30 Kasım 2008

Mim: İçerik Hırsızlığı

Kişisel Yorum Ekle

Bu haftanın ikinci mim'i Kaan'dan geldi. Konu hem güncel hem de 'günlük' dünyasının kanayan yaralarından biri "İçerik Hırsızlığı". İçerik hırsızlığı, vatandaşın kendisinin yazmadığı bir yazıyı, hazırlamadığı bir resmi, bir eseri sahibinden izinsiz olarak kendi sitesinde yayınlamasıdır.
İçerik hırsızlığı artık o kadar olağan bir hale geldi ki artık bir içeriğin aynısını onlarca sitede görmek mümkün oluyor. Ne yazık ki bir çoğunda kaynak dahi verilmeden yayınlanıyor. Özellikle forumlar bu konuda çok acımasız. Hırsızlığın ülkemizin internet dünyasına verdiği en büyük zarar ise özgün içerik üretilmesine engel olmasıdır. Çünkü içeriği üreten site sahiplerini bu durum kırmakta ve yenileri için istek bırakmamaktadır.
İçerik hırsızlığından ben de müzdaribim. Bazı yazılarımın başka sitelerde kaynak gösterilmeden yayınlanması canımı çok sıkıyor. Halbuki çoğu içerik sahibinin yazıyı yayınlayanlardan tek istediği küçük bir kaynak bağlantısı, başka bir şey değil.
İçerik hırsızlığının engellenmesi mümkün mü, değil? Belki bazı önlemlerle bir nebze de olsa azaltılabilir, yazıyı seçmenin, kısayol menüsünün engellenmesi, resimlere site isminin yazılması acemi hırsızları az da olsa engelleyebiliyor ama usta hırsızları engellemenin yolu yok belki yavaşlatılabilir.
Engellemenin yolu internet kullanıcılarının eğitilmesi, bu işin bir faydasının olmadığının anlatılması, hatta bir suç olduğunu farketmelerinin sağlanmasıdır. Günlük sahiplerinin oluşturdukları içerikle ilgili telif hakları konusunda burada hukuki bir yazı mevcut, okumanızı tavsiye ederim.
Bu mim'i ben de CanArkadaş'a ve Roviss'e paslıyorum. Bakalım onlar bu konuda ne diyecek?


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=554.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Mim: İçerik Hırsızlığı” yazısı için 3 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. İçerik Hırsızlığı Halinde Ne Yapılmalı? | Sinerjik Günlük dedi ki:

  [...] Yakup Gövler [...]

 2. Cem Akkılıç dedi ki:

  Ne yaparsak yapalım hırsızlara çözüm bulamıyoruz. Ama ben değişik bir metod uygulamaya karar verdim. Bunları yakaladıkça ”AFİŞE” edeceğim artık. Altta vereceğim linklerde ilginç bir hırsızlık örneği göreceksiniz. Dikkatlice incelerseniz benim hırsızımın diğer hırsızlardan farklı olduğunu anlayacaksınız. Erdin Aras isimli sözde köşe yazarı Ardahansesi isimli sitesinde yayınladığı bütün yazıları arakladığı yetmiyormuş gibi, birde üzerine ”ne var bunda” demeye getiriyor.

  http://cemologyonuncukoy1.blogspot.com/2009/01/erdin-aras-gibi-hrszlar-ne-yapmal.html

  http://onuncukoykonukyazarlar.blogspot.com/2009/02/yalanlara-dair-erdinc-aras.html

  http://osman.borutecene.com/kopya-icerikle-bas-etmek-neredeyse-imkansiz-icerik-hirsizl

 3. gempili dedi ki:

  çok haklısınız.çalanların çoğu yaptıklarının suç olduğunu bildiği halde burası türkiye burda olmaz bişi deyip umursamıyorlar.ilerde bol vaktim olursa tek tek savcılığa vericem bu içeriğimi çalanları.uzun uzun uraşıcam.çok pis kin tutuyorum.alıyorum ekran görüntülerini, yazıyorum domainlerini bi kenara 🙂