14 Haziran 2009

ÖSS Sona Erdi

Eğitim Yorum Ekle

ÖSS son kez yapıldı ve bitti. Daha önce de söylediğim gibi sınava ben de girdim. 9 yıl aradan sonra girdiğim sınav iyi geçti sayılır. Meslek lisesi mezunu olduğum için ikinci bölümden soru yapmamın bir faydası yoktu, birinci bölümü ciddi olarak tamamladım, ikinci bölümdeki bütün soruları okumadan salladım 🙂 anlayacağın boşum yok, bakalım kaç tanesi tutacak.
Sınavın birinci bölümü kolay olsa da soru türleri benim girdiğim dönemkinden farklı hale gelmiş. Türkçe sorularında benzer soru sayıları çok fazlaydı, bu hoşuma gitmedi. Tarih ve coğrafya idare ederdi ama felsefe-1 sorularında bilgi gerektiren sorular da vardı, bunları sallamak zorunda kaldım. Matematik-1 kolay gibi geldi, öyle aşırı bilgi isteyen soru yoktu, temel matematik ve geometri bilgisiyle rahatlıkla 20 tane bırakılabilirdi, fizik soruları kolaydı ama kimya, biyoloji sorularının yarısı 9. sınıftan bilgi gerektiriyordu.
Sınavın ikinci bölümü hakikaten kazıkmış. Birkaçını okuyup, yapayım dedim ama gözüm kesmedi. Ben de bütün soruları okumadan işaretledim, işaretlerken bile yoruldum, bir de o soruları çözüp, işaretleyeceklerin durumunu düşünemiyorum bile.
Sınav sonucunda paslandığımı anladım. Normalde 120 soruluk kısmı en fazla 80 dakikada bitirmem gerekirken neredeyse 120 dakika sürdü. Çoğu bildiğimi de unutmuşum. Ama içimden bir ses 120 soruda 100'e yakın net bırakacağımı söylüyor, sorular açıklanıp, kontrol ettiğimde ne yapmışım size de söylerim. Bu arada sorular saat 15:00 gibi ÖSYM tarafından yayımlanacak.
Sınava giren bütün öğrencilere, velilerine, öğretmenlerine geçmiş olsun diliyorum.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=885.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“ÖSS Sona Erdi” yazısı için 1 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

  1. İlker Aksoy dedi ki:

    Aynen, birinci bölüm çok kolay, ikinci bölüm aşırı kazıktı.