25 Temmuz 2007

Powerpoint'te Sunuya Ses Gömme

Atölye, Öğrencilerime Yorum Ekle

Konu ile ilgili önceki yazımda sunumuza bir mp3 dosyasını eklemeyi ve yapılması gerekli ayarları anlatmıştım. Bu yazımda ise sununuza ses dosyanızı nasıl gömebileceğinizi anlatacağım.

Ne yazık ki Powerpoint wav dosyaları dışındaki ses dosyalarını (örneğin mp3) sunu içerisine gömmeye izin vermiyor (izin verse çok süper olacak ya neyse). Bu nedenle öncelikle eğer eklemek istediğiniz ses dosyası mp3 ise bunu wav formatına dönüştürmek gerekiyor. Eğer bir mp3 dosyasını alıp, doğrudan, üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan wav formatına dönüştürürseniz, dosya boyutunun 10 kat arttığını görürsünüz. Örneğin 5 dakikalık bir mp3 dosyası yaklaşık 5 MB yer kaplar. Bunu wav formatına dönüştürürseniz yeni dosyanız 50 MB yer kaplayacaktır. O zaman ne yapmak gerekiyor?
Çözüm: Wav dosyasının boyutunu düşürmenin iki yöntemi var. Birincisi dönüşüm sırasında ses dosyasının kalitesini düşürmek, diğeri ise mp3 dosyasının nakarat bölümünü kesip almak ve sunu içerisinde sürekli yinelenmesini sağlamak. En ideali bu iki yöntemi birlikte kullanmaktır ki internette bulduğunuz sunularda da bunun böyle yapıldığını fark edebilirsiniz. Eğer uygun yerden kesme işlemini yaparsanız, kalite düşürmeyi de uygun seviyede tutarsanız, inanın gösteri sırasında izleyen(ler) kesinlikle farkı hissetmeyeceklerdir.
Mp3 dosyalarını hem kesecek hem de wav dosyasına çevirecek ücretsiz bir programa ne yazık ki rastlamadım. Bu nedenle dönüşüm işlemini nasıl yapacağınızı anlatamayacağım, tabi ücretsiz bir program bildirirseniz kullanımını memnuniyetle anlatırım. Aslında fazla da aradım diyemem, birkaç tane çözüm buldum ancak onlar da ya mp3 dosyasını kesiyor, wav'a dönüştürmüyordu ya da tersini yapıyordu. Ben bu dönüştürme işlemini size bırakıyorum.
Wav dosyamızı hazırladıktan sonra artık sesimizi sunumuzun içerisine gömebiliriz. Bunun için Powerpoint içerisinde birinci slaytta iken (gerçi sesin başlamasını istediğiniz herhangi bir slayt da olabilir) Slayt Gösterisi menüsünden Slayt Geçişi seçeneğini seçtiğinizde görev bölmesinde slayt geçişi bölümü açılacaktır.
slayt geçişi bölümü
Bu bölmede Ses bölümündeki ses listesinin en altındaki Diğer Ses seçeneğine tıkladığınızda, kendi ses dosyanızı (oluşturduğunuz wav dosyasını) seçebileceğiniz bir pencere gelecek. Bu pencerede, ses dosyanızı bulup seçtikten sonra tamam düğmesine tıkladığınızda, ses dosyanızın ismi listeye eklenecektir.
sonraki sese kadar dön
Yapmanız gereken son şey ise sesin bütün slayt boyunca sürekli çalmasını sağlamak için listenin altındaki Sonraki sese kadar dön seçeneğini seçili hale getirmek. Sunuyu kaydettiğinizde ses dosyası da sunuya katıştırılacak ve öyle kaydedilecektir. Bunu sununun boyutundaki değişimden anlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, başka bir slayta geçiş eklediğinizde eğer ses efekti de eklerseniz bu durumda önceki ses duracaktır. Aslında bu durumu sunu içerisinde birden fazla ses çalmak için kullanabilirsiniz.
Powerpoint içerisine ses dosyasını gömme işlemi dosyayı başkalarıyla paylaşırken özellikle amatör kullanıcıların sunuyu izlerken problem yaşamaması için ideal bir yöntem olmakla birlikte wav dosyasını elde etmek biraz zahmetli. Şahsen ben işim ile ilgili sunularımda mp3 dosya kullanmayı tercih ediyorum ya da elimdeki sunulardan hoşuma giden müzikleri çıkartıp, kullanıyorum. Sonraki yazımda da içerisine ses gömülü sunulardan bu sesleri ve sunu içerisindeki resimleri toplu olarak almayı anlatacağım.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=79.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Powerpoint’te Sunuya Ses Gömme” yazısı için 8 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. ayaz dedi ki:

  kardeş cok basıt bişey aslında ama kafa kullanmak lazım TSK ettim...saolasın

 2. KaMMu dedi ki:

  çok saolda kardeşş Sonraki sese kadar dön diorm olmuor
  slayttayken her sayfa atladiğimda muzik tekrar başlıo 😥 😥 😥

 3. Yakup Gövler dedi ki:

  @kammu,
  Sonraki sese kadar dön dedikten sonra umarım Tüm Slaytlara Uygula düğmesine tıklamıyorsunuzdur? Eğer bu düğmeye tıklarsanız, bütün slaytlara o ses efektini ekleyeceğinden, her slayt başında müzik tekrar başlayacaktır.
  Eğer bu düğmeye tıkladıysanız Ses yok olarak ayarlayıp, tekrar tüm slaytlara uygula dedikten sonra sadece sesin başlamasını istediğiniz slayttayken istediğiniz ses efektini verip, hiçbir düğmeye tıklamayın, efekt aktif olan slayta uygulanmış olacaktır.

 4. KaMMu dedi ki:

  kardeşşş çok çok çok çok çok çok tşkler ederim wallahi çok lasim olmustu hizir gibi yetistn çok saol :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: 😆 😆 😆 😆 😆

 5. uğur dedi ki:

  sayın Yakup Gövler Polderpits Sound Editor hem mp3'ü wav dosyasına dönüştürüyor hem de istenilen yerde kesme yapabiliyor

 6. engin dedi ki:

  slm bu bilgiler için çok teşekkürler birden fazla müzik ekleme şansı da var mı onu sorucaktım???

 7. gökhan birdağ dedi ki:

  interneti araştırdım bu konu üzerine bir tek doğru yazan burayı buldum helal osun çok teşekkürler. diğer yerler başka şekilde anlatmış oyle yapınca gomulmuyor bunu yapınca gomülüyor. Allah razı olsun

 8. ŞENOL dedi ki:

  bende bir program var lisansıyla birlikte isterseniz verebilirim