07 Haziran 2009

METEF'ler Nasıl Düzenlenmeli?

Eğitim Yorum Ekle

Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı 2009Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarları (METEF) her yıl illerde düzenlenen ve mesleki eğitimi tanıtmayı amaçlayan fuarlardır. Genellikle bu fuarlarda okullar o yıl içerisinde yaptıkları işleri, okullarını tanıtırlar. Böylece ilköğretim mezunu öğrencilerin meslek liselerini tercih etmeleri teşvik edilmiş olur. Bu fuarların nasıl düzenleneceğine dair bakanlığımız tarafından yayımlanmış bir yönerge bulunmakta, yönergede yapılması gereken bütün iş ve işlemler ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Bu yazımda, yönergede belirtilenlerin dışında, fuarın daha faydalı olmasını sağlayacağını düşündüğüm bazı önerilerde bulunacağım.

 • Fuarın amacı yönergede açıkça belirtildiği gibi mesleki ve teknik eğitim veren kurumların tanıtılmasıdır bu nedenle fuar alanlarında eğitim kurumları dışında firmalara da yer verilecekse, ziyaretçilerin öncelikle okulları ziyaret edebilmelerini sağlayacak şekilde bir yerleşim planının yapılması gerekir. Örneğin eğer fuar alanı 3 katlı bir okul alanı ise birinci katın mutlaka okullara ayrılması daha uygun olacaktır. Böylece gelen her ziyaretçi bir şekilde okulların standlarını gezmek zorunda kalacaktır.
 • Fuar alanı olarak seçilen yerin ulaşımının kolay olması mümkünse merkezi bir konumda, hatta merkezdeki kapalı bir spor salonunun bu iş için ayrılması en uygunu olacaktır. Bu ziyaretçi sayısının artmasını sağlayacak ve ayrıca fuarı ziyaret edecek olan ilköğretim okullarının daha az masraf yapmasını sağlayacaktır.
 • Fuar alanında katılımcıların ihtiyaç duyacağı masa, sandalye, elektrik vb. ihtiyaçları, önceden ilgililere sorularak tespit edilmeli ve katılımcılar standlarını kurmadan önce hazır edilmelidir. Katılımcıların yerleşim planları yapılırken de standlarının ihtiyacına dikkat edilmelidir. Eğer stand için bol ışık gerekiyorsa, ışık gören bir yer; ışıksız ortam gerekiyorsa da ona uygun bir yer ayarlanmalıdır. Örneğin projeksiyon cihazı kullanılacak bir stand için ışığın az olduğu bir yer ayrılmalıdır.
 • Fuarlar sene sonunu beklemeden Mayıs ayı içerisinde mümkünse 19 Mayıs'ı takip eden hafta içerisinde düzenlenmeli, böylece sene sonu rehavetine okullar ve öğrenciler kapılmadan, katılımın artması sağlanmalıdır.
 • Düzenlenen fuarların şenlik havası katılmalı, örneğin mümkünse okullar kendi alanlarıyla ilgili eğlendirici, ilgi çekici etkinlikler düzenlemeli. Örneğin; yiyecek-içecek hizmetleri alanı bulunan bir okul pasta, börek satışı yapabilir, müzik yeteneği bulunan öğrenciler fuar boyunca müzik yapabilir, BT alanı bulunan okullar tarafından ücretsiz internet cafe hizmeti sunulabilir, ücretsiz bilgisayar bakım onarımı yapabilir, kuaförlük alanı bulunan okul uygun fiyatla bu hizmeti sunabilir, çocuk gelişimi bulunan okullar, küçük çocuklar için uygun bir ortam hazırlayıp, ziyarete gelen küçük çocuklarla ilgilenebilirler. Bu örnekler elbetteki çoğaltılabilir, önemli olan ziyaretçilerin ilgilerini çekebilmek ve öğrencilerin okulda öğrendiklerini uygulamalı olarak göstermelerini sağlamak.
 • Her yıl Proje Tabanlı Beceri Yarışmaları düzenlenmekte, bu yarışmalarda çeşitli projeler yarışmaktadır. Fuarlarda bu projelere yer verilmeli hatta yarışmada dereceye giren herkese sadece birincilere değil, diğerlerine de çeşitli ödüller verilmeli, teşekkür edilmelidir. Bu hem yarışma hem de fuar için öğretmen ve öğrencileri motive edecektir.
 • Merkezi konumda düzenlenecek olan fuarı, fuar alanına yakın olan ilköğretim okullarının ve liselerin 9. sınıflarının belirli bir program dahilinde ziyaret etmeleri sağlanmalıdır.
 • Merkezde düzenlenen fuarların sonrasında her ilçede de, o ilçede bulunan mesleki ve teknik eğitim okullarının katılımıyla benzer fuarların açılması yerinde olacaktır.
 • Fuarlara katılacak olan okul, öğretmen ve öğrencilerin çeşitli şekillerde teşvik edilmeleri, fuara sorumlu olan herkes tarafından önem verilmesi, yapılacak iş ve işlemlerde okullarla, okullarda da öğretmenlerle iştişare edilmesi, fuara herkesin sahiplenmesi açısından gereklidir.

Şimdilik aklıma gelen öneriler bunlar. Eğer sizin de bunların dışında önerileriniz varsa, yorumunuzda belirtirseniz sevinirim.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=871.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“METEF’ler Nasıl Düzenlenmeli?” yazısı için 3 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Mehmet dedi ki:

  Yakup bey, Konuya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı çok teşekkür ederim.. Meslek Liselerinin tanıtımı ülkemiz için gerçekten çok önemli.

 2. cemal taner dedi ki:

  Hocam dediklerine sonuna kadar katılıyorum. Metef İlimizde(Manisa) bu sene İnsan kaynakları fuarı ile yapıldı. Çok güzel bir fuar alanımız var fakat ilgi çok olmayınca sönük geçti. Tanıtımın iyi yapılması lazım. Bu sayede mesleki eğitime ilgi artacaktır.

 3. Yakup Gövler dedi ki:

  METEF'ler yapmış olmak için yapıldığı müddetçe amacına ulaşamayacaktır, bu açık. Tanıtımın yapılması gerek ancak en iyi tanıtımın gelenlerin memnun ayrılması olduğuna inanıyorum bunun için de yazımda bahsettiğim ilgi çekici etkinliklerin yapılması, gelecek olanların fuar alanına kolaylıkla ulaşabilmelerine olanak sağlamak gerekir diye düşünüyorum.