13 Haziran 2007

Norton Ghost Parametreleri

Atölye, Yazılım Yorum Ekle

Daha önceki yazılalarımda Norton Ghost 2003 kullanarak Windows'da nasıl yedekleme (Back up) ve geri yükleme (restore) işlemlerini anlatmıştım.

BTS'lerdeki bilgisayarlara kurulum yapmamda, problemleri kısa sürede çözmemde ghost oldukça yardımcı olmaktadır. Bir başlangıç CD'si ile bilgisayarı açıp, otomatik olarak imaj alma (back up)/geri yükleme (restore) işlemlerini yaptığımızda, yeme de yanında yat tarzı bir program oluyor. Bu işlemi yapmada da ghost'un komut satırı parametrelerini bilmek gerekiyor. Bunlar neler mi?

Aşağıdaki tabloda bu parametrelerin bir listesini bulacaksınız. Bu parametrelerle ghost'u çalıştırdığınızda, ghost parametrenin gereğini yerine getiriyor. Bir de -clone parametresiyle kullanılanlar var ki, konu ile ilgili bir sonraki yazımda bu parametrelere yer vereceğim.

Komut satırı parametreleri - Command line switches
Parametre Açıklama
-batch Batch (toplu işlem) dosyaları için kullanılan bir switch'dir. Bu mode kullanıldığında, Norton Ghost eğer işlem başarılı bir şeklide tamamlandıysa 0, tamamlanmadıysa ya da hata oluştuysa 1 veya üstü değerleri döndürür. Bu değerler kullanılarak, batch dosyası içerisinde çeşitli kontroller yapılabilir.
-bootcd Imajı doğrudan CD/DVD yazıcıya yazdırırken, bootable (başlangıç) CD/DVD oluşturmak için kullanılır. Bu parametreyi kullandığınızda disket sürücüde bir başlangıç disketi bulunması gerekir. Eğer bu parametre ile birlikte -sure kullanılmışsa ve disket bulunamazsa, bootable olmayan CD/DVD oluşturulur.
-clone Ghost.exe'nin işlem parametresidir. Ghost'un otomasyonu için en gerekli parametrelerden biridir. Çeşitli parametreler ile kullanılarak, ghost'un otomatik hale gelmesi sağlanır.
-dlist=drives Bölünmüş imaj dosyalarını, liste şeklinde belirtilmiş sürücülerde arar. Bu parametre kullanıldığında, eğer bölünmüş imaj dosyasının bir parçası bulunamazsa, belirtilen sürülere tek tek bakılır. Örneğin; ghost -dlist=CDEFG ile ghost'a eğer dosyayı bulamazsa sırasıyla; C, D, E, F, ve G sürücülerine bakması söylenir. Burada sadece sürücü adı değişir, path değişmez.
-ghostoncd Imaj dosyası doğrudan CD/DVD'ye yazıldığında, ghost.exe dosyasını da CD/DVD'ye yazmasını sağlar.
-h veya -? veya -help Norton Ghost'un yardım menüsünü görüntüler.
-pwd veya -pwd=x Oluşturulacak imaj dosyasına şifre koymaya yarar. Eğer x yerine bir şifre yazılmazsa, ghost şifre girmenizi sağlayacak bir ekran getirecektir, 10 karaktere kadar şifre yazabilirsiniz.
-rb Imaj dosyasından yükleme yapıldığında, bilgisayarın otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlar. Normalde ghost, restore (geri yükleme) işlemi bittiğinde bilgisayarın yeniden başlatılmasını isteyen bir uyarı gösterir. Bu parametre ile restore işlemi bittiğinde bilgisayar otomatik olarak yeniden başlayacaktır.
-span İmaj dosyasını bölümlenmesini sağlamaya yarar. İmaj dosyasını doğrudan CD'ye yazdırıyorsanız, bunu kullanmayın. Çünkü ghost, gerekirse imajı otomatik olarak bölümlere ayırmaktadır..
-split=x İmaj dosyasının x MB'lık parçalar halinde oluşturulmasını sağlar. Örneğin; 1024 MB (1 GB) boyutunda olacak bir imaj dosyasını 200 MB'lık 5 ayrı dosyaya bölmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ghost.exe -split=200 şeklinde kullanmalısınız.
-sure Bu parametre imaj dosyası oluşturma ya da geri yükleme işlemlerinin sonunda sorulan "Proceed with disk clone - destination drive will be overwritten?" mesajının otomatik olarak onaylanmasını, yani ekrana gelmemesini sağlar. Bu parametre, batch dosyalar için oldukça kullanışlıdır. Genelde -clone parametresiyle birlikte, otomasyonda kullanılır.
-tcpm[:slave IP address] TCP/IP master modu parametresi olup, ghostun TCP/IP kullanarak peer- to peer modda master olarak ayarlanmasını sağlar. IP adresi ise, slave olarak ayarlanan bilgisayarın IP adresidir.
-tcps Ghost'un otomatik olarak slave moda geçmesini sağlar.
-ver Norton Ghost'un versiyon numarasını gösterir.
-z İmaj dosyası oluştururken, sıkıştırılmasını ve sıkıştırma seviyesini belirlemeye yarar. Yüksek sıkıştırma seviyesi, işlemin yavaşlamasına neden olur.
-z veya -z1: Low Compression - Düşük sıkıştırma (hızlı aktarım)
-z2: High compression - Yüksek sıkıştırma (orta hızda aktarım)
-z3 den -z9: Higher compression - daha yüksek sıkıştırma (daha yavaş aktarım)

Ghost.exe programını çalıştırırken bir ya da birden fazla parametre kullanarak oldukça etkin bir şekilde işlemlerinizi otomatikleştirebilirsiniz.

Norton Ghost ile İlgili Diğer Yazılar

 1. Norton Ghost ile imaj oluşturma (Back up)
 2. Norton Ghost imaj'dan geri yükleme (Restore)
 3. Norton Ghost DOS ile imaj alma ve yükleme
 4. Norton Ghost Parametreleri
 5. Norton Ghost -clone Parametreleri

Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=55.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Norton Ghost Parametreleri” yazısı için 51 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. mahir yılmaz dedi ki:

  selamlar benim bi sorunum var yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  norton ghost 2003 kullanıyorum iki diskim var (c-d-e-f ilk hdd, g-h ikinci hdd). ancak image almayı başaramadım ve bunun için ghost u ikinci diske (g) kopyaladım ve oradan çalıştırdım sonra image alabildim. image ı da g ye attım fakat image ı açarken destination kısmında ilk diskten c yi tek olarak seçemiyorum tüm diski seçmeme izin veriyor sadece ve ileri dediğimde normal olması gereken gibi overwrite...(windows için) çıkıyor bende seçip run now dediğim zaman kapanıyor işlem başlıyor fakat ilk seferki gibi dos ortamında ghost kapanıyor hata veriyor ve windows a dönme işlemi tekrar deneme gibi seçenekler çıkıyor. sonuç olarak image ı açamıyorum nedeni ve nasıl düzeltebileceğim hakkında bilginiz varsa ve yardım edebilirseniz çok sevinirim.
  kolay gelsin

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Merhaba,
  İmaj alma işlemini nasıl yaptığınızı bilemediğimden aslında tam olarak bir cevap veremeyeceğim.
  İmaj alırken Partition to image seçeneği ile mi yoksa Disk to İmage seçeneği ile mi imaj aldınız?
  Windows üzerinden imaj alırken tüm sabit diski mi yoksa sadece c:'yi mi seçmiştiniz? Gerçi her iki durumda da C:'yi hedef olarak gösterebilmeniz gerekiyor. Burada şu akla geliyor, sabit diskleriniz Ghost'un tanımadığı bir SATA disk olabilir ya da oluşturulan imaj çok büyük olabilir.
  Eğer bilginiz varsa bilgisayarınızı ghost disketi ile (internetten bulabilir ya da elinizdeki windows ghost içerisinden Create Bootdisk seçeneği ile oluşturabilirsiniz) açıp, dos modunda ghost'u çalıştırabilir, image check seçeneği ile imajı denetleyebilirsiniz.
  Kendi okulumda 45 bilgisayarda ghost'u kullanıyorum. İmaj dosyamın toplam büyüklüğü (ghost imajları 2 GB olarak bölüyor) 2 GB'nin üstünde olduğunda sorun çıkarmıştı, imajı görmüyordu. İmajları daha küçük parçalar halinde (650 MB) böldüğümde ilginç bir şekilde problem çıkarmadı. 45 bilgisayardan sadece birine ghost ile yükleme yapamadım, onda da sanırım donanımsal bir problem var.
  Sonuç olarak, bilgisayarınızı görmeden çözüm üretmek gerçekten çok zor. Bu sitede anlattığım yöntemler benim uygulayıp, yaptığım yöntemlerdir. Bu nedenle ya ghost'un sizin bilgisayara bir gıcığı var ya da bilgisayarınızın ghost'a bir gıcığı var. Bilemiyorum artık...

 3. ahmet ersanlı dedi ki:

  selamlar, ghost ile aldığım imaj yaklaşık 3x2G boyutunda olup 1 dvd boyutunu aşmaktadır. 2G'lik 3 parçanın ilk ikisini birinci dvd'ye, son parçayı 2. dvd'ye yazdırdım. şimdi boot edip ilk cd'yi gösterip imajı geri yüklemeye başlarsam, oto matik olarak 2. dvd'yi isteyecekmi? İnternette problem olduğu konusunda yazılar var. teşekkürler.

 4. Yakup Gövler dedi ki:

  Ne yazık ki denemeden birşey söylemek doğru olmaz. Ancak problem olacağını pek sanmıyorum, tabi imajlarda bir hata olmazsa. İlk iki bölümü DVD'den yükleyip, üçüncüde bulamadığına dair hata verecektir. Bu durumda benim tahminime (çünkü böyle bir durumla karşılaşmadım) göre 3. parçanın nerede olduğunu soracak ve göstermeniz için bir pencere açacaktır.
  Kısaca denemeden pek birşey söyleyemeyeceğim. Eğer DVD ziyan etmek istemezseniz, parçaların ikisini sabit diskte aynı klasöre, üçüncüsünü ise farklı bir klasöre kopyalayıp deneyebilirsiniz. Eğer hata verir, üçüncünün yerini sorarsa problem yok, sormazsa problem var demektir. Şunu da deneyebilirsiniz, imajları doğrudan DVD'ye bootable olarak ghostun yazmasını sağlarsanız, otomatik olarak ikinci DVD'yi bölecek ve istediğinizi elde edebileceksiniz.

 5. Ali SEVİMLİ dedi ki:

  Merhaba, Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Benim sorunum hakkında bir bilgi olabileceğimi düşünmüyordum. Sormayı da düşünmüyordum açıkcası. Ancak ilgilendiğinizi görünce yardım alabileceğimi düşündüm. Benim sorun biraz karışık olduğunu söylemek isterim.
  Öncelikle Ghost v11 Kullanıyorum. Bir bootable Cd'de ghost yükleme işlemi yaptık, Çözümü 1.44 Flopy boyutu olan sınırı 2.88'e yükselterek düzelttik. İşimizi görüyor mu? evet. Biz kendimizi geliştirmek, biraz da işin şovunu yapmak için başka şeyler yaptık, Dos'ta choice seçenekleri ile bir menü oluşturup fonksiyonu oluşturduk;
  Seçenekler:
  1. Dos'u başlat.
  2. Ghost'u başlat.
  3. Ghost'tan XP yüklemeyi başlat.
  4. Ghost'tan Vista yüklemeyi başlat..
  5. Bilgisayarınızı yeniden başlat...

  Şimdi menü bu..
  1. ve 2. menü anlaşılır. bizim sorunumuz 3. ve 4. menülerdeki fonksiyonlar ile ilgili.
  3. menü fonksiyonu komutu
  "Ghost.exe -clone,mode=pload,src=D:\BACKUP\XP.GHO:1,DST=1:1 -sure"
  ile amaçladığımız yada istediğimiz şey, XP'yi Ghost ile D:\ Sürücüsündeki dosyadan 1:1'e yükleme. Bu hatalı mı? Araştırdığım zaman hatalı gözükmedi. Lakin... Biz C:\'yi NTFS'de denedik bunu olmadı. (Alınan yedek Partition değil Disktir.) Gittik C:\'nin Fat32 Olan bir sistemde denedik. Çok güzel çalıştı...
  Şimdi... Sorum şu, bizim bu Ghost programını açıp, Partition yada Disk olması önemli olmadan yolunu verdiğimiz bir Imaj dosyasını C:\'nin de Fat32 yada NTFS'nin bir değeri olmayacak şekilde yüklemeyi başarı bi şekilde bitirmesini istiyoruz... Bu sorunuma bir çözün bulabilecek misiniz bilmiyorum ama. olumlu olumsuz bir cevap bile bizi bir adım öte götürür.. Olumlu olursa uğraşırız, olumsuz olursa uğraşmaz, El ile yükleme yaparız.. bu yöntemi herkes bilmediği ve tehlikeli bir işlem olduğu için açık yapamıyoruz.
  Saygılar,
  ALİ SEVİMLİ...

 6. Yakup Gövler dedi ki:

  Ali Bey,
  Kodda bir yanlışlık yok gibi görünüyor. Aşağıdaki adreste clone parametresinin kullanımı ile ilgili örnekler ve parametreler var. Özellikle en alttaki Example 6 sizin koda bayağı benziyor.
  http://service1.symantec.com/SUPPORT/on-technology.nsf/docid/1998082413392025
  Eğer deneme şansınız varsa, mode=pload yerine mode=prestore kullanabilir misiniz ve de -sure'nin devamına -ntil ekleyebilir misiniz? -ntil parametresi ntfs desteği sağlıyor, gerçi ghost 11 için ihtiyaç olmaması gerekiyor ama.
  Şimdi bu yazıyı yazdıktan hemen sonra aklıma geldi. Dos ntfs'yi görmez, bu nedenle sizin kaynak olarak yazdığınız D:\BACKUP\XP.gho yolunun bir anlamı yok bunun yerine SRC=1:2\BACKUP\XP.GHO yazıp deneyin, %90 olacaktır. Bu kod, 1. harddiskin, 2. bölümündeki backup klasöründeki xp.gho dosyasını gösteriyor.

 7. Ali SEVİMLİ dedi ki:

  Verdiğiniz adresi inceleyeceğim,
  Deneme şansım şuan yok.. mode=pload da takıntım vardı zaten onu deneyeceğim, -sure olayında takıntım yoktu ama onu da deneyeceğim..
  Aklınıza gelen şeyi ben söyleyim şimdi... Biz normal ghost'u açınca Partition yada disk from image deyip sorunsuz yüklüyoruz geri. ancak parametreli olarak vermekte sıkıntılar çektiydik..
  Sonra Dos NTFS görmez katılıyorum.. ama Ghost görür 😉 Ardından SRC=1:2\BACKUP... yolunu mutlaka deneyeceğim, uygulanabilir gibi geliyor... Fikirleriniz için çok teşekkür ediyorum.
  Saygılar,
  ALİ SEVİMLİ

 8. Yakup Gövler dedi ki:

  Doğrudur, Ghost NTFS'yi destekliyor, ancak onlara harf atayarak değil. Deneme fırsatı bulduğunuzda, ghostu çalıştırıp, yedekten yükleme yaparken, imajı seçme ekranında dikkat edin, D:\'yi seçerek değil 1:2'yi seçerek sürücü değiştirebiliyoruz. Harf atama işini dos yapıyor, dolayısıyla ntfs olanlara atamıyor. Fat32'lerde ise sorun olmuyor zaten, zira win98 başlangıç disketleri fat32'lere sürücü harfi atıyorlar.

  Pload ya da prestore 'nin farkı yokmuş, tek fark prestore'nin sonradan kullanılmaya başlanması. -sure de onay beklemeden işlemleri gerçekleştiriyor.

 9. Ali SEVİMLİ dedi ki:

  Yakup bey, evet hatırladım şimdi 1:1, 1:2, 2:1 Seçenekler vardı. Öyle görünüyor ki bizim sorun olarak gördüğümüz tek şey D:\ nin 1:2' yada 2:1 olarak seçilmesi yoluyla çözüleceğe benziyor. Bu aşamada çok çok teşekkür ediyorum gerçekten aydınlatacak bir fikirdi.
  Ardından Pload ile prestore arasındaki fark sonradan kullanma olayını anlayamadım...?

 10. Yakup Gövler dedi ki:

  Yardımcı olabildiğime sevindim.
  pload ve prestore arasındaki fark şu,
  http://service1.symantec.com/SUPPORT/on-technology.nsf/docid/1998082413392025 adresinde dediğine göre
  The pload switch is replaced by the prestore switch in Symantec Ghost 8.x and higher. The pload switch is still fully functional and is interchangeable with prestore.
  Yani pload parametresi ghost 8.x ve sonrasında yerini prestore'ye bırakmış, ancak pload parametresi hala tüm fonksiyonları ile kullanılabiliyormuş ve prestore yerine de kullanılabilirmiş.
  Benim tavsiyem prestore'yi kullanmanızdır.

 11. Ali SEVİMLİ dedi ki:

  Evet, Çok iyi anladım Yakup bey. Şimdi bir sorum daha olacak benim..
  Bizim buradaki amacımız farklı sistemler üzerinde kullanabileceğimiz ve sadece bize özgü bir cd oluşturmaktı.
  Şimdi takıldığım bir noktayı size sormak istiyorum tekrar..

  Örneklerle anlatmaya çalışayım:
  2 HDD var. 1. HDD %50, %50 bölünmüş, Boyut önemli değil.
  2. HDD bölünmemiş. Dolayısı ile 3 bölüm var. Şimdi. Biz çift işletim sistemi üzerinde bir çalışmamız var. c:\'ye bi işletim d:\'ye bir işletim kurmak çalışmamız var, oldu da... Biz bunun yedeğini Disk olarak almamız gerektiğini biliyorum. Geri atarken de Manuel (el ile) geri yükleme yapıyoruz, Disk'e Dosyadan... burada sorun yok. Ancak, yine biz bunu Otomatik olarak Disk olarak bas diyebilmemiz için MODE=restore parametresini girmemiz gerekiyor galiba...

 12. Yakup Gövler dedi ki:

  mode=restore disk imajını geri yüklemede kullanılıyor, ancak kaynak olarak 1. sabit diskin bölümlerini kullanamazsınız. Ya yedeği 2. diske alıp, kaynak olarak SRC=2\yedek.gho yazmanız, hedef olarak da DST=1 yazmalısınız. Böylece 2. sabit diskteki yedek.gho'yu 1. sabit diske yükler.
  Ya da imajı bir DVD'ye aktarıp, uygun ayarlamaları yapmanız lazım.

 13. Ali SEVİMLİ dedi ki:

  Anladım, Yakup bey çok teşekkür ediyorum.
  Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 14. ALi SEVİMLİ dedi ki:

  Yakup bey merhaba,
  Bu gün bu Ghost bizim o kadar çok işimize yaradı ki...
  Ghost'un parametreleri ile bir çok karmaşıklığı ortadan kaldırdık... Bilmeyen bir kişiye paramatreler sayesinde hazırladığımız bir cd'yi veriyoruz cd'yi takıyor Ghost açılıyor... yükleme başlıyor... bitince yeniden başlatılıyor...
  Şu bizim yaptığımız şey, CD-ROOM desteği gerektirmeyen bir uygulama oldu.. Ghost'u bilmeyenlere yönelik mükemmel bir kolaylık...
  Fikirleriniz için çok teşekkür ediyorum...
  ALİ SEVİMLİ 💡

 15. Yakup Gövler dedi ki:

  İşinize yaradığına gerçekten çok sevindim.

 16. Necip Uzun dedi ki:

  Arkadaşlar yukarı verdiğiniz bilgiler çok değerli bilgiler herkese önce teşekkür ederim.
  Bende bu tarz çalışmalar yaptım fakat ghost yüklemesi sonunda veya yedek alması sonunda bitince yeniden başlat yerine HDisk den başlat için parametre yazamazmıyız ?
  Bilgi verebilirmisiniz.

 17. Yakup Gövler dedi ki:

  Ne yazık ki böyle birşeyin mümkün olduğunu sanmıyorum. Çünkü hem yapılan değişikliklerin geçerli olması hem de windowsun açılabilmesi için bios'un sabitdiskten işletim sistemini yüklemesi gerekiyor, daha doğrusu BIOS işini bitirip, windowsa işi havale ettiği an arasına dallanmak sanırım çok zor olsa gerek. Bahsettiğiniz reset atıldığında cd'den değil de harddiskten başlatılmasıysa bu durumda windows cd'sinin bootunu ya da benim imaj almada falan kullandığım Hirens' Boot cd 9.2 'nin boot dosyasına ulaşmak ve incelemek gerekiyor.
  Hirens' boot cd 9.2 vatandaşın birinin yaptığı ve içerisinde birçok aracın bulunduğu bir cd ve boot sırasında harddiskten ya da cd'den boot etme seçeneği sunuyor, ardından da programları çalıştırmak için seçenekler sunuyor. Ama nasıl yaptıklarını bilmiyorum?

 18. Necip Uzun dedi ki:

  Yakup bey önce ilginize teşekkür ederim. Şu anda bende Hiren boot cd sinden esinlenerek bunu yaptım. Ghost yüklettikden sonra bilgisayar -rb parametresiden dolayı yeniden başlat yapıyor ve Hiren boot Cd menüsü 1-Hardiskden başlat 2-Cd den başlat çıkıyor birkaç saniye sonra kendiliğinden HDisk ten açılıyor. Ben buna gerek olmadan -rb parametresi yerine acaba -boot 80 yazdığımızda HDisk ten açılma olur mu diye düşünüyorum. Fikrinizi alabir miyim.

 19. Yakup Gövler dedi ki:

  Necip Bey,
  -boot 80 parametresini nereden buldunuz?
  Eğer sistemimiz win98 ya da windows 3.1 olsaydı dos komut satırından win yazıp çalıştırabilirdik, ancak xp'de işler biraz karışık. İşin içine bir de ghostla partition'ın yeniden oluşturulması girince daha da bir karışıyor.
  Windowsu başlatan Harddiskin boot sektöründeki bilgi olup, bu bilgiye de BIOS'un ulaştığını, xp'yi yüklediğini düşünüyorum.
  -boot 80 parametresinin nerede kullanıldığını yazarsanız, daha farklı fikirler yürütebiliriz sanırım. Çünkü ghost yardımında falan aradım ama bulamadım.
  -fx parametresi ile ghost'a işini bitirdiğinde tekrar DOS'a dönmesi söylenebiliyor. Ama windows'u başlatmak için bir yöntem ya da dos programı bulunursa ghostu çalıştırdıktan sonra bu komut/dosya çalıştırılabilir.

 20. Necip Uzun dedi ki:

  Yakup bey , Boot 80 parametresini EasyBoot programı ile boot menü hazırlarken kullanıyoruz. Bu EasyBoot programı
  içinde "Boot from Hard Disk" için boot 80, "Rebot" için ise reboot parametresi varsayılan olarak geliyor.

 21. Necip Uzun dedi ki:

  Yakup bey, boot 80 hakkında çalışma yapabildiniz mi?

 22. Yakup Gövler dedi ki:

  konu ile ilgili olarak size sabah e-posta atmıştım. sanırım bakmadınız. boot 80 meselesi sizin probleminize çözüm olmayacaktır. Bu parametre sadece easyboot programının cd'nin boot sektörünü düzenlerken yapacaklarını ayarlamada kullanılıyor. Ayrı bir program parametresi değil yani.
  e-postamı okursanız sevinirim.

 23. Necip Uzun dedi ki:

  Yakup bey, e-postanızı okudum. Teşekkür ederim.
  Tekrar görüşmek üzere iyi günler dilerim.

 24. Ali SEVİMLi dedi ki:

  Tekrar merhaba. Gece gece aklıma geldiniz Yakup bey, acaba yeni bir gelişme var mı konuda diye. Necip bey'in "Boot from Hard Disk" seçeneğini CD'lerde bulunan ve Orjinal Win98 Kurulum CD'lerinden gelen, görünmez Bootable diye adlandırdığımız bölümlerde kaydedilen bir takım dosyalardır, Eski anılardan hatırlayalım, Windows 98 de Program Ekle/Kaldır denetiminde, en sağda Disket oluştur seçeneği vardı. Bir 1.44 Flopy disketine Başlangıç diketi oluşturulurdu. Merak edip bakanlarınız vardır mutlaka. Bu disket içeriğinde command.com, autoexec.bat, msconfig.sys gibi dosyalar mevcuttu. BIOS'tan Boot seçeneğinde Flopy verilince disketten başlardı, ve bize 3 seçenek sunardı. @Necip Uzun bey'in EasyBoot programını kullanmadım henüz, araştıracağım. Bizim bize özel yaptığımız bir cd mevcut şuan. "Boot from Hard Disk" seçeneğini orjinal Windows 98 CD bootunun dışarıya aktarılmasıyla ve Ghost 11 e uyarlanıp, autoexec.bat'un çeşitli kodlarla süslendiği ve Ghost'u hiç bilmeyen yada az bilenlere yönelik tasarladığımız bir kaç çeşit CD'lerdir. Ghost'u ilk zamanlar kullandığımda iyi biliyorum C'yi D'ye bire bir basmıştım. O kadar bilgi bir anda gitmişti. Her makinaya göre özelleştirmek mümkün ama makinayı bilmekten geçiyor. örn: Kaç HDD mevcut, bunun hangi hani bölümlerinde işletim sistemi mevcut bunları bilmek gerekiyor. Ghost biraz uzmanlık gerektiren ve riskli bir program. Ghost'un sadece bir disketlik boyutu olan program bu güne kadar pek çok işimizi gördü, biz süsledik ve hala işimizi görmeye devam ediyor. Buraya kadar biraz tanıtım gibi oldu sanki 😐
  Ghost parametrelerindeki -rb parametresi ghost'un bilgisayara yeniden başlatma komutu vermesini sağlar. Tekrar açılışta CD'ten başlaması muhtemel olan masa üstü bilgisayarda (Diz üstü bilgisayarda böyle değil, açılışta f2, esc f11, f12 gibi tuşlara boot menü konulmuştur)Cd Room denetimi yapacağı için tekrar aynı menüye gelmesi doğaldır. Ancak orjinal bir bootable cd bulup boot dosyalarını .IMA olarak kaydedebilirseniz. WinIMA adlı bir programı size tavsiye edebilirim. Gerekli düzenlemeleri (süsleme dahil) yaptıktan sonra. Nero ile Bootable CD seçeneği ile bir cd yazdırabilirsiniz. Çalışmalarınızda başarılar.
  ALİ SEVİMLİ

 25. Yakup Gövler dedi ki:

  Easyboot programı gerçekten güzel bir program, özellikle aynı DVD'yi kullanarak birden fazla işletim sistemini kurmak isteyenler için idealdir.
  Siz bir de http://www.yakupgovler.com/index.php/ag-destekli-baslangic-disketi/ adresindeki ağ destekli açılış işlemini yapıp, ghost imajını ağ üzerindeki başka bir bilgisayardan alıp, kullanabilirsiniz. Gerçi bu özellik Hirens' BootCD'de de var ama menü seçeneklerinizin arasında olması iyi olacaktır. Okuldaki bilgisayarlarda bu yöntemi kullanıyorum.
  İlginiz için teşekkür ederim.

 26. ismail.berber dedi ki:

  yedekleme yaparken en son adımda encountered an ntfs volume with a log file that has not been fushed 536 hatası veriyor birtürlü yedekleme yapamıyorum ne yapmalıyım
  ilginize şimdiden teşekkürler

 27. Yakup Gövler dedi ki:

  Ghostun Hangi sürümünü kullandığınızı yazmamışsınız. Eğer eski bir sürüm ise NTFS desteği olmadığından böyle bir hata vermiş olabilir.
  ghost.exe -ntil
  şeklinde ghost programını çalıştırıp, deneyebilir misiniz? Eğer çözüm olursa bildirirseniz sevinirim.

 28. ismail.berber dedi ki:

  grostun 11.01 sürümünü kullanıyorum en son adıma kadar her şey mükemmel son adımda o.k dersem imajı alacak ama dediğim hatadan dolayı almıyor
  teşekkürler

 29. Yakup Gövler dedi ki:

  Aşağıdaki adreste bu problemin çözümünün üstte yazdığım mesajdaki gibi olduğu yani ghost'u -ntil parametresi ile çalıştırmanız gerektiği yazıyor.
  http://service1.symantec.com/SUPPORT/sunset-c2002kb.nsf/0/ec91c27708743d4185256ee500610bb3?OpenDocument&seg=hm&lg=en&ct=us

 30. ismail.berber dedi ki:

  üstat ben daha yeniyim bu dediğin olayı nasıl yapacağımı ayrıntılı anlatan bir döküman bulabilirmiyim yardımını bekliyorum 4 gündür 3 defa sistem göçtü lütfen yardım

 31. Yakup Gövler dedi ki:

  Bilgisayarı açılış disketi/CD'si ile açtıktan sonra Ghost programını nasıl çalıştırıyorsunuz?
  Eğer MS-DOS ekranındayken "ghost.exe" yazıp, ghost'u çalıştırıyorsanız, bu durumda "ghost.exe -ntil" yazarak ghost programını çalıştırınız. Yok eğer, CD'den doğrudan çalışıyor ise, ghost programından çıkın ve biraz önceki şekilde tekrar çalıştırın.

 32. Necip UZUN dedi ki:

  Hocam iyi günler,
  Ghost. exe malum Win 32 uygulaması olmadığı için içeriğini
  göremiyoruz. İçeriğini nasıl görebilirim. Acaba içeriğini görebileceğimiz bir program tavsiye edebilirmisiniz.

 33. Yakup Gövler dedi ki:

  Keşke ne için görmek istediğinizi de yazsaydınız. Gerçi tahminim, Türkçeleştirmeye çalışacağınız yönünde.
  Ghost.exe'yi DOS'un Edit programıyla ya da WinHex isimli Windows programıyla açabilirsiniz. DOS'un Edit programını ms-dos istemcisinden edit yazıp, enter tuşuna basarak çalıştırabilirsiniz. Ardından Dosya/Aç menüsünden ghost.exe'yi gösterin, aynı pencerede ikili aç seçeneğini işaretleyip, Aç düğmesine tıklayın. Böylece ghost.exe'yi ikilik modda açmış olursunuz. WinHex programının shareware sürümü ne yazık ki sadece 200KB'lik veriyi işleyebiliyor, bu nedenle bu programı satın almanız ya da ... yapmanız gerekiyor.
  Ancak şu kadarını söyleyeyim, MS-DOS programlarının içeriğini değiştirmek pek sağlıklı olmayacaktır, hele de Türkçeleştirmeye çalışmak çoğu program için imkansızdır. Ben ghost.exe'yi açıp baktığımda Copyright ile ilgili birkaç cümle dışında, başka kelime bulamadım, hepsi anlamsız karakterlerden oluşan bir sürü kod vardı. Anlayacağınız, doğrudan açıp, düzenlemek pek sağlıklı olmayacaktır. Hatta benim tahminim, ghost.exe'nin sıkıştırılmış olabileceği yönünde, zira o kadar işlemi, bir MB'lik bir DOS programının yapmasını beklemek zor gibi.
  Eğer ghost.exe'yi açmaktaki amacınızı yazarsanız, o yönde bir öneri sunmaya çalışabilirim.

 34. Necip UZUN dedi ki:

  Hocam, Önce verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben sizin de doğru tahmin ettiğiniz gibi Türkçeleştirme ve görsel düzenleme yapmak için düşünmüştüm. Başka öneri ve deneyimlerinizden yararlanmak isterim.
  Hocam , bazı exe dosyalarının hangi sıkıştırma programıyla
  sıkıştırıldığını öğrenmek için iyi bir programa ihtiyacım
  var yardımcı olurmusunuz.
  Konu dışında bazı soru ve isteklerim oldu, lütfen kusura bakmayın.

 35. Yakup Gövler dedi ki:

  Ne yazık ki Exe dosyalarının hangi programla sıkıştırıldığını söyleyebilecek bir program öneremeyeceğim. Bence her firma kendi sıkıştırmasını kullanıyor olabilir.
  Eğer exe dosyalarını sıkıştırıp, daha az yer kaplamasını isterseniz önereceğim program http://download.chip.eu/tr/download_tr_112681.html adresinden ya da programın sitesi olan http://upx.sourceforge.net/ adresinden bilgi edinebileceğiniz UPX isimli programdır ve ücretsizdir.

 36. Yasin ÖN dedi ki:

  Yakup bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benım bi isteğim olucaktı. Ben windows üzerinden çalışan ghost'u kurdum. Benım istediğim diskin C sürücüsünü dvd ye yazıp herhangi bi çökme durumunda dvdyi takarak hiçbir işlem yapmadan yedek dosyasını geri C sürücüsüne yüklemek istiyorum. Ghostun windows sürümünde Ghost command line bölümünü hangi parametreleri gireceğim. Bana bi yardım edermisiniz?

 37. volkan dedi ki:

  yakup hocam sizden bir icam var ricam şu : otomatik norton ghost cd si benim için çok önemli kafam çok karışık bu aralar sizden ricam bana hem image alma hemde image yüklemeyi otomatikleştirebilirmisiniz cd hazırlayabilirmisiniz autoexec.bat dosyasını düzenleyerek çok rica ediyorum hocam

 38. baris dedi ki:

  Yakup bey vermiş olduğunuz bilgiler için ilk önce çok teşekkür ederim. Vermiş olduğunuz bilgilerden flash bellekten boot ederek (dos6.22)otomatik olarak ghost imajı istediğim şekilde restore edebiliyorum. Ancak burda yapmak istediğim bişey var. Dos 6.22 ile boot etmek yerine unix yada linux ile boot ederek ghostun otomatik olarak restore etmesini yapmak istiyorum. Ghost linux yada unixte çalışırmı yada otomatik restore yaparmı? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

 39. Yakup Gövler dedi ki:

  Barış Bey,
  Uzun süredir ghost ile ilgilenmiyorum. Ghost'un linux partitionlarını yedeklerini biliyorum ama linux ile çalışır mı ondan emin değilim. Gerçi http://www.symantec.com/norton/ghost adresindeki System Requirements başlığını incelediğimde çalışması için windows ve türevlerine ihtiyaç duyduğunu gördüm. Zaten ghost.exe dosyası .exe uzantısına sahip olduğu için linux sistemlerde çalışması pek olası değil gibi. Eğer ben uğraşırım diyorsanız, Hirens' Boot CD isimli bir başlangıç CD imajı internette var. Bunun içerisinde ihtiyaç duyacağınızı düşündüğüm bütün araçlar var. Hatta http://www.tnctr.com isimli warez forumunda bunun Türkçe menülü halini bile bulabilirsiniz. Bu sistem linux üzerine kurulu ama bir menüyü kullanarak ghost'u çalıştırabiliyorsunuz. Nasıl yaptığı konusunda bilgim yok. Ben okulumda artık bu CD imajını kullanıyorum içerisinde çeşitli seçeneklerle ghost'u çalıştırabiliyorsunuz, örneğin ağ destekli olarak açıp, ağ üzerinden imaj yükleyebiliyorsunuz. Ben en çok bunu kullanıyorum. Bu CD imajını Flash Boot diye bir programı kullanarak USB'ye atabiliyor, USB ile işlerinizi halledebiliyorsunuz keza CD-ROM'u olmayan bilgisayarlarda bunu kullanıyorum. Dediğim gibi ghost ile ilgilenmeyi bıraktım, sadece işlerimi halletmede kullanıyorum.
  Size işlerinizde başarılar diliyorum.

 40. baki dedi ki:

  çok faydalı bir bilgi olmuş teşekkürler. ben ghost alırken açılışı flash disk ile yapıyorum. hdd yi 2. disk olarak görüyor yedek almak için bir bat dosyası oluşturdum ve ghost.exe -pwd=şifre -clone,mode=pcreate,src=2:1,dst=2:2\yedek.gho -sure -rb olarak giriyorum ve sorunsuz yedeği alıyor. fakat yedeği geriye otomatik yazdırmak istedğimde ghost.exe -pwd=şifre-clone,mode=prestore,src=2:2:\yedek.gho ,dst=1 -sure kullandığımda işlemi yapıyor fakat hdd ikiye bölünmüş olduğu halde yedeği geri yüklerken hdd yi tek parça haline gitirip yedeği o şekilde yüklemiş oluyor. benim isteiğim ben hdd yi kaça böldü isem otomatik geri yükleme yaptığımda d deki yedeği yüklesin fakat hdd bölümlerinde bir değişme olmasın. normal ghost yazıp geri yükleme yaptığımda herhangi bir problem yok.

 41. Yakup Gövler dedi ki:

  Siz imajı alırken sadece harddiskinizin birinci bölümünün imajını almışsınız.
  ghost.exe -pwd=şifre -clone,mode=pcreate,src=2:1,dst=2:2\yedek.gho -sure
  şeklinde kullandığınızda, ghost harddiskinizin birinci bölümünün imajını ikinci bölüme yedek.gho olarak kaydediyor. Sanırım yapmak istediğiniz de bu.
  Geri yükleme yaparken ise eğer bu yedeği kullanıyorsanız ve sadece birinci bölüme (C bölümü) imajı tekrar yüklemek istiyorsanız kullandığınız parametre yapısı yanlış. Doğrusu aşağıdaki gibi olmalı.
  ghost.exe -pwd=şifre-clone,mode=prestore, src=2:2:\yedek.gho, dst=2:1
  yukarıdaki ifadedeki dst=2:1 ikinci harddiskin birinci bölümüne yükleme yap demek oluyor, yani hedef olarak birinci bölümü göstermeniz gerekiyor.
  Siz eğer bütün harddiskin yedeğini almış olsaydınız, bu durumda problem yaşamazdınız ama siz yedek alırken sadece birinci bölümünkini almışsınız tabi yüklerken de sadece birinci bölümü yükleyecektir ayrıca hedef olarak da tüm harddiski gösterdiğiniz için tek bölümü bütün harddiske yayacaktır.
  http://www.yakupgovler.com/?p=56 adresindeki yazımı iyi inceleyin, özellikle yazının sonundaki örneklerden istediğinize ulaşabileceğinizi düşünüyorum.

 42. baki dedi ki:

  yazmış olduğunuz gibi yaptım yedek alıyor fakat geri yükleme yaparken şöyle bir hata veriyor No source partition was specified from image

 43. Yakup Gövler dedi ki:

  ghost.exe -pwd=şifre-clone,mode=prestore, src=2:2:\yedek.gho:1, dst=2:1
  şeklinde deneyebilir misiniz? Hata'da kaynak imaj dosyasında belirli bir bölüm yok diyor. Yani kaynak imajdan hangi bölümün alınacağı belirtilmemiş diyor.

 44. baki dedi ki:

  ghost.exe -pwd=şifre-clone,mode=prestore, src=2:2:\yedek.gho:1, dst=2:1 şeklinde yaptım oldu. ilginiz için çok çok teşekkür ederim.

 45. nazmi aydın dedi ki:

  üstadım eline gözüne sağlık. ben senden bir bütün olarak mümkünse resimli olarak dvd ye imaj alma işlemini nasıl yapabileceğimizi anlatabilirmisin? emin ol benim ve pek çok arkadaşın çok işine yarayacak. şimdiden teşekkürler!

 46. onur dedi ki:

  sayın hocam açıklamalarınız mükemel, fakat norton ghost 10 da c:nin imajını d: sürücüsüne aldım. fakat norton ghost10 da restore nasıl olur. ayırca win xp işletim sistemi kurulu. ve notebook kullanıyorum. ghost programından imaj nasıl geri yüklenir. ghost cd si nero 8 expess te nasıl oluşturabilirim. bir çok siteyi taradım en güzel açıklamalar sizde yardımcı olursanız sevinirim.yorumlarınızı bekliyorum. veya tavsiye edeceğiniz başka imaj programları varsa nedir.

 47. tehnaz dedi ki:

  merhaba iyi günler üniversal bir cd yapılarak herkes bundan istifade edebilir şöyle; herkes için otomatik imaj alma ve imaj yüklemeyi otomatikleştirmek böyle bir cd hazırlanır bana yardımcı olurmsunuz imaj almayı ve imaj vermeyi otomatikleştirmek istiyorum yakınlarım için onlara öğretmektense sadece cd yi takmalarını başka birşey yapmamalarını istiyorum
  eğer vaktiniz yoksa yapacak en azından bana nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde hangi araçları programları ve parametreleri kullanmam gerekiyor bana lütfen yardımcı olurmusunuz açıkçası yapamıyorum başaramıyorum zihnim çok meşgul kendimi bu konuya adapte edemiyorum lütfen bu cd benim için çok büyük önem arzedeyiyor bilen biri için bu iki cd yui oluşturmak en falza 15 dakikaya mal olur arkadaşım dan biliyorum arkadaşım yapmıştı fakat görüşemiyoruz kendisiyle bana lütfen yardımcı olun yoksa para verip bir bilgisayarcıya yaptırmayı düşünüyorum bu cd gerçekten benim için çok önemli

 48. tehnaz dedi ki:

  ima dosyası indirdim neroylada kaydediliyor komutları iyice düşünüp uyguluycam ghost exeyide ima nın içine entegre ettimmi olacak büyük ihtimal yaptımmıda tüm dünyayla forumdan paylaşacam ben çok yoruldum bu ghost işinden dolayı beynim çok yoruldu insanlar yorulmasın bari büyük adımları atlattım üzerinde çalışıyorum
  hazır ima dosyası yayınlanmış yabancı bir sitee ordan indirdim iyi günler dilerim size

 49. VEDAT dedi ki:

  Daha önceden kullnadığım 40 gb bir hardiskimin c sürücüsünü ghost ile yedeklemiştim.Yıllarca böyle kullandım.Yeni bir hardisk aldım.Bu hardiskide ikiye ayırdım.Eski ghost imajı yeni hardiske restore etmeye çalıştığımda bir zamanlar çalışan windows çalışmaz oldu.Sanki windows virus kapmış gibi bir uyarı veriyor..

  Nasıl bir çözüm bulabilirim.

 50. mustafa cetin dedi ki:

  Merhaba, yukarda bir çok örnek vermeniz karşın bir türlü istediğimi başaramadım. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  iki partitiona ayrılmış harddiskim var.
  1. partitionda sistem
  2. partitionda da daha once sistemi kurduğumda almış olduğum imaj dosyası var.
  Bu dosayayı 1.partitiondaki imajın üzerine yazmak gayretindeyim.
  Bu dosyayı disket veya bootcd marifeti ile dos pormptundan çalştırarak işletim sistemi çökse bile yeniden yüklemek istiyorum.
  Arkadaşların uyguladığı örneklere baktım ama versiyonumu farklı bilemiyorum bende bir türlü çalşmadı.
  Oluşturduğum ghost dosyası 2.partitionda g1.gho dosyası ve şu komutu kullandığımda "destination can not find" gibi bir hata veriyor.
  ghost -clone,mode=restore,src=1:2\g1.gho,dst=1:1
  aslında çok basit gibi gözüküyor ama ben beceremedim.
  Yardımlarınızı bekliyorum

 51. Mustafa dedi ki:

  Merhaba Buyuk bır problemım var ınsallah bana yardımcı olursunuz dısk clone yontemı ıle aynı harddısten10 taneye yakın kopya aldm (herşeyi kurulu sekilde)elimizdeki bilgisayarlarda bazı ozellıkerın farkı oldugunu gorduk(ekran kartı,anakart)o yuzden bıze mavı ekran hatası verdı pekı bu hatayı almamk ıcın gohst programdan ımaj mı alsak yoksa bu sorunun cozumu varmı yardımlarınız ıcın tsk