21 Aralık 2008

Proje Tabanlı Beceri Yarışması

Eğitim Yorum Ekle

MEGEP (Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi) kapsamında, meslek liseleri arasında, son birkaç yıldır düzenlenen Proje Tabanlı Beceri Yarışması 2008-2009 öğretim yılı için başladı. Yarışmada meslek lisesi öğrenci ve öğretmenleri 5 alanda verimlilikle ilgili projeler hazırlayıp, sırasıyla il, bölge ve Türkiye genelinde yarışacaklar. Buradan yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilir aynı zamanda geçen yıl hazırlanmış olan projelerle ilgili yüzeysel bilgi edinebilirsiniz. Yarışma ile ilgili tecrübelerime buradan ulaşabilirsiniz.
Geçen yıl yarışmaya 10 öğrencimle birlikte 3 projeyle katılmış, il'de bilgi ve iletişim teknolojileri alanında birincilik, ikincilik ve mansiyon derecelerini almıştık. Birinci olan projemizle bölge elemelerinde şiştik. Ancak bu yıl katılmayı düşünmüyorum, sebeplerine gelince; yarışma klavuzunda ilde dereceye girenlerin valilikçe ödüllendirileceği yazıyordu, buna dayanarak öğrencilerimi heveslendirmiş, katılmaları için teşvik etmiştim.

Yazının eleştiri içeren kısmı ve eleştiri içeren yorumlar amirlerimin isteği üzerine silinmiştir. Ziyaretçilerimden ve öğrencilerimden özür dilerim.

Gerek kendi memleketimde gerekse de başka illerde hem öğrenciler hem de öğretmenler ödüllendirilmiş, birçok yerde öğrencilere altın verilmiş, öğretmenler valilik tarafından teşekkür belgesi ile ödüllendirilmişlerdi. Yarışma sonunda bana Niğde MEM tarafından bir teşekkür belgesi yarışmadan 5 ay sonra verildi, öğrencilerime ne verildiğini bilmiyorum. Bu nedenle benim gibi geçen yıl yarışmaya katılanların bütün şevki kırılmış durumda. Bakalım ne olacak.

Proje yarışmasıyla ilgili hangi aşamalardan geçeceğinize, nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair tecrübelerime dayanan ayrıntılı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=590.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Proje Tabanlı Beceri Yarışması” yazısı için 4 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. soner mumyakmaz dedi ki:

  değerli meslektaşım, öncelikle tebrik ediyorum. bizde bu sene bu yarışmaya katılalım dedik.bibim ki eğitim ve öğretim niteliğini artırma adına olacak. nasıl bir sunum yapmalıyız. örnek dosya,dereceye giren çalışmanızın bir kopyasını gönderebilirmisiniz.teşekkürler.EMİRDAĞ METEM soner mumyakmaz

 2. ırmak dedi ki:

  değerleri meslektaşlarım projeye bizde katılıyoruz bizim konumuz otomobil otomosyonu sizce nasıl bir sunum hazırlayabilirim yardım ederseniz çok sevinirim.herkese teşekkürler

 3. Yakup Gövler dedi ki:

  http://www.yakupgovler.com/?p=661
  adresinde geçen yılki tecrübelerimi yazdım, oradan devam ederseniz sevinirim.
  Yarışmada sunum çok önemli, jürinin sorularına öğrencileriniz ne kadar iyi cevap verebilirse o kadar iyi olacaktır. Projeniz uygulama gerektiren bir proje ise mutlaka uygulamalı olarak gösterin, eksik noktaları konusunda jüriden soru gelirse mümkün olduğu kadar öğrencilerin kıvırabilmesini sağlayın.

 4. enes dedi ki:

  HOCAM merhaba proje Tabanlı Beceri Tarışması için yorumları gördüm ben de bişeyler demek istedim 2008-2009 bölge birincisi olduk 6-7-8 matıs 2009 tarihleri arasında Ankara'da Türkiye için yarışacağız . Ümidimiz var tabiki 1. lik için. Ancak eminim Ankara da yarışma olmasından dolayı Ankara 1. olmaz. Bunu neden dedim? Gelelim bölge yarışmalarına Ankara dışında hiç bir bölge kendi ilini illaki dereceye yollayacağım diye uğraşmamışda ondan.
  Ha olayın başka tarafı basın sağolsun olayla çok ilgileniyor. Tabiki alakası yok
  eminim 'okulun birinde kavga çıktı' haberi olsaydı koşa koşa gelirlerdi
  saygılar