20 Mayıs 2007

Norton Ghost imaj'dan geri yükleme (Restore)

Atölye Yorum Ekle

Norton ghost ile ilgili önceki yazımda programı kullanarak C'nin yedeğini D'ye imaj dosyası olarak almıştım. Bu yazımda ise bu imaj dosyasından geri yüklemeyi anlatacağım.

Norton ghost programını çalıştırıyoruz. Programın ana penceresinden Restore (yeniden yükleme)

ghost ana ekranı

düğmesine tıklıyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekran bize yeniden yükleme sihirbazının çalıştırıldığını söylüyor.

sihirbazın başlıyor

İleri düğmesine tıklayarak devam ediyoruz.

imaj dosyası seç

Select imaje penceresi imaj dosyamızı seçmemizi sağlıyor. Browse düğmesine tıklayarak imaj dosyamızı bulup, programa gösteriyoruz. İleri düğmesine tıklayarak devam ediyoruz.

kaynak ve hedef seç

Bu pencerede imaj dosyasının içerisindeki kaynak partition'lar source imaje bölümünde, yeniden yükleme yapılacak hedefler ise destination bölümünde listeleniyor. Biz kaynak bölümünden partition'u, hedef bölümünden ise C'yi seçerek ileri düğmesine tıklıyoruz.

windows uyarısı

Karşımıza hedef olarak belirlenen bölümde kurulu bir Windows olduğunu, eğer devam edersek ve imaj dosyasında bir işletim sistemi yoksa, bilgisayarın açılmayacağına dair bir uyarı mesajı veriyor. Devam etmek için Overwrite Windows onay kutusunu işaretleyip, ileri'ye tıklıyoruz.

gelişmiş ayarlar

Gelişmiş ayarlar düğmesini tıklayarak isterseniz yeniden yükleme sırasında bazı işlemlerle ilgili ayarlar yapabilirsiniz. Ayarları yaptıktan sonra ileri'ye tıklayarak devam edebilir ve aşağıdaki penceredeki Run Now düğmesine tıklayarak yeniden yükleme işlemine başlayabilirsiniz.

sihirbaz sonu

Bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve DOS modunda yeniden yükleme işlemi otomatik olarak başlayıp, işlem bittiğinde bilgisayar yeniden başlatılacaktır. Eğer her şey yolunda giderse, bilgisayarınız imaj dosyanızdaki hali ile açılacaktır. İşlem sabit diskten sabit diske ise yaklaşık 5 dakika sürüyor. Anlayacağınız 5 dakika içerisinde yepyeni bir Windows ve kurulu programlar elde ediyorsunuz.

Aslında Ghost benzeri farklı programlar var, bunlardan biri de Acronis True Image olup, bu programın kullanımını anlatan bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Ghost programını BTS sahibi okullarda görev yapan bilgisayar öğretmenlerine, internet kafe sahiplerine, format severlere özellikle tavsiye ediyorum.

Bu ve önceki yazımda Windows üzerinden imaj alma ve imajdan geri yükleme işlemlerini anlattım. Ancak bilgisayar Windows üzerinden açılmadığında, yeniden yükleme için Ghost başlangıç disketi oluşturmak, bu disketi kullanarak bilgisayarı DOS'tan açmak ve yeniden yükleme yapmak gerekecektir. Bu konuya sonraki yazılarımın birinde yer vermeyi düşünüyorum.

Takıldığınız konuları, lütfen yorum yazarak bildiriniz.

Norton Ghost ile İlgili Diğer Yazılar

 1. Norton Ghost ile imaj oluşturma (Back up)
 2. Norton Ghost imaj'dan geri yükleme (Restore)
 3. Norton Ghost DOS ile imaj alma ve yükleme
 4. Norton Ghost Parametreleri
 5. Norton Ghost -clone Parametreleri

Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=39.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Norton Ghost imaj’dan geri yükleme (Restore)” yazısı için 9 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. hakan dedi ki:

  öncelikle böyle bi site yaptığın için çok teşekkürler. benm sorunum bir makieneden aldığım imajı diğer bilgisayarıma aktarmayı başarıyorum ancak diğer bilgisayarım açmayı denediğimde açılmıor. aynı konfigürasyona sahip iki makinede neden çalşımadığını anlayamadım. sata disk olduğu için mi sorun yaşıorum bilemiyorum. yaptığım işlem kısaca şöyle. norton 2007 yi kullanıyorum. windows üzerinden aldığım imajı diğer hd ye aktarıyorum. birkaç çeşit ghost prog. denedim ama hiçbirinde başarılı olamadım. dos ortamından da denedim yine de olmuor.

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Bilgisayarların aynı konfigürasyona sahip olduğundan emin misiniz? Anakartın farklı olma ihtimali olabilir mi?
  Sata disklerden olacağını sanmıyorum. Kendi okulumdaki 30 bilgisayara (sata diskli) aynı yöntemle imaj attım, herhangi bir problem çıkarmadılar.
  İmaj alma işlemi sırasında hata yapıyor olabilir misiniz? Dos ortamından imajı alıp, ardından diğer makineye kopyalayıp, tekrar dos ortamından imajı yüklemeyi denediniz mi? Son olarak da imajı geri yüklediğinizde herhangi bir hata alıyor musunuz ya da bilgisayara imajı attıktan sonra yeniden başlattığınızda nasıl bir hata alıyorsunuz?

 3. murat gökhan dedi ki:

  ghost ile hiç müdahale etmeden cd den imajın geri yüklenmesini anlamadım...verdiğiniz bilgilere baarak yaptığım denemelerde hep hatalar çıktı..uygun olmayan hedef hatasını alıyorum sürekli
  ....bu işi kolaylaştıracak bi program yok mudur...
  saygılar

 4. Birce dedi ki:

  Merhabalar yakup bey ghost hakkında ki yazılarınız için teşekkürler cok faydalı ve güzel bir çalısma olmus

  burada anlatılanları aynen yaptım sormak istediğim bazı seyler var ben almıs oldugum imageyi üç dvd ye yazdırdım ve %100 olmadan sistemi yeniden başlattı bu şekilde imageyi sorunsuz olarak aldım mı alamadım mı bir türlü anlayamadım..

  bir de sistem çöktüğünde dos üzerinde geri yüklemeyi anlatan bir yazı hazırlayabilirseniz çok sevinirim
  cevabınızı bekliyorum
  saygılar

 5. Yunus Şensoy dedi ki:

  Benim imaj dosyam yaklaşık 10 GB falan oluyor. Bu imaj dosyasını dvd ye partlar halinde yazdırsak, yazdırdığımız bu partlardan yükleme yapabilir miyiz, ayrıca dvd veya flash disk gibi harici cihazlardaysa yedek dosyamız bu harici cihazlardaki yedekleri gösterebiliyor muyuz nortona.

 6. Yakup Gövler dedi ki:

  @Yunus Şensoy, imaj dosyasını partlara bölerek yazdırabilir ve yeniden yükleme yaptırabilirsiniz. MS-DOS'tan başlatılan DOS DVD-ROM'ları tanıyor ancak USB diskler için aynı şeyi söyleyemiyorum. Benim tavsiyem Hiren's BootCD adlı araçla bilgisayarı USB'leri görecek şekilde açabilir ve Ghost'u kullanabilirsiniz. Bu cd içerisindeki ghost vs. ilegaldir, dikkat ediniz. Ya da USB diskleri görecek şekilde bir açılış CD'sini kendiniz oluşturabilirseniz, onunla bilgisayarı açıp, Ghost'u çalıştırarak işinizi halledebilirsiniz. Burada önemli olan USB'deki sürücüyü bir sürücü harfine bağlamak.

 7. aa dedi ki:

  okadar laf anlatmışında programlarıda ver bari

 8. Yakup Gövler dedi ki:

  Sitemde ilegal paylaşımlarda bulunmuyorum.

 9. burak dedi ki:

  paylasımınız için cok tesekkurler gercekten cok guzel olmus...