14 Haziran 2007

Norton Ghost -clone Parametreleri

Atölye, Yazılım Yorum Ekle

Norton ghost'u kullananların en büyük isteklerinden biri, bilgisayarı başlangıç CD'si ile açtıklarında, ghost'un otomatik olarak yedek alması ya da yedekten yükleme yapmasıdır. Bunu sağlamak için ghost'un komut satırı parametrelerini ve -clone parametresinin kullanımını bilmek gerekiyor. Başka bir yazımda bu konudan bahsetmiştim. Bu yazımda ise -clone parametresinin kullanımını anlatacağım.

-clone parametresinin genel kullanımı:

ghost -clone,MODE={islemturu},SRC={kaynak},DST={hedef}

Ghost'a ne işlemi yapacağını islemturu ile anlatıyoruz. islemturu yerine copy, restore, create, pcopy, prestore, pcreate komutları gelir. Bunların anlamları:

 • copy: Sabit disk'ten sabit diske kopyalama yapar. (disk to disk)
 • restore: İmaj dosyasından sabit diske geri yükleme yapar.
 • create: Sabit diskin tamamının imajını oluşturur.
 • pcopy: Bir sabit disk bölümünü (partition) başka bir bölüme kopyalar. (partition to partition)
 • prestore: Bir sabit disk bölümünü imaj dosyasndan geri yükler.
 • pcreate: Bir sabit disk bölümünün imajını oluşturur.

Klonlama işleminde kaynağı belirtmek için SRC kullanılır. Kaynak olarak aşağıdakilerden biri kullanılabilir.

 • Sabit disk: SRC=1 bir numaralı sabit diski kaynak olarak belirler. Sabit disk numaraları 1'den başlar. Bir sabit diskteki bir bölümü (partition) kullanmak için ise bölümün numarası kullanılır. SRC=1:2 ifadesi 1. sabit diskin 2. bölümünü kaynak olarak belirtir.
 • Dosya: SRC=g:\yedek.gho şeklinde kullanıldığında, g: sürücüsündeki yedek.gho dosyası kaynak olarak kullanılır. SRC=g:\yedek.gho:2 şeklinde kullanıldığında yedek.gho dosyasının içerisindeki 2. bölümün (partition) kaynak olarak kullanılır. SRC=1:2\yedek.gho şeklinde kullanıldığında ise 1. sabit diskin 2. bölümünde bulunan yedek.gho dosyası kaynak olarak kullanılır. Sabit diskin NTFS olması önemli değildir.

Klonlama işleminde hedefi belirtmek için DST kullanılır. Hedef olarak aşağıdakilerden biri kullanılabilir.

 • Sabit disk: DST=2 iki numaralı sabit diski hedef olarak belirler. Hedef olarak 2. sabit diskteki birinci bölüm kullanılacak ise SRC=2:1 ifadesi kullanılır.
 • Dosya: DST=g:\yedek.gho şeklindeki kullanıldığında g: sürücüsündeki yedek.gho dosyası kaynak olarak kullanılır. DST=1:2\yedek.gho ifadesi ise birinci sabit diskin 2. bölümünde yedek.gho isimli dosyayı hedef olarak belirler.
 • CD-ROM: DST=@CD1 bir numaralı CD-ROM/CD-Writer'ı hedef olarak kullanır.

-clone parametresinin çeşitli kullanımları:

ghost.exe -clone,mode=copy,src=1,dst=2
Birinci sabit diski ikinci sabit diske kopyalar, diskleri klonlar

ghost.exe -clone,mode=pcopy,src=1:2,dst=2:1 -sure
Birinci sabit diskin ikinci bölümünü (partition) ikinci sabit diskin birinci bölümüne kopyalar, kopyalama sonunda herhangi bir uyarı vermez)

ghost.exe -clone,mode=restore,src=e:\yedek.gho,dst=1-sure
e: ile belirlenen sürücüdeki yedek.gho imaj dosyasından birinci sabit diske geri yükleme yapar, yükleme yapmadan önce herhangi bir uyarı yapmaz. Genelde otomatik olarak geri yüklemelerde bu ifade kullanılır.

ghost.exe -clone,mode=pcreate,src=1:2,dst=g:\yedek.gho
Birinci sabit diskin ikinci bölümün imajı alınarak, g: ile belirlenen sürücüde yedek.gho adında kaydedilir.

ghost.exe -clone,mode=copy,src=1:1,dst=@CD1 -bootcd -ghostoncd
Sabit diskin birinci bölümünü, CD'ye yazar. CD'yi başlangıç CD'si olarak ayarlar ve ghost.exe'yi de içerisine kopyalar. İşlem sırasında disket sürücüde bir başlangıç disketinin olması gerekiyor.

Norton Ghost ile İlgili Diğer Yazılar

 1. Norton Ghost ile imaj oluşturma (Back up)
 2. Norton Ghost imaj'dan geri yükleme (Restore)
 3. Norton Ghost DOS ile imaj alma ve yükleme
 4. Norton Ghost Parametreleri
 5. Norton Ghost -clone Parametreleri

Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=56.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Norton Ghost -clone Parametreleri” yazısı için 25 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. musti dedi ki:

  peki kardeş bi pc ye formatı attım herşeyini kurdum ama makinada gost yok diğer pc ye nasıl clone atabilcem.önce ghostu olan bi pcden image hazırlıcam sonra onu d: atıcam ve başlangıç disketinden ghost atıcam dimi

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Yeni kurulum yaptığınız PC'nin ghost kullanarak imajını almanız gerekiyor. Bunun için ya ghostun windows versiyonunu kullanıp, bunun üzerinden imaj almanız gerekiyor ya da ghost başlangıç disketi/cd'si kullanarak PC'nin imajını CD/DVD ya da PC'nin harddiskindeki farklı bir bölüme almalısınız. Ardından diğer pc'yi oluşturduğunuz imaj CD/DVD'si ile ya da yine ghost başlangıç disketi/CD'si ile açıp, imajı yüklemeniz gerekiyor. Eğer bilgisayarlar ağ ile birbirine bağlı ise http://www.yakupgovler.com/?p=16 adresindeki yazımda anlattığım ağ destekli başlangıç disketi ile clone atacağınız bilgisayarı açtıktan sonra imajın bulunduğu bilgisayara ağdan bağlanıp, clone işlemini yapmanız gerekiyor.
  Sitedeki Atölye kategorisindeki yazılarımdan bunları nasıl yapabileceğinize dair bilgi edinebilirsiniz.

 3. kamil dedi ki:

  yakup kardes bende SATA 2 160 gb lık HDD ler var ghost -ntil kullanarak ghostlayabiliyorum bitek (disk to disk kullanıyorum sürekli) ama bilgisayarlarım 8 nci gün açılmıyorlar. hepsinde aynı sorun. "disk boot failure" hatası geliyor bu nedendir. ne yaptıysamda bi çare bulamadım. diyelimki asıl sistemimdeki hdd de bad sector var. bad sectoru kopyalamadan nasıl disk to disk yaparım. ghost -ntil yazmadığım zaman ise makinalar açılmıyor. 1.5 aydır internettte aramaktayım ama bi çare bulamadım. yardımın olursa çok sevinirim teşekkürler

 4. roviss dedi ki:

  Ghost'un kaymağını yemeye 7-8 sene kadar önceleri, üniversite sıralarında ve sonrasında da kendi BT sınıflarımızda başlamıştık. Tak CD'ye yaslan geriye.

  Şimdi koruma kartları çıktı allahtan. Şu bizim bakanlığın gönderdiği, habire sorun çıkaran, sistemden kaldırmadan çekip çıkardığınızda saç baş yoldurtan ama hiçbirşeye dokunmadığınızda ininden çıkmayan yılancıklar 🙂 Bugün tam mesaimi altı üstü 5 bilgisayara ayırdım. Son olarak 6 sene önce bir BT Sınıfının(kendi sınıfımın) yedeklerini yüklemiştim. Şu bir haftadır daha stabil olması gereken sınıfımın işgüzarlık olsun diye yedeklerini almak, sistemleri iyileştirmek ve geri yüklemek kabir azabına benzedi.

  Okumayan Combo'lar, Eğri vidalanmış donanımlar, 75GB'a 150Mb parçalanmış partitionlar,...

  SORU:Hata kimde?

  a) Bende
  b) Donanımları ayarlayan firmada
  c) Donanımların kendisinde
  d) Hiçbiri

 5. mst dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.Çok yararlandım.Emeğine sağlık..

 6. rakip dedi ki:

  yakup bey ben şöyle bir şey yapamak istiyorum. ghost11 ile usb flash diskten açılış yaptıktan sonra herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan 1:2 diskteki imajı 1:1 diskine otomatik olarak atmsını istiyorum. usb flash üzerinden otomatik boot ediyorum ghostu. ancak yukarıda bahsettiğim imaj işleminin otomatik başlaması için ne yapmam gerekiyor acaba? yani usb flash belleğe nasıl bis dosya ekleyecem ki bu imaj istediğim gibi başlamış olsun. şimdiden teşekkürler

 7. hüseyin dedi ki:

  iyi çalışmalar
  GHOST -clone,mode=restore,src=d:\yedek.gho,dst=1 -sure
  komut parametreleri ile aoutoboot dvd hazırladım, dvd ye ghost11 ve yedek image yi yükledim. işlem tamam ama işlem sonunda iki parça olan Hdd bütünleşmiş. nenim C ve D olan Hdd tek parça, D de ki yedeklerim de uçtu. hangi parametreleri kullanmalıyım ki dvd deki yedeği Hdd 1:1 alabileyim , 1:2 yi bozmaden.

 8. Yakup Gövler dedi ki:

  GHOST -clone,mode=restore,src=d:\yedek.gho,dst=1:1 -sure

  dst=1:1 olarak kullansaydınız problem yaşamazdınız. dst=1 ile hedef olarak 1. harddiski göstermiş oldunuz, 1:1 ile ise 1. harddiskin 1. bölümünü (yani C:) hedef olarak göstermiş olduk. Yazıda bunlar açık bir şekilde yazıyor.

 9. hüseyin dedi ki:

  çok tsk ederim. bunu kendimden daha çok yeğenim için için istiyordum. 2 ayda bir format atmak biraz zahmetli oluyor. bu şekilde dvd yi koyup bir tuş ile image yi geri yükleyebilecek. yazınızı okumama ragmen ( bazen kalın kafalılığım tutar ) pratik yapmayınca anlama zorlugu çekiyorum. iyi çalışmalar.

 10. Hüseyin dedi ki:

  @echo off
  CLS
  MSCDEX.EXE /d:oemcd001 /L:D
  SET TZ=GHO+08:00
  CLS
  echo GERI YUKLEMEYE DEVAM ETMEK ICIN LUTFEN BIR TUSA BASINIZ.
  echo !!! HARD DISK TEKI TUM VERILER SILINECEKTIR. !!!
  pause
  @echo off
  D:\GHOST -clone,mode=restore,src=d:\Samet.gho,dst=1:1 -sure
  CLS
  echo GERI YUKLEME TAMAMLANMISTIR.

  usta bu şekilde autoexe.bat dosyasını düzenlememe rağmen yine Hdd yi birleştirdi. yine bir Dvd'm boşa gitti. bu 10. olacak. bir yol göstermeniz mümkün mü? iyi çalışmalar.

 11. Yakup Gövler dedi ki:

  Sizin DVD-ROM sürücünün harfi d: mi? Sabit diskinizin sürücü harfleri nedir? Yedek alırken, tüm sabit diskin mi yoksa sadece birinci bölümün mü yedeğini almıştınız? Denemelerinizi sanal bilgisayar programlarında yapmanız daha uygun olacaktır. Bunun için Virtual PC ya da Vmware workstation gibi programları kullanarak sanal bilgisayar oluşturabilir ve onun üzerinde deneyebilirsiniz.
  Aşağıdaki komut ile samet.gho yedeğindeki birinci partition 1. sabit diskin birinci bölümüne yüklenmesi söyleniyor. Bu da olmazsa yedek alırken bir problem yaşıyor olabilirsiniz.
  D:\GHOST -clone,mode=restore,src=d:\Samet.gho:1,dst=1:1 -sure

  Siz yedek alırke

 12. hüseyin dedi ki:

  Ustam MSCDEX.EXE /d:oemcd001 /L:D satırında L:D ile CdRom a Label D ataması yapıyorum, -clone satırında CdRom u D olarak ( Ghost.exe ve samet.gho u Dvd ye kopyalıyorum ) gösteriyorum.
  işlem sırası ile
  1- Xp cd ile Hdd yi 20Gb, 20Gb a bölümleyip C yi formatlayarak yüklemeyi tamamlıyorum.
  2- Donanım tanımlaması, Office ve diger prg kurup
  3- Bilgisayarım üzerinden ikinci partişını formatlayıp
  4- Ghost11 (Millenyum destekli) cd ile boot edip
  5- C nin imajını D ye atıyorum
  6- Nero7 de MilenyumBoot disket 3 1/4, Autoexe.bat yukarıdaki gibi ve D ye attığım yedek dosyası ile Dvd ye yazıyorum.
  7- Geri yükleme başlamak için onayı aldıktan sonra otomatik olarak Dvd den yüklemeye başlayıp bitiriyor.
  8- Ama Hdd tek parça olarak.
  9- Cd ye L:E ataması yapsamda sonuç aynı.

  iyi çalışmalar.

 13. volkan dedi ki:

  slm arkadaslar ben ınternet kafe ıslerıyorum ve norton ghos 2003 kullanıyorum da bı sorum olucaktı bu nortonun ımagesını c ye yedekleyemyız demı benım bılgısayarlarım
  bıras eskıde bunların ımagelerını alıpta tek bolum olarak kullanmak ıstıyorum nasıl yapabılırım bu ısı bı yardımcı olurmusunuz ama dahılı hd dede kullanmakta ıstemyorum pek saglıklı olmuo bı yardım edersenız sevınırım sımdıden tesekkurler saglıcakla kalın 😀

 14. Hüseyin dedi ki:

  @echo off

  MSCDEX.EXE /D:tomato /L:D
  @echo off

  SET TZ=GHO+08:00
  CLS
  echo GERI YUKLEMEYE DEVAM ETMEK ICIN LUTFEN BIR TUSA BASINIZ.
  echo !!! HARD DISK TEKI TUM VERILER SILINECEKTIR. !!!
  pause
  @echo off
  Mouse
  D:\GHOST -clone,mode=pload,src=d:Pc3.gho:1,dst=1:1 -sure -fx
  CLS
  echo GERI YUKLEME TAMAMLANMISTIR.

  arkadaslar araştırmelerım conucu yukarıdaki Autoexe.bat dosyası ile tamamen otomatik ghost boot dvd hazırlamayı başardım. daha önceki denemelerimde C vd D olarak ayırdıgım HDD. işlem sonucu tek partition a dönüşüyordu. sarunumu halletmiş oldum. yardımlarınız için tsk ederim.

 15. rakip dedi ki:

  Yakup bey merhaba, makalelerinizden oldukça faydalanıyorum. bende sistem yedeklerinde ghostun farklı parametrelerini kullanarak yedekleme yapmaktayım. ancak bir sorun ile karşılaştım. şöyleki;
  disk imajlarım 5 gb üstüne çıktı ve bunları fat formatlı usbye kopyalayamıyorum. bu nedenle birinci diskin (iki partition) ikinci diske gost imajını 2 parça (toplamı 5 gb olarak şekilde) halinde almak istiyorum. bunun içim create parametresini nasıl kullanmam gerekiyor acaba?

 16. Yakup Gövler dedi ki:

  -split=2000 parametresiyle 2000 MB'lik parçalara bölünmesini sağlayabilirsiniz.

 17. rakip dedi ki:

  yakup bey, acaba bununla ilgili hem disk imaj hemde partition imaj için örnek kod verebilir misiniz? ben bu komutu kullanarak usb de açılan ghost ile almak istediğimde "image files is on drive being imaged" hatası veriyor. tüm disk kombinasyonlarını denedim ancak yapamadım.

 18. rakip dedi ki:

  yakup bey, mesajdan sonra çözümünü buldum. çözüm ile beraber daha önceki kullandığım kodları da gerek duyabilecek arkadaşlar için gönderiyorum.

  Full Disk İmaj almak için
  ghost.exe -clone,mode=create,src=2,dst=3:1\DISK -split=3000 -z9 -sure

  Partition imaj almak için
  ghost.exe -clone,mode=pcreate,src=2:1,dst=3:1\PART -split=3000 -z9 -sure

  USB deki Full Disk imajı atmak için
  ghost.exe -clone,mode=restore,src=1:1:\DISK.GHO,dst=2:1 -z9 -sure

  USB deki Partition imajı atmak için
  ghost.exe -clone,mode=prestore,src=c:PART.GHO:1,dst=2:1 -z9 -sure

 19. Mustafa dedi ki:

  ben vista kurulu bir bilgisayarda imaj almaya çalışıyorum ama "A volume could not be locked" hata mesajı veriyor sebebi nedir peki?

 20. Yakup Gövler dedi ki:

  @Mustafa, Vista güvenlikle ilgili yeni özellikler sunduğundan, muhtemelen vista uyumlu olmayan bir ghost sürümü kullanıyor alabilirsinz. Mümkünse vista uyumlu son sürümü kullanmaya çalışın. Hatada Bir sabit disk bölümünün kilitlenemediği söyleniyor.

 21. Mustafa dedi ki:

  gerek kalmadı teşekkürler. sorunu çözdüm. vista uyumlu olmasına gerek kalmadı. bir ghost.exe buldum indirdim işimi gördü.

 22. Murat dedi ki:

  mustafa ile aynı sorunu bende yaşadım. ve norton ghost 12nin vista ile uyumlu olduğunu buldum ama onun içinde dosta çalışan ghost.eze yok? onu nasıl yapacağız?

 23. Yakup Gövler dedi ki:

  @Murat, benim bildiğim ghost 14 sürümünün de bulunduğu, bir de onu arayın.

 24. Murat dedi ki:

  Arkadaşlar eğer vista için imaj alacaksanız norton ghost 14 ü indirmenize gerek yok. Kotalı kullanıyorsanız hele boşa kota harcamayın google ile ghost.exe 11.5 yazın vista destekli 2 MB büyüklüğünde ghost.exe çıkıyor. Kolay gelsin.

 25. Mehmet ÖZER dedi ki:

  Yakup bey kolay gelsin bu imajı otomotik yapmayı bir türlü yapamadım adım adım belirkseniz ve gerekli dosyaları nerede indirecemi yazarsanız sevinirim çok zordurmdayım yardımcı olurmusunz