02 Aralık 2008

NextGEN Gallery Kullanımı

WordPress Yorum Ekle

NextGen Gallery WP sitelerinde resim galerileri oluşturmak için kullanılabilecek güzel eklentilerden biri. Bu eklentiyi okulumun sitesindeki Resimler sayfasını oluşturmak için kullanıyorum. Eklenti galerilerle ilgili oldukça fazla seçenekler sunuyor. İlk defa kullanmak isteyenler bazen sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Bu nedenle eklentinin temel kullanımı ile ilgili bir klavuz hazırladım. Klavuzda öyle ayrıntılara girmedim, sadece okulumun resimler sayfası gibi bir sayfayı nasıl oluşturabiliriz onun cevabını yazdım.
Okul sitemizde eklentinin 0.98 sürümünü kullanıyorum bu nedenle yeni sürümle arasında küçük farklar olabilir. Eklentiyi kendim güncelleştirdiğimden bazı yerlerde yazım yanlışları ya da çevrilmemiş alanlar olabilir, ancak bunun problem olacağını sanmıyorum, resimlerden ilgili alanların ne işe yaradığını anlayabilirsiniz. Eklentinin Türkçe'sini çeşitli yerlerden bulabilirsiniz.

Kurulum

Eklentinin kurulumunun diğer eklentilerden bir farkı yok. Eklentinin klasörünü wp-conten/plugins klasörüne yüklemeniz ve eklentiyi etkinleştirmeniz yeterli. Yönetim panelinde Galeri (Gallery) başlıklı bir menü oluşturulacak.

Siteniz Uygun mu?

Galeri resimleri kendisi yükleyeceği için sunucunuzda PHP Safa Mode'un (PHP güvenlik modunun) kapalı olması işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer gerekli yazma iznini vermemenize rağmen resimleri yüklemezse bunun sebeplerinden birisi bu modun açık olmasıdır. Bu durumda hosting yetkililerinizle görüşüp, kapattırmayı deneyebilirsiniz. İnternette bazı yöntemlerle bunun kapatılabileceği yazıyor ama işe yarıyor mu bilmiyorum.
Her sunucuda, sunucuya gönderebileceğiniz dosya boyutu sınırlıdır, bu genellikle 2 MB'dir. Eğer yükleyeceğiniz resimler bu boyuttan böyük ise bu durumda resimleri manuel eklemeniz ya da resimleri optimize ederek küçültmeniz gerekecek.
Galerilerin yükleneceği (varsayılan olarak wp-content/gallery) klasöre yazma izni vermelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız araştırıp, öğrenin. Klasörü FTP programlarını kullanarak oluşturmanız ve yazma izni vermeniz iyi olacaktır. Benim tavsiyem varsayılan olana uyarak wp-content/gallery şeklinde klasörü oluşturmak.

Genel İşleyiş

Eklentinin genel işleyişi şöyle; öncelikle resimlerin yükleneceği galeriler oluşturuluyor. Bu galeriler aynı zamanda birer klasör aslında. Resimler bu galerilere eklenti yardımıyla yüklenecek. İsterseniz birden fazla galeriyi bir arada tutmak için Albümler oluşturabilirsiniz. Böylece bir sayfa içerisine birden fazla galeriyi daha kolay ekleyebilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra bir yazıya ya da sayfaya küçük bir kod ile ya da Görsel editördeki bir düğmeyi kullanarak bu galerileri/albümleri/resimleri ekleyebiliyorsunuz. Yazımdaki uygulama ve resimler okulumun sitesindeki resimler sayfasını oluşturma üzerinedir.

Galeri Oluşturma ve Resimleri Yükleme

Eklentiyi uygun şekilde kurduysanız aşağıdaki bir menü sunacak size.

Bu ekranda sunucunuzla ilgili çeşitli bilgiler ve eklentiyle ilgili işlemleri yapmanızı sağlayacak menü seçenekleri yer alıyor. Server (Sunucu) ayarları bölümündeki PHP Güvenlik Modülü ayarının kapalı olması eklentiyi etkin kullanmanız için gereklidir. PHP en büyük yükleme miktarı 2M ayarı ise yüklenebilecek maksimum dosya boyutunu gösteriyor.
İlk işimiz galeri ve resimlerin yükleneceği klasörü oluşturmak ve tanımlamak. Bunun için aşağıdaki menüye giriyoruz.

Galeri ve resimleri yükleyeceğiniz ve önceden oluşturduğunuz klasörü bu pencerede tanımlamanız gerekmekte. Benim tavsiyem varsayılan klasör yapısını kullanmanızdır. Klasöre yazma izni verdiğinizden emin olun, aksi halde galeri oluştururken, klasör oluşturalamadı şeklinde bir hata alabilirsiniz. Bu menüde diğer seçeneklerden size uygun olanları da ayarlayabilirsiniz.

Galeri oluşturmak için yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi Galeri Oluştur menüsüne girilir. Yeni galeri bölümüne oluşturmak istediğiniz galeri için bir klasör ismi yazmalısınız. Bu isimde Türkçe harfler (ç, ğ, ı, İ, ö, ş, ü vb.) ile boşluk gibi karakterler kullanmamalısınız. Buraya yazdığınız isimdeki klasör, ayarlar bölümüne girdiğiniz klasör içerisinde oluşturulacaktır.
Galeriyi oluşturduktan sonra aşağıdaki menü kullanılarak galeriye resim yükleyebilirsiniz.

Resimdeki Browse düğmesi ile resimlerinizi tek tek seçebilirsiniz. Resimleri seçme işlemi bittikten sonra Resimleri Yükle düğmesi ile ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer gerekli yazma izinlerini doğru vermişseniz, sorunsuz bir şekilde ekleme işlemi gerçekleşecektir. Bu arada resimlerin ekleneceği galeriyi seçmeyi unutmayın. Browse düğmesine tıkladığınızda dosya gözat penceresi gelmezse, tarayıcınızdan dolayı flash yükleyici çalışmıyor demektir. Bu durumda Disable Flash Upload düğmesi ile klasik yükleyiciye dönebilirsiniz.
Resimleri yüklediyseniz artık galerimizle ilgili birkaç ayar yapabiliriz.

Bu pencerede galeri için bir başlık, açıklama girebilir, galeri için bir önizleme resmi seçebilirsiniz (bunu tavsiye ederim). Pencerinin alt kısmında galeri içerisinde bulunan resimler listelenmektedir. İsterseniz her resim için ayarlar yapabilir, resimler üzerinde işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.
Bu şekilde istediğiniz kadar galeri oluşturabilir ve resimlerinizi yükleyebilirsiniz.

Albüm Oluşturma ve Siteye Ekleme

Albümler birden fazla galeriyi bir arada göstermenizi sağlayan yapılardır. Eklenti ile kolay bir şekilde albüm oluşturabilir, galerileri ekleyebilir ve albümü sitenizde yayınlayabilirsiniz.

Yeni albüm ekle bölümüne bir albüm ismi verip, Güncelle düğmesine tıkladıktan sonra albümü oluşturmuş olursunuz. Albüme galeri eklemek için ise sol taraftaki galerileri sağ taraftaki albüm alanına sürükleyip, bırakmanız yeterlidir. Bütün işlemlerin sonunda Güncelle düğmesi ile ayarları kaydetmeyi unutmayın.
Son olarak albümümüzü sitemizde gösterecek bir sayfa hazırlayalım ve albümümüzü bu sayfaya ekleyelim.

Yaz/Sayfa dedikten sonra sayfanıza istediğiniz bir başlığı girin. Resimler sayfasında görünmesini istediğiniz açıklama vs. varsa onları yazın. Ardından yukarıda resimde görülen NextGEN düğmesine tıklayın. Karşınıza Galeri/Albüm/Resim eklemenizi sağlayacak bir pencere gelecek. Biz albüm ekleyeceğimiz için Albüm sekmesini seçiyoruz. Ekleyeceğimiz albümü ve albümün görünüm şeklini (ben asgari görünümü -compact- tavsiye ediyorum) seçip, ekle demeniz yeterli. Bunun sonucunda sayfaya [album=2,compact] şeklinde bir kod eklenecek.

Eklenen koddaki 2 rakamı albümün ID numarasını compact ise görünüm ayarını gösteriyor. Yani bütün bu işlemler yerine bu kodu kullanarak da istediğiniz albümü ekleyebilirsiniz.

Sayfayla ilgili diğer ayarları yapıp, yayımladığınızda albümünüz yukarıdaki gibi görünecektir. Resimdeki sayfaya buradan ulaşabilir, galeri ve resimlerin nasıl gösterildiğini inceleyebilirsiniz. Bu görünüm, sitenizde farklı olabilir. Bunun nedeni yaptığınız ya da yapmadığınız ayarlar ve benim eklenti üzerinde yaptığım düzenlemelerdir. Ne tür düzenleme ya da ayar yaptığımı hatırlamıyorum bu nedenle lütfen şunu nasıl yaptın, bunu nasıl yaptın şekilde soru sormazsanız sevinirim. Eklentinin kullanımı çok basit, ayarlar bölümünde de her ayar için açıklama bulunmakta. Deneme yanılma yoluyla canınız ne istiyorsa onu yapabilirsiniz. Yorumlarınıza verebileceğim cevaplar sadece buradaki konularla sınırlıdır, kusuruma bakmayın.

Ek Bilgi - Bileşenler

Eklenti ile birlikte, resim, albüm vb.'lerini yan menünüzde göstermenizi sağlayan bileşenler de geliyor. Bunun için eklenti etkinleştirirken, eklenti isminin hemen altında NextGen Gallery Widget eklentisini de etkinleştirin. Görünüm/Bileşenler bölümünde NextGen Galleri 1 isimli bileşeni yan menünüze ekleyin. Bileşenin ayarlarından neyi nasıl göstermek istediğinizi belirleyip, değişiklikleri kaydedin.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=557.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“NextGEN Gallery Kullanımı” yazısı için 38 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. mihenk dedi ki:

  Ben bi türlü Yeni galeri ekleyemedim.Sürekli bu uyarı çıkıyor.Konum wp-content/gallery/ bulunamadı. Lütfen önce ana galeri klasörünü oluşturun.!
  Eğer dosya izinlerinin nasıl ayarlanacağını bilmiyorsanız şu adrese girin: http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions.

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  wp-content klasörü altında gallery isimli bir klasör oluşturdunuz mu? Oluşturmadıysanız bu klasörü oluşturun ve ardından yazma izni verin. Klasör ismine dikkat edin, galery değil gallery.

 3. mihenk dedi ki:

  Teşekkür ederim.Ne zaman soru sorsam çaresini buluyorsunuz.Eyvallah..

 4. fuducuk dedi ki:

  Güvenlik kodu AHU geldi, olmaz böyle iş yahu 🙂

  Açıklamalar için teşekkür ederim. Karışık bir eklentiye benziyordu, kurcalamaya üşeniyordum. Şimdi üstüne düşmenin tam zamanı. Ellerine sağlık...

 5. Fırat Akın dedi ki:

  Merhabalar ben sitemde bu galeri sistemini kullanıyorum ve aynı zamanda sidebarda widgets olarak kullanıyorum.Sormak istediğim bileşenlerde "NextGEN Widget" diye geçen bileşeni kendim elle sidebar.php den eklemek istediğimde hangi kodla ekleyebileceğim ?

 6. Bahadır dedi ki:

  slm..

  bu eklentinin son sürümünü kurdum fakat sidebar hem albüm gösteriminde hemde galeri gösteriminde kaydı. siteye bakabilirseniz.. bide galeri gösteriminide yan yana 5 değilde 3 resim göstermek için ne yapmalıyız.

  SELAM VE DUA İLE

 7. Yakup Gövler dedi ki:

  Sitenizde bir problem göremedim, hem IE hem de Google Crome tarayıcılarında kontrol ettim.
  3 Resim gösterme meselesini de halletmişsiniz. Orası sanırım otomatik olarak ayarlanıyor, yazı alanınız ne kadar genişse o kadar artıyor sanırım.

 8. Ömür dedi ki:

  Merhabalar, Yakup hocam. Nextgen eklentisiyle sanırım istediğimşeyi başaramadım. Ben sitenin sidebar'ına örneğin 5-6 tane rasgele resim koymak istiyorum. Siteye her girişte resimlerin değişmesini istiyorum. Bir de sayfalar kısmına albüm şeklinde facebook vb sitelerde kayıtlı resimleri paylaşmak istiyorum. Benim aradığım eklenti farklı mı? Arıyorum ama hala bulamadım.

 9. Yakup Gövler dedi ki:

  Dediklerinizden facebook ile ilgili konu dışındakileri bu eklenti ile yapabilirsiniz. Bileşenler bölümünden nextgen bileşenlerini kullanarak rastgele resim gösterebilirsiniz.

 10. murat dedi ki:

  slm ben daha yeni başladım Nextgen galeri yazma iznini nereden verecez slmlar şimdiden tşkr

 11. Yakup Gövler dedi ki:

  Yazma iznini, sitenize dosya gönderirken kullandığınız ftp programından ya da sitenizin yönetim panelinden (cpanel, plesk panel vs.) verebilirsiniz. Nereden vereceğiniz duruma göre değişir.

 12. hakan dedi ki:

  Merhaba hocam,

  saatlerdir bu eklentinin ayarlarıyla uğraşıyorum, kullandığım Türkçe ama bir türlü istediğim olmadı. kafam şişti valla yardımcı olursan çok sevinirim.

  ben albüm veya slayt gösterisi olarak yayınlamıyorum. image browser olarak yayınlıyorum ama resimlere girdiğimde, resimler en azından orjinal hali değilde kocaman olarak çıkıyor. yani resimin orjinali 550px ise galerinin olduğu bağlantıya girdiğimde 800 den fazla çıkıyor. resimin üzerine tıkladığımda ise küçük hali çıkıyor.

  aslında bunun tam tersi olması gerek. yani, önce önizleme görülmeli, üzerine tıklayınca orjinal resim açılmalı.burada olduğu gibi

  http://nextgen.boelinger.com/image-browser/

  varsayılan ayarlara döndüm, resimler sayfasında resim boyutlarıyla oynadım (sanırım bu albümler için, image browserde hiç değişilkik olmuyor) stil dosyaları karıştırdım biraz ama bir türlü olmadı. ben yukarıdaki örnekde olduğu gibi önizleme resminin 550x350 (örnek) olmasını, ve resmin üzerine tıklayınca orijinal resmin çıkmasını nasıl yapabilirim? teşekkürler iyi çalışmalar

  versiyon: 1.1.0

 13. bilgi dedi ki:

  selamlar. albüm, galeri veya slide showu side bara nasıl ekleyebiliriz acaba?

  teşekkürler

 14. Yakup Gövler dedi ki:

  Eklenti ile birlikte bileşenlerde geliyor. NextGen gallery bileşenlerini de eklentiler bölümünden etkinleştirin ardından Görünüm/Bileşenler bölümünden bileşeni yan menünüze ekleyin, ayarlarını yapın.

 15. bilgi dedi ki:

  Yakup Bey çok teşekkürler. Benim temam bileşenlerle uyumlu değilmiş. Çevirmek için kaynaklar var. Bir ara bakarım artık. Şimdilik aşağıdaki kodlarla side bara müdahale ettim.

  SLIDESHOW için

  RASGELE RESİM için

  SON EKLENEN RESİMLER için

  Keşke bulduğum sayfada unu yazan arkadaşın ismini hatırlasaydım. Alıntı yaptığım arkadaşa teşekkür ediyorum. Kodlar işlevi yerine getiriyor. Tabi direk eklemiyoruz, onu belirtmek isterim kullanmak isteyenlere.

 16. bilgi dedi ki:

  kodlar çıkmamış 🙁

 17. Yakup Gövler dedi ki:

  Kodları WP filtreliyordur. Size tavsiyem en kısa zamanda bileşen destekli bir temaya geçmeniz ya da temanızı bileşen destekli hale getirmenizdir. Çünkü bileşenler sayesinde yan menünüze birçok yeni özelliği kolayca ekleyebiliyorsunuz. Bu nimetlerden yararlanmak gerekiyor.

 18. bilgi dedi ki:

  Haklısınız. Çok teşekkürler.

 19. yardım dedi ki:

  Arkadaşlar çok acil yardıma ihtiyacım var.
  resim.jpg (Error : Exceed Memory limit. Require : 32.41 MByte)
  Bu hatayı alıyorum. Ne yapmam lazım. Yardımcı olur musunuz?

 20. Yakup Gövler dedi ki:

  Eğer upload etmeye çalıştığınız resim çok büyükse, betik fazla RAM tüketebilir. Hatada diyor ki, Hata: Bellek Limit Aşımı. 32.41 MB'ye ihtiyaç duyuluyor diyor. Resmi FTP ile atıp Resim yükle penceresinde resimleri tara seçeneği ile resmi galerinize eklemeye çalışın.

 21. yardım dedi ki:

  kardeş atmaya çalıştığğım dosya 40 kb büyüklüğünde cep telefonu ile çekilmiş dandik bir resim.

 22. yardım dedi ki:

  Kardeş sanırım sorduğum sorunun aynısını başkası da sormuş ama benim ingilizcem hiç yok. Sonuca ulaşılıp ulaşılmadığını bilmiyorum. Bir bakabilir misiniz?

  http://wordpress.org/support/topic/179176

 23. Ash dedi ki:

  uzun zamandır böyle birşey arıyorum saat sabah 5 olmuş, inşallah kurulum da hata çıkarsa giderebilirim teşekkürler

 24. kanlitoprak dedi ki:

  ben eklentiyi kurdum galeri ve albüm oluşturdum fakat albümü yazıya eklediğimde albüme tıklıyorum tüm fotoları göstereceğine [PicLens ile bak] diye bir buton çıkıyor buna bastığımda slayt show wıew thıs ın 3d isimli slayt show çıkıyor ancak bu çalışmıyor ne yapmam gerek

 25. Hasan dedi ki:

  Merhabalar Yakup GOVLER,
  Ben magazin temalarında nextgen gallery kullanıyorum ancak bütün denemelerime ragmen küçük boyutlu büyük boyutlu farkı gözetmeksizin [imagebrowser ] olarak yayınladığımda nerdeyse 600*800 ebatlarında gösteriyor. Sanırım temalarla uyuşmuyor ancak yine de emin olmak için bilginize başvurmak istedim. Bunu düzeltmenin yada boyutu azaltmanın kodlarla bir alakası varmıdır yoksa tamamen temaya dayalı bir sorunmudur?
  Cevap için şimdiden teşekkürler..

 26. gkyldz dedi ki:

  Ben herseyi kurdum tamam gibi gozukuyor ama fotograf eklerken 0 picture(s) successfully added diyor. bir turlu hedef klasore atmiyor?

 27. aleksander dedi ki:

  arkadaşlar benim resimlerimde önizleme resimleri oluşmuyor sebebi nedir acaba..

 28. ismail dedi ki:

  Hocam çok teşekkürler keşke 0.98 sürümünüde upload etseydiniz 🙂

 29. fatih dedi ki:

  bileşenlerden eklemek istedim ama istediğim gibi olmadı. sidebarda çıkan resimlere tıkladığımızda resim açılıyor. bunu ilgili konuyu açacak şekilde nasıl ayarlarız?

  arama yaptım sizi rahatsız etmeden önce ve NextGEN Gallery Sidebar Widget isminde bir eklenti buldum. o da default olarak bir konuya gidiyor .default yazı değiştirilebiliyor ama ben galerinin olduğu ilgili konuyu açmasını istiyorum.

  bu konuda çözüm üretirseniz çok sevinirim. iyi çalışmalar/iyi tatiller 🙂

  teşekkürler...

 30. şaban dedi ki:

  yakup hocam merhabalar öncelikle bir sorum olacaktı size

  kartalpencesi.com adlı siteyi gezerken dikkatimi çekti o sitede sağda duvar kağıtları yazıyor oradaki resimlerin en başındakine tıklarmısınız orada siyah ekranda resim çıkıyor ve diğer resimlere geçiş yapabiliyor bunu nasıl yaptı acaba bunu bir adım adım anlatırsanız sevinirim yakup hocam saygılarımla.

 31. Yakup Gövler dedi ki:

  @şaban, NextGen ile gelen bileşenleri kullanarak belirli bir galerideki resimleri yan menüde gösterebilirsiniz. İlgili sitedeki gösterim de bu şekilde yapılmış.

 32. şaban dedi ki:

  biliyorum yan menüde yapabiliyorum ama sadece ilk resme tıkladığımda direk resim açılıyor diğer resimlere geçme özelliğini bir türlü bulamadım malesef biliyorsanız o dediğim olayı bir anlatırsanız makbule geçer yakup hocam saygılarımla...

 33. fatih dedi ki:

  hocam beni dediğimi yapmak mümkün değil mi?

 34. Recai dedi ki:

  Hocam merhaba;
  Galeriyi kurdum çok güzel çalışıyor ancak bir şeyi değiştiremedim.

  show a slide show yazısının nereden Türkçeleştirildiğini bir türlü bulamadım. Dil dosyası yardımıyla diğer herşeyi Türkçeleştirdim.

  Bu satırı nereden okuduğu konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.

 35. Yakup Gövler dedi ki:

  @Recai, Eklentinin Ayarlar/Galeri bölümünden değiştirebilirsiniz.

 36. zafer dedi ki:

  Son sürümün türkçe dili varmı? varsa link verebilirmisiniZ?
  Teşekkürler.

 37. Yakup Gövler dedi ki:

  @zafer, buradan bulup, indiriniz.

 38. ilhan dedi ki:

  Merhaba. Nextgen'i localhostta kurdum albüm ve galeri oluşturdum ve resimleri yükledim. Galeri sayfasında da gösterilmek üzere ayar yaptım. Fakat galeri sayfasını tıkladığımda sayfada bulunan albüme ait küçük resimler ve albüme tıkladıktan sonra açılan sayfadaki küçük resimler görüntülenmiyor. Bu sorunun nedeni hakkında yardımcı olabilir misiniz?