20 Mayıs 2007

Norton Ghost ile imaj oluşturma (Back up)

Atölye Yorum Ekle

Bilgisayarına sık sık format atmayı sevenler için format sırasında kaybettikleri zaman oldukça can sıkıcıdır. Hele de işletim sistemini kurduktan sonra programları kurmak tam bir işkencedir. Nereden baksanız 2-3 saat bu işe harcanmış olur. İşte tam burada çözüm olarak karşımıza Norton Ghost programı karşımıza çıkıyor.
Norton Ghost programı ile komple bir sistemi, kurulu programlarla birlikte eski haline getirmek 5-10 dakikada mümkün olmaktadır. Ghost programı bir imaj alma programı olup, sabit diskinizin tamamını ya da istediğiniz partitionlarının yedeğini bir dosya içerisine kaydederek, gerektiğinde yedeği aldığınız ana geri dönmenizi sağlamaktadır. Bu yazımda Norton Ghost programı kurulu bir bilgisayarda Windows üzerinden nasıl yedek alınacağını anlatacağım.

Bu anlatımda Norton Ghost 2003 programını kullanacağım. Öncelikle programı bilgisayarımıza kuruyoruz. Kurulumun ardından aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi ghost program simgesi system tray'a yerleşecek.

Ghost Systemtray

Bu simgenin üzerine farenin sağ tuşu ile tıkladığınızda resimdeki menü açılacaktır. Buradaki menü seçenekleri sırasıyla Norton Ghost'u çalıştır, bilgisayarınızı yedekleyin, bilgisayarınızı yeniden yükleyin, görev günlüğünü göster şeklinde. Biz şimdilik “Launch Norton Ghost” seçeneğini seçerek ghost programının ana penceresine ulaşıyoruz.

ghost ana ekranı

Bu pencere üzerindeki Backup, Restore seçenekleri bilgisayarı yedeklememizi ya da yedekten yükleme yapmamızı sağlıyor. Biz yedekleme yapacağımız için Backup seçeneğine tıklıyoruz.

ghost sihirbaz başlangıcı

Böylece yedek alma sihirbazını çalıştırmış oluyoruz. İleri düğmesine tıkladığımızda

Kaynak seçme ekranı

İmajını alacağımız diski ya da bölümü, imajı dosyaya mı yoksa CD/DVD'ye mi alacağımızı belirleyeceğimiz ekran karşımıza gelir. Burada kaynak olarak bütün bir diski seçebileceğimiz gibi sadece C: gibi bir bölümü de seçebilirsiniz. Hedef olarak File'i seçerseniz imaj dosyasını sabit diskinizde ya da ağda başka bir bilgisayarda istediğiniz bir yere kaydedebilirsiniz. CD/DVD seçerseniz, ghost programı imajı doğrudan CD/DVD'ye yazacaktır. Bunun için ekstra bir programa ihtiyacınız olmayacaktır. Şimdilik kaynak olarak C:'yi hedef olarak File seçeneğini seçin ve ileri'ye tıkladığınızda

tanımlama uyarısı

eğer ghost programını bilgisayarda ilk defa kullanıyorsanız, resimdeki gibi bir uyarı alırsınız. Uyarıda listelenen disklerin ghost tarafından işaretlenmediği söyleniyor. OK diyerek devam ediyoruz.

imaj dosya ismi yazma

Gelen yukarıdaki pencerede imaj dosyamızın yerini ve adını yazıyoruz, isterseniz açıklamada yazabilirsiniz. Browse düğmesine tıklayarak istediğiniz sürücü ve klasörü seçebilirsiniz. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra ileri'ye tıklıyoruz.

gelişmiş ayarlar

Gelişmiş ayarlar (Advanced settings) düğmesine tıklayarak imaj dosyasının oluşturulmasıyla ilgili çeşitli ayarlar yapabilirsiniz. Bu düğmeye tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.

gelişmiş ayarlar

Buradaki seçeneklerin bazılarına hızlıca bakacak olursak;

 • Ghost Command Line: Ghost'un komut istemi parametrelerini buraya yazarak, imaj alma işlemini özelleştirebilirsiniz.
 • Image Password: İmaj dosyasına şifre koymanızı sağlar.
 • Compression: İmaj dosyasının sıkıştırma düzeyini buradan belirleyebilirsiniz ki kesinlikle de belirlemeniz gerekiyor. Eğer ağdan ya da CD'den geri yükleme yapmayı düşünüyorsanız High (yüksek) sıkıştırma seçeneğini seçmelisiniz. Bunu seçerek Tamam düğmesine ardından da İleri düğmesine tıklıyoruz.

dos moduna geçiş uyarısı

Bu pencere önemli olmayıp, sadece biraz sonra bilgisayarın yeniden başlatılıp, ghost'un DOS sürümünün işlemi tamamlayacağını söylüyor. Don't show this screen again diyerek bir daha bu ekranın çıkmasını engelleyebilirsiniz. İleri'ye tıklıyoruz.

bootdisk oluşturma ekranı

Bu uyarı penceresinde ise imaj dosyasını oluşturduktan sonra eğer windows'unuz açılmaz hale geldiği bir zamanda yeniden yükleme yapmak isterseniz, bunu ancak bir ghost başlangıç disketi ile yapabilirsiniz. Bu yüzden bir tane ghost başlangıç disketi oluşturun diyor. Continue diyerek devam edebilirsiniz, ya da Launch Tutorials düğmesine tıklayarak, nasıl boot disket oluşturulduğunu öğrenebilirsiniz.

ghost iş özeti

Bu ekran yapacağımız işin bir özetini gösteriyor. Kafayı yormaya fazla gerek yok. Run Now (Şimdi çalıştır) düğmesine tıkladığınızda bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve imaj alma işlemi yedeğini aldığınız diskin büyüklüğüne göre 5-10 dakika sürecektir. İşlemin ardından bilgisayar yeniden başlayacak ve windows'a geri dönecektir. Bu düğmeye tıklamadan önce çalıştığınız dosyaları kaydetmeniz ve gereksiz programları kapatmanız veri kaybını engelleyecektir.

Konu ile ilgili bir sonraki yazımda aldığımız bu imaj dosyasından yeniden yükleme yapabileceğimizi anlatacağım.

Takıldığınızda noktaları lütfen yorum yazarak bildiriniz.

Norton Ghost ile İlgili Diğer Yazılar

 1. Norton Ghost ile imaj oluşturma (Back up)
 2. Norton Ghost imaj'dan geri yükleme (Restore)
 3. Norton Ghost DOS ile imaj alma ve yükleme
 4. Norton Ghost Parametreleri
 5. Norton Ghost -clone Parametreleri

Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=27.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Norton Ghost ile imaj oluşturma (Back up)” yazısı için 7 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. mustafa dedi ki:

  notlar için tşk çok sağol benim bir sorum vardı. bilgisayarın imagenı cd ye aldım eğer bilgisayar çökerse bu image nasıl yüklüyecem ghost başlangıç disketi oluşturup bilgisayarı disketten açıpmı kuracam nasıl yapacam ? şimdiden tşk

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Ghost başlangıç disketi oluşturup, bilgisayarı disketten açtıktan sonra kuracaksınız. Ancak keşke cd'ye imajı alırkan, nortona CD'yi bootable yapmasını söyleseydiniz. Böylece doğrudan CD ile bilgisayarı başlatıp, yükleme yapabilirdiniz. Eğer imajınız tek cd'ye sığıyorsa, bir cd'yi bootable olacak şekilde (CD-ROM'u görebilecek) ayarlayıp, içerisine imajınızı ve ghost.exe dosyasını (ghost.exe ghostun dos versiyonu olup, norton ghost'u kurduğunuz klasörde ya da alt klasörlerinde bulunur) cd'ye kaydederseniz, bootable cd için yeniden imaj oluşturmanız gerekmez.
  Bootable cd oluşturma ile ilgili yazıma http://www.yakupgovler.com/?p=20 adresinden, norton ghost ve başlangıç cdleri ile ilgili daha fazla konuya ise Sitemin Atölye kategorisi altındaki yazılardan ulaşabilirsiniz.

 3. ömer dedi ki:

  oooy.. oy...
  bilgisayar öğretmeni değilim. sadece bilgisayarın meraklısıyım... birebir aynı konfigüreasyonlara sahip bilgisayarlar var. bir tanesini kurdum. güncelledim.. ıvır zıvır hepsi tamam. (hdd sata, dvd wr sata) elimde hiren's boot cd var. ghost boot cd var(orjinal değil). yedeği aldım.(çok zor oldu) 2.8 GB civarı. öyle bir şey yapmak istiyorum ki; tek dvd ye sistem dosyalarını atıp (boot dvd), autoecex.bat dosyasını da açılır açılmaz dvd üzerindegi yedek.gho uzantılı dosyayı c: ye aktaracak şekilde ayarlayıp, lay lay loy loy mutlu mesut yaşayayım. ondan sonra, pc sorun mu çıkardı.. tak dvd yi bitir işini... oooooohhh. gel keyfim gel... çok zor mu? tersi de olabilir. diskete sistem atayım (veya cd ye usb ye). bilgisayarım açılsın. autoexec.bat c yi dvd ye veye d: ye yedeklesin sıkıştırıp sıkıştırmayacağını sorsun... bunu çözeyim başka ne isterim ki.. (ev, araba, çok para, mutluluk, huzur, iyi arkadaş, vs.. vs.. vs.. vs..)

 4. alp dedi ki:

  Öğrenmem lazım!! Herhangi bir pc' nin imajını almak istediğimizde o pc de mutlaka ghost'un kurulu olması mı gerekir. yoksa ghost boot cd ile bilgisayarı başlatmak yeterli mi?

 5. Mehmet Kanbıçak dedi ki:

  Ömer arkadaş; bende aynı dertteydim. en son windows cdsine programları entegre ederek çözdüm olayı. nlite adında bir programla xp dosyalarına entegre yapabiliyorsun. dvd halinde yapabilirsin örneğin. seçenekleri kendine göre doldurup dvdni oluştur.

 6. Norton Ghost Parametreleri · Yakup Gövler - WordPress'e dair ne varsa dedi ki:

  [...] önceki yazılalarımda Norton Ghost 2003 kullanarak Windows’da nasıl yedekleme (Back up) ve geri yükleme (restore) işlemlerini [...]

 7. gökhan fatsi dedi ki:

  bence en iyisi bu ghost yardımcı olurmusun nuz.