29 Aralık 2008

Mim: SPAM Posta'ya Bakış Açınız?

Ortaya Yazılar Yorum Ekle

Başlıkta geçen SPAM kelimesi yerine ÖNEMSİZ kelimesini kullanmadığım için öncelikle özür dilerim. Roviss sanırım önemsiz postalardan bıkmış olmalı ki böyle bir mim'i başlatmış. İsmail'in de dediği gibi önemsiz posta problemi almış, başını gitmiş durumda, daha doğrusu Türkleştirilmiş desek yeridir. Geçenlerde açıklanan istatistiklere göre önemsiz posta konusunda dünya ikincisiymişiz ve başa oynuyormuşuz. Buna şaşırmadım aslında. Siteme ait posta sunucusuna bir sürü gereksiz posta geliyor. Çoğuyla alakam yok, gönderilenler kısmına baktığımda rastgele isimlerden oluşturulmuş bir liste görüyorum ve posta yollama işinin bir program aracılığıyla gönderildiğini anlıyorum. Utanmaz insanların bu yaptığına diyecek fazla bir şeyim yok, etik olmadığı da açık. Ancak beni asıl rahatsız eden, güvenerek üye olduğumuz sitelerin ya da beraber çalıştığımız firmaların verdiğimiz e-posta adreslerini başkalarıyla fütursuzca paylaşmasıdır.
Kendilerinin gönderdiği postalar yetmezmiş gibi başkalarının da canımızı sıkmalarını sağlamaları kabul edilemez. Çok yakın bir zamanda bir hosting firmasından bir mesaj geldi, konuyla ilgili olumsuz bir yazı yayımladım. Birkaç gün sonra bir telefon aldım. Telefondaki kişi, yeni bir firma olduklarını vs. gibi şeyler anlattı. Sordum, "yahu benim e-posta adresimi nerden buldunuz?", cevap, barındırma (hosting) hizmeti aldığınız ya da üye olduğunuz bir barındırma firmasından almış olabiliriz idi. Söylenebilecek fazla bir şey yok sanırım. Hizmet aldığımız ve önemsiz postaya karşı olması gereken firmalar, özel bilgilerimizi başkalarıyla paylaşabiliyorlar ve buna yaklaşımları da gönderilen e-postaların önemsiz posta olmadığı, reklam olduğu şeklindeydi. Sanırım bazılarının önemsiz posta anlayışı farklı.
Bana göre önemsiz posta, kullanıcının açık rizası olmaksızın gönderilen her türlü postadır. Hatta bu tarifime arkadaşlarımız tarafından gönderilen şu meşhur bilgilendirme e-postaları da dahil edebiliriz. İstemiyorum kardeşim, bana, ben istemediğim müddetçe posta yollamayın.
Nasıl çözdüm? Yaklaşık 10 yıldır aynı e-posta adresimi kullanıyorum. Birkaç yıl önemsiz postalarla boğuştum. Yılmadan hepsini engelledim. Ticari işlerimin ve gerçekten güvendiğim sitelerin dışında hiç bir sitede bu e-posta adresimle üye olmadım. İkinci bir e-posta adresi alıp, bütün üyeliklerimi bunun üzerinden yapıyorum, onu da haftada bir kontrol ediyorum, kaçırdığım birşey olmasın diye. Şu an kullandığım posta adresime önemsiz posta çok nadir düşmekte. Çalıştığım firmalar (kredi kartı, barındırma firmaları vs.) haricinde neredeyse hiç gelmiyor. Gmail adresim için ise şunu söylemeliyim ki, google gerçekten iyi çalışıyor ve neredeyse bütün önemsiz postaları yakalıyor. Bu nedenle önemsiz dizinindeki her şeyi doğrudan siliyorum.
Sonuç olarak Önemsiz Posta gönderme mevzutusundan etkilenmiyorum ancak firmaların buna bakışını etik bulmuyorum.
Söylenecek daha çok şey var ama devamını Erkan getirsin.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=640.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Mim: SPAM Posta’ya Bakış Açınız?” yazısı için 1 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

  1. herşeyden azıcık »  Mim: SPAM Posta’ya Bakış Açınız? dedi ki:

    [...] emir vaki yaptım ama Mim‘i bana pasladığı için Yakup Gövler’ e teşekkür [...]