27 Ekim 2007

Kategorinin Yazıları (WP 2.3 için)

WordPress Yorum Ekle

İstediğiniz bir kategorinin yazılarını listelemek istediğinizde ihtiyaç duyabileceğiniz bir eklenti olan "Kategorinin Yazıları" eklentisi Yakuter tarafından yazılmış ve burada yayınlanmıştı. Ancak WordPress 2.3 sürümü ile birlikte yeni bir kategori sistemine geçti. Bu nedenle eklentinin WP 2.3'e uyumlu hale getirilmesi gerekiyordu.
Bir ziyaretçimin isteği üzerine ve Yakuter'in izniyle bu eklentiyi WordPress 2.3 sürümüne uyumlu hale getirdim. Şu an için sadece 2.3'de çalışmaktadır. Eğer eski sürümleri kullanıyorsanız buraya uğramalısınız.
Eklentinin düzenlenmiş halini buradan indirebilir, kurulum ve kullanım ile ilgili olarak ise buraya ışınlanabilirsiniz.
Ayrıca bu eklentiyle aynı işi yapan bileşenin Türkçesine buradan ulaşabilirsiniz.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=127.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Kategorinin Yazıları (WP 2.3 için)” yazısı için 21 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. purgatory dedi ki:

  öncelikle tesekkurler..

  senin eklentini kurdum. çalı$tı ama acayip bir sorun var. cikan post'lar tarih sirasina gore cıkmadı. yani 1 ay once ekledigim bi post gorunuo mesela. anlatabildim mi bilmiyorum. yani tarih goresine degilde kafasına gore karisik gosterio postları. bu eklenti cok onemliydi benim icin. tekrar kurmam gerekio ama olmuyo. yardim ederseniz mutlu olurum. iyi calismalar

  suanda tekrar check ettim. söyle bi olay var. hep aynı postları gosterio sidebarda. önceden ben ekledikce yenileniodu ve tarih sirasina gore cıkıodu..neyse umarım cozeriz

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Dostum, localde, WP 2.3.1 ile denedim. Farklı kategorilerdeki yazıları görüntüledim, herhangi bir problemle karşılaşmadım. Ayrıca eklenti yazıları ID sırasına göre tersten listeliyor, yani en son eklenen en başta görünüyor.
  Eklentiyi etkinleştirdikten sonra temaya eklerken yanlışlık yapmış olmayasınız, http://www.yakuter.com/kategorinin-yazilari-eklentisi adresinden kullanımına uygun olarak tekrar dener misin?

 3. engin dedi ki:

  selamlar.
  15. satır name olmamalı. slug olmal çünkü Türkçe karakter problemi yaşarsınız.

  Eskisinde de name değil nicename kullanmak gerekiyordu.

  Anlatabildim mi?

  yani hayattan kategorisi sorun çıkartmaz fakat kültür kategorisi sorun çıkartır, ü harfi yüzünden; onun da slug'ı kultur'dur.

 4. Yakup Gövler dedi ki:

  Bahsettiğiniz konunun problem yaratıp, yaratmayacağını kontrol ettim ve herhangi bir problem yaratmadığını gördüm. Bu eklentide kategorinin yazılarını, kategorinin ismine göre çekiyoruz. UTF-8 kodlaması kullanıldığından bu bir problem çıkarmıyor. Kullanıcıdan göstermek istediği kategorinin ismi isteniyor ve isim sadece kategorinin id'sini bulmada kullanılıyor, link vermede falan kullanılmadığından Türkçe harfler problem çıkarmayacaktır.
  Bu eklenti yerine eğer temanızın widget desteği varsa ve bu özelliği kullanıyorsanız, http://www.yakupgovler.com/?p=132 bu yazımdaki widgeti kullanmanızı tavsiye ediyorum.

 5. engin dedi ki:

  hmm gerçekten güzel. Eskisinde nicename yapmak gerekiyordu fakat burada ykatyazi('kültür','10' .. şeklindeki bir kod sorunsuz çalışıyor.

  Bu arada siz uğraşmasanız kimse uğraşmazdı bununla (2.3 uyumlu hale getirmekle) kara kara düşünüyordum nasıl yaparım diye...

  Bu çok işime yarayacak.
  Emeğinize sağlık.

 6. engin dedi ki:

  bu arada üst üste yoruma kızmazsanız; ben de öğretmenim....

 7. Yakup Gövler dedi ki:

  Kızmak ne demek, işinize yaradığına çok sevindim.

 8. ozgurra dedi ki:

  düzenleme için teşekkürler

 9. Bilal Bilgi dedi ki:

  Teşekkürler, yahu yakuterinkini ekledim baktım ki hata veriyor. veritabanına gittim categories tablosu yok. aha yandık şimdi dedim ama kategoriler listeleniyordu. Baktım ki terms'e alınmış, değişelim bari eklentiyi dedikten sonra önce bir arama yapalım belki çıkar dedim ki çıktı 🙂

 10. Sırrı dedi ki:

  Bende

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /public_html/wp-content/plugins/ykatyazi.php on line 26

  hatası veriyor çözemedim.

 11. Yakup Gövler dedi ki:

  Eğer belirttiğiniz kategoride yazı yoksa bu hatayı alabilirsiniz. Bunun dışında bir hata olduğunu sanmıyorum. Eğer temanız bileşen destekli ise
  http://www.yakupgovler.com/?p=143
  adresinde tanıttığım bileşeni kullanabilirsiniz.

 12. Sırrı dedi ki:

  Localdeki yedeği alıp yükleiştim siteme.Kategori ve ekli yazı olduğu halde hata veriyordu.Db yi sıfırladım düzeldi.

 13. Mys dedi ki:

  Sidebar da herhangi bir kategoriye tıkladığımda o kategoriye ait yazıların anasayfada listelenmesini nasıl sağlayabilirim? Listeleme içerik şeklinde değil sadece yazıların isimleri(linkleri) şeklinde olacak?

 14. Yakup Gövler dedi ki:

  Sitenizin temasının adı sanırım Harmony.
  Bu temayı incelediğimde ne yazık ki kategori arşivinin listelenmesi ile yazıların listelenmesi ayrılmamış. Çoğu temada arşivleri göstermek için archive.php dosyası bulunur. Bu dosya ile arşivler gösterilir. Ancak sizin temanızda bu dosya yok. Eğer olsaydı, tek yapmanız gereken, bu dosya içerisindeki the_content() ifadesini silmek olacaktı. Ama temanızın bu haliyle bunu yapmak mümkün değil. Başka temalardaki archive.php dosyasını inceleyerek kendi temanız için böyle bir dosya oluşturmayı deneyebilirsiniz.

 15. Mys dedi ki:

  üstad söylediğin gibi yaptım ancak bu defada anasayda 1 yazı gösterdiğim için, ilgili kategoriye tıklayınca sadece 1 yazının linki çıkıyor, bunun bir çaresi var mı? O kategorideki bütün yazıların başlıklarını listelemenin? Anasayfada 1 yazı görünecek ama kategoriye tıklayınca o kategorinin bütün yazıları çıkacak.

 16. Yakup Gövler dedi ki:

  http://www.yakupgovler.com/?p=123
  adresindeki yazımı incelerseniz, oradaki eklenti belki işinize yarar.

 17. Mys dedi ki:

  saol üstad olay bu mudur.. budur 😀

 18. Mys dedi ki:

  üstad biraz fazla şey istedim ama kusura bakma, herhangi bir kategoriye tıklandığında o kategorinin alt kategorilerinin listelenmesini nasıl sağlayabilirim? yardım edersen sevinirim

 19. Mys dedi ki:

  üstad alt kategorilerini göstermek istediğim kategorinin id'si 89'du, ben de şöyle bi kod kullandım archieve.php sayfasında:

  yalnız bunu yapınca altkategorilerin üstünde yazılar da çıktı onu nasıl yaparım bilmiyorum, mantığı anladım ama kod bilgisi olmadığı için beceremedim...

 20. Yakup Gövler dedi ki:

  Probleminize e-mail ile çözüm sunmuştum. Ama yazdığınız mail adresi yanlıştı sanırım, mail geri döndü. Size gönderdiğim mail aşağıda:
  Yazdığınız kodlar filtrelendiğinden gösterilmiyor. Kodları ve bu kodları eklediğiniz archive.php dosyasını bu mail adresine yollarsanız daha fazla yardımcı olabilirim.
  Eğer ingilizceniz varsa aşağıdaki linklerde bazı bilgiler var.
  Aşağıdaki linkteki is_category('6') örneğini inceleyiniz. Ya da is_category() ile herhangi bir kategoriye tıklandığını kontrol edebilirsiniz.
  archive.php dosyasında şöyle bir kod kullanabilirsiniz.

  if is_category('89') {
  buraya 89 nolu kategorinin alt kategorilerini gösteren kodları yazın
  } else {
  başka kategoriler ya da arşiv için diğer linkler tıklandığında yapılacakları buraya yazın
  }

  http://codex.wordpress.org/Conditional_Tags#A_Category_Page

  Aşağıdaki koddaki category-6.php gibi bir dosya oluşturup, temanızın klasörüne koyduğunuzda, 6 numaralı kategoriye tıklandığında bu dosya içindekilerin gösterileceği söyleniyor. Ya da category.php dosyası kullanılarak herhangi bir kategori tıklandığında bu dosya içindekiler gösterilir diyor. archive.php dosyanızın bir kopyasını oluşturup, bu kopyanın içini sadece kategorilerin alt kategorilerini gösterecek şekilde düzenleyebilirsiniz. Bunları ben denemedim o yüzden tam emin değilim.
  http://codex.wordpress.org/Category_Templates#What_Template_File_is_Used.3F

  Eğer sadece id numarasını bildiğiniz bir kategoriye tıklandığında bu kategorinin alt kategorilerini göstermek istiyorsanız, bu kolay.
  Aşağıdaki gibi bir kodla bu mümkün
  < ul>
  < ?php wp_list_categories('orderby=id&child_of=89'); ?>
  < /ul>
  ile bir liste halinde 89 numaralı kategorinin alt kategorilerini gösterebilirsiniz.
  Aşağıdaki linkten fonksiyonun diğer parametrelerini ve kullanımı görebilirsiniz.
  http://codex.wordpress.org/Template_Tags/wp_list_categories
  Yapacağınız yorumda mail adresini verirseniz size mail adresimi yollayabilirim.
  Kolay gelsin.

 21. Mys dedi ki:

  category-89.php işe yaradı gerçekten, üstad ne kadar teşekkür etsem azdır, php bilmiyorum, wordpressi de 1-2 hafta önce kurdum, yavaş yavaş öğreniyoruz sayenizde.siteme linkini ekliyorum üstad, nacizane elimizden gelen budur.