15 Mart 2009

Özel Gravatar Varsayılanı Oluşturuyoruz

WordPress Yorum Ekle

WordPress 2.5 ile birlikte özellikle yorum alanlarında Gravatar hesabı olanların gravatar resimlerini göstermeye başladık. WordPress gravatar hesabı olmayanlar için varsayılan bir resim göstermemizi sağlayan seçenekleri yönetim panelinde Ayarlar/Tartışma sayfasında sunuyor. Normalde temamızın comments.php dosyası içerisinde değişiklik yaparak gravatarı ve olmayanlar için varsayılan bir resmi gösterebiliyoruz ama istersek Ayarlar/Tartışma sayfasına kendi varsayılan gravatar resmimizi de ekleyebiliriz.
Yönetim panelinde Ayarlar/Tartışma sayfasında, varsayılan gravatar resimleri bölümü aşağıdaki gibi görünüyor.

Varsayılan Gravatar Alanı
İşte buradaki resim listesine kendi varsayılan gravatar resmimizi ekleyebilir, WP'nin gravatar hesabı olmayanlar için otomatik olarak bu resmi göstermesini sağlayabiliriz. Bunun için yapmanız gereken temanızın Tema fonksiyonları (functions.php) dosyasına aşağıdaki kodu, kendinize uyarlayarak, eklemek.

 1. <?php
 2. add_filter( 'avatar_defaults', 'varsayilan_gravatar_ekle' );
 3. function varsayilan_gravatar_ekle( $avatar_defaults ) {
 4. $myavatar = get_bloginfo('template_directory') . '/images/gravatar.png';
 5. $avatar_defaults&#91;$myavatar&#93; = 'Özel Gravatarımız';
 6. return $avatar_defaults;
 7. }
 8. ?>

Kod ile mevcut temanız içerisindeki images/gravatar.png dosyasını Özel Gravatarımız adıyla varsayılan gravatar alanına eklemiş olduk. Sonuç aşağıdaki gibi olacak.

Varsayılan Özel Gravatarımız
Özel gravatarımızı seçip, ayarları kaydettiğinizde ise yorumcularımız içerisinde gravatar hesabı olmayanların gravatar alanında bu resim aşağıdaki gibi gösterilecek.

Gravatar Hesabı Olmayan Yorumcunun Gravatarı
Eğer tema geliştiricisi iseniz, temanızı yansıtacak varsayılan gravatarlar ekleyerek, temanızı kullananları coşturabilirsiniz.
Kaynak: Kremalicious


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=724.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Özel Gravatar Varsayılanı Oluşturuyoruz” yazısı için 15 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Sesli Site dedi ki:

  Hocam paylaşım için sağolunda dediğiniz dosyaya ben kodları eklediğimde /wp-admin girişi hata veriyor yani bu hata anasayfayada yansıyor. Anlamış değilim bu konudaki açıklamanız ne olabilir hocam?

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Hatayı yazmış olsaydınız daha fazla yardımcı olabilirdim. Muhtemelen kodları ulması gereken şekilde eklememiş olabilirsiniz. Kodları functions.php dosyasında, en sonda yer alan ?> ifadesinden sonra ekleyin. Eğer bundan önce ekleyecekseniz, kod içerisindeki < ?php ve ?> kodlarını eklememelisiniz.
  Diğer bir neden ise http://www.yakupgovler.com/?p=537 adresindeki yazımda anlattığım gibi dosyayı düzenlememiş olmanız olabilir.

 3. Doğan dedi ki:

  Merhabalar hocam ben sizden öğrenmek istediğim hani HTML kod paylaşımı yapıyorsunuz ya onu yaparken kodlar kutucugun içinde yer alıyor bende kullanıcılarıma html kod paylaşımı sergiliyicem ben nasıl yapabılırım o şekilde mesela sizde yukarda gravatar kodunu al diye kutucuk varya onun gibi eklentimidir o acaba çözemedim bende uygulamak istiyorum yardım lütfen kolay gelsin...

 4. Yakup Gövler dedi ki:

  Bunu yapmak için ben iG:Syntax Hiliter isimli bir eklenti kullanıyorum ancak eklentinin anasayfası uçmuş ve oldukça da eski, wp2.7 ile çalışacağını sanmıyorum.
  Siz bunun yerine http://wordpress.org/extend/plugins/wp-syntax/ adresindeki wp-syntax eklentisini kullanabilirsiniz.

 5. Doğan dedi ki:

  Hocam dediğiniz eklentiyi kurdum ama şimdi aklımın larışan noktası eklentiyi nasıl kullanıcam kodu nereye yazıcam onu çözemedim bu konuda hafif çaplı açıklamarı yazarsanız mutlu olurum görünümü nasıl sağlıyabilirim.

 6. Yakup Gövler dedi ki:

  http://www.yakupgovler.com/?p=314 adresinde temanızı nasıl düzenleyeceğiniz yazıyor. Buradaki kodları ise temanızın içerisinde yer alan functions.php dosyasına eklemeniz gerekiyor. Yazıyı ve yazı içerisindeki bağlantıları lütfen dikkatli okuyun.

 7. Doğan dedi ki:

  Hocam ben gravatar düzeneği için yardım istemedim http://wordpress.org/extend/plugins/wp-syntax/ vermiş oldugunu eklenti için yardım talebi sundum...

 8. Yakup Gövler dedi ki:

  http://wordpress.org/extend/plugins/wp-syntax/other_notes/
  adresindeki örnekteki gibi kodlarınızı HTML bölümüne yazacaksınız. Görsel editöre değil, çünkü WP kodlarınız filtreleyecektir.

 9. Eray USTA dedi ki:

  Teşekkürler hocam güzel anlatım.

 10. güner uysal dedi ki:

  /wp-admin girişi hata veriyor yani bu hata anasayfayada yansıyor bu hatayı nasıl giderebilirim

 11. Yakup Gövler dedi ki:

  2 Numaralı yorumumu okuyunuz lütfen.

 12. Sesli Site dedi ki:

  Hocam bakın bu sorun bende yaşanmıyor üstünede fazla gitmek istemedim ama bu hata anlatılmaz birşey nasıl desem dediğiniz gösterdiğiniz şekilde kodları ekliyorum hata veriyor bunu nasıl uyguluyucaz hocam resimli bir link koysanız çok kaliteli olur bence. iyi günler

 13. Emrah dedi ki:

  Teşekkürler. Kendi blogumda kullandım.

 14. Levent dedi ki:

  Hocam Merahaba,

  Üye olanların kendi resimlerini yükleyebilmesi için nasıl bir kod dizimi gereklidir.

  Örneğin: Bu alanda son yazıyı Emrah Bey yazmış ve resmi var.

  Teşekkür ederim...

 15. Emrah dedi ki:

  http://www.gravatar.com bu linkten gravatar hesabı oluşturup resmini yüklemelisiniz. Bu şekilde hangi sitede yorum yazarsanız yazın orada kendi resminiz görüntülenir.