28 Kasım 2007

Öğretmenler Günü

Eğitim Yorum Ekle

Öğretmen! Ne demektir öğretmen? Öğretmen, toplumu cehaletten kurtarmaya çalışan bir savaşçı. Alilere, Fatmalara, Yasinlere bilgi dağıtan, onlara sevgiyle yaklaşan, onları saran sıcak bir kucak. Ya da ufukları aydınlatan bir kandil!
Ben, seni böyle tarif ediyorum öğretmenim. Yalnız bu kadar mı? Hayır. Sen bir ufku aydınlatmak uğruna mum gibi erimeye razı olan. Sen, taze ruhları işleyip, onlara şekil veren. Ve sen ki; tarumar olmuş bir bahçenin son ümidi! Bir heykeltraşın mermere verdiği şekil misali bilginle şekillendir beni. Sadece beni mi? Hayır, ben nasıl muhtaçsam sana bir öksüz, bir yetimde öyle muhtaç.
Sen "ah, bir öğretmenim olsa, beni bilgisiyle sulasa, beni ısıtsa" diyen sokak çocuğunun hayalisin. Onun masum gözlerinde canlandırdığı annesin. Ya da baba! Bunca çiçekler susuzken sana, bilgi yağmurunu sal onlara. Yağmurunda can bulsunlar, güneşinde sevgi. Uzatmalısın ellerini.
Yetişmeli elin taa Doğulara, Batılara, Kuzeylere ve Güneylere. Hatta dünyanın dört bir yanına. Fakat ülkeler değil, gönüller fethetmelisin. "Dünyanın her yerinde öğretmenler, toplumun en fedakar ve saygı değer insanlarıdır." diyen Başöğretmen'in duyduğu saygı kadar saygı duyuyorum sana. Onun verdiği değer kadar değerlisin. Gözlerine baktığımda görmeliyim; okyanusların derinliklerini, dünyayı, gezegenleri. Ellerini uzattığında anlamalıyım; tarihimi, geçmişimi, atalarımızın bizler için yaptıklarını. Ve dudaklarında dökülen her söz belleğime yerleşmeli.
Birgün gelmeli. Öyle birgün gelmeli ki, görevin yadigar kalmalı bana. Verdiğin emeği, sevgiyi, bilgiyi ben de sunmalıyım Mehmetlere, Sevdalara. En güzide bilgiler vererek yetiştirmeliyim onları. Bana "öğretmenim" diyen küçük kalpleri hazırlamalıyım geleceğe! İşte bu duygularla nesillere ulaşmalı. Öğretmenlik, Sadece 24 Kasımlarda değil, Şubatlarda, Nisanlarda da hatırlanmalı öğretmenin değeri. Toprağın altında gömülü kalmamalı, asırlarca. Bilgi için GÖNÜLLER KAZANMALI BİR ÖĞRETMEN, GÖNLÜNÜ ADAMALI BİR ÖĞRENCİ!

Tevhide Kütük / Kozan İmam Hatip Lisesi 11. sınıf öğrencisi

Bu şahane kompozisyonu için kızımızı tebrik ediyor, kendi adıma teşekkür ediyorum.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=136.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Öğretmenler Günü” yazısı için 5 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Ali Karataş dedi ki:

  kompozisyonu yazan kızımızın eline yüreğine sağlık. kendisini tebrik ediyorum.

 2. Emrahca dedi ki:

  Hocam gerçekten güzel bir kompozisyon yazmış kızımız. Bende tebrik ediyorum. Eminimki sizin gibi değerli bir öğretmenimizin öğrencilerindendir. İyi çalışmalar.

 3. ırmak nur dedi ki:

  çok güsel bir site

 4. melike irem dinçer dedi ki:

  çok güzel yazmış şair çok beğendim bir kağıda yazıp öğretmenime vermek isterdim ama çok uzun olduğu için yazamadım bnde güzel şiirler yazarım.

 5. yağmur dedi ki:

  BENCE ÇOK GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ. BİR O KADAR DA DUYGULU. BEN ÇOK BEĞENDİM. SİZE DE OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM. AYRICA TAM ÖĞRETMENLER GÜNÜNE İLİŞKİN BİR YAZI OLMUŞ.