölümünde, bileşenimiz aşağıdaki gibi görünecek.
Rastgele Yazılar Bileşeni
Burada istediğiniz ayarları yapıp, kaydettiğinizde sitenizin yan menüsünde belirlediğiniz sayıda yazı başlığı rastgele aşağıdaki gibi görünecek.
Rastgele Yazılar Bileşeni
Not: Bileşen WP 2.6.1 sürümünde geliştirilmiş ve test edilmiştir, ancak önceki sürümlerde de problemsiz çalışacağını düşünüyorum. Herhangi bir problem yaşamanız durumunda bildirmeniz beni sevindirir.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=195.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Rastgele Yazılar Bileşeni” yazısı için 9 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Hsn dedi ki:

  Merhaba eklenti bileşenler bölümünden yönetildiğinde çalışıyor fakat verdiğiniz kodu kullandığımda çalışmıyor bu sorun nasıl çözülür acaba ?

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Kodları doğru yazdığınızdan emin olun. Çünkü bileşen de aynı fonksiyonu kullanıyor. yg_rastgeleyazi(10) şeklinde eklediğinizden emin olun.

 3. Sinan dedi ki:

  Teşekkür ederiz eklenti için. Sorunsuz çalışıyor.

 4. nalan dedi ki:

  merhaba
  rastgele yazılar eklentisinde , kendi seçtiğimiz bazı kategorilerden yazı başlıklarını göstermesi için ne yapabiliriz.bu mümkünmüdür.

  ben anasayfada sadece haber yazılarını yayınlıyorum,o yüzden satılık kiralık ev,i,arsa kategorileri ile ilgili yazıların rastgele olarak sidebarda gösterilmesini istiyorum.
  bana yardımcı olursanız sevinirim

 5. eylultoprak dedi ki:

  Hocam teşekkür ederiz. Ellerin dert görmesin. Bende son yazıları kaldırıp bunu ekleyeceğim kısa zamanda. Bileşenlerinin devamını dilerim =)

  Başarılar.

 6. Rastgele Yazı Eklentisi | Blog Blogu dedi ki:

  [...] böyle bir zamanda ulaştım Yakup Gövler‘in eklentisine. Eklenti için söylenecek çok fazla bir şey yok. Blogunuzdaki yazılar içerisinden istediğiniz [...]

 7. Yakup Gövler dedi ki:

  @nalan,
  İsteğiniz üzerine bileşeni güncelledim. Bileşenin yeni versiyonuna (v1.5) http://www.yakupgovler.com/?p=308 adresinden ulaşabilirsiniz. Fikriniz için teşekkürler.

 8. Rastgele Yazılar Bileşeni v2.0 · Yakup Gövler'in Not Defteri dedi ki:

  [...] Yazılar Bileşeni v1.0 ve v1.5'i yayınlamıştım. Son sürümde yazıların istediğiniz kategorilerden rastgele [...]

 9. Hakan dedi ki:

  Merhaba,

  Eklenti Gayet Başarılı fakat ben bunu rastgele yazılar olarak değilde rastgele içerik olarak kullanmak istiyorum.

  Örnek vermek gerekirse bir video sitem var ve sol sütünde rastgele videolar şeklinde bir alan yaratıp burada hem rastgele yazıların başlıklarını hemde custom fileds alanında img olarak tanımladığım her içeriğe ait resimleri göstermek istiyorum.

  Örnek vermek gerekirse : http://www.4klip.com/beduk/better-than-my-baby/ adresindeki sağ sütün.

  bunu bu eklenti ile yapmam mümkün mü ?

  Kolay Gelsin.