10 Aralık 2007

Kategorinin Kategorileri Bileşeni (Widget)

WordPress Yorum Ekle

WordPress Türkiye'nin forumunda böyle bir widget isteği olmuştu. Hazır widget nasıl yazılır anlatmışken, bir de böyle bir widget yazayım dedim.
Bileşenin yaptığı iş, alt kategorileri bulunan bir kategorinin alt kategorilerinin linklerini liste halinde yan menüye yazmak.
Kurulum:
Bileşeni buradan indirin. Sitenizin wp-content/plugin klasörüne gönderin. Yönetim panelinden Kategorinin Kategorileri'ni etkinleştirin.
Kullanım:
Görünüm/Bileşenler ekranına gelin. Kategorinin Kategorileri 1 bileşenini alt bölümden görüntülemek istediğiniz yan menüye sürükleyip bırakın. Bileşinin ayarlarından hangi kategorinin alt kategorilerin listelemek isterseniz onu seçin. Ekranın alt kısmından bileşeni çoğaltabilir, farklı yerlerde farklı kategorileri kullanabilirsiniz.
Bileşenler bölümü
Bileşenler menüsünden kategori seçerken.
Bileşen yan menüde
Bileşenin yan menüdeki görüntüsü.
Faydalı olması dileğiyle...


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=143.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Kategorinin Kategorileri Bileşeni (Widget)” yazısı için 38 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. voltran32 dedi ki:

  kardeş eline sağlık ama eklenti çalışmıyor.

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Çalışmıyor derken, etkinleştirilemiyor mu yoksa etkinleştirildikten sonra bileşenler bölümünden mi çıkmıyor? Ya da bileşenler bölümünde çıkıyor, ama yan menüde kategorileri mi göster miyor? Problemi açık bir şekilde yazarsanız sevinirim. Zira local'de wp 2.3.1 de denedim ve çalışıyor.

 3. voltran32 dedi ki:

  eklentiyi aktifleştirdim, widgeti sürükledim bıraktım başlığını yazdım kategoriyi seçtim kaydettim görüntüle dedim sadece başlık gözüktü. seçtiğim kategori falan gözükmedi

 4. Yakup Gövler dedi ki:

  Eklentiyi tekrar indirip, kurar mısınız? Eklediğim resimlerden de anlaşılacağı üzere eklenti bende çalışıyor. Ayrıca WP'nin fonksiyonlarını kullandığı için farklı sürümlerde problem çıkaracağını sanmıyorum. Siz alt kategorisi olan bir kategori seçtiğinizden emin misiniz? Eklentide küçük bir değişiklik yaptım ve bileşenler bölümünde kategori listesinin hiyerarşik olarak gelmesini sağladım. Resimlerden de görebilirsiniz.

 5. voltran32 dedi ki:

  2.3 kullanıyorum yani 2.3.1 e problem çıkar diye korkumdan geçmedim o yüzden çalışmıyor olabilirmi.

 6. Yakup Gövler dedi ki:

  Localdeki WP 2.3 sürümde de denedim, çalışıyor. Bir kategori seçin, değişiklikleri kaydedin, ardından esas göstermek istediğiniz kategoriyi seçip, kaydedin.
  Alt kategorisi olmayan bir kategori seçerseniz, hiç bir şey göstermeyecektir.

 7. voltran32 dedi ki:

  Tamam kardeş eklentin çok güzel çalışıyor, ben alt kategori olayini bilmediğim için olmuyormuş şimdi hallettim http://www.dizi-film-izle.com siteme girip bakabilirsin. filmleri ayrı bir widgete aldım dizilerden.

  Tek sorunum kaldı ana kategoride filmleri senin widgetine aldım fakat bu sefer ikisindede film kategorileri gösteriliyor, öbüründe görünmesini nasıl engelleyebilirim filmleri.

 8. voltran32 dedi ki:

  Kardeş diğer sorununuma halletmenin çözümünü buldum fakat senin yardımın gerekli yine. Seni çok yordum ama kusura bakma.

  Bu eklentinin bir kopyası daha lazım bana, filmlere yaptığımı bu sefer dizilere yapcağım. Bu eklentinin bir kopyasını daha koyabilirsen sevinirim. Ben dosyanın adını değiştirip tekrar eklenti klasörüne gönderip etkinleştirmeye çalıştım fakat hata verdi. teşekkürler.

 9. Yakup Gövler dedi ki:

  Ana menüde kategorileri göstermek için hangi widgeti kullanıyorsun. Eğer WP'nin kendi bileşeni ise ne yazık ki bu işi yapmak o kadar kolay değil. Sitenizin wp-includes klasörü içerisindeki widgets.php dosyasının editlenmesi gerekiyor. Gerçi daha önce WP'nin dosyalarını editlediyseniz fazla zor olmayacaktır. Eğer utf8 olarak dosya editlemede kullandığınız bir editör varsa bu dosyayı o programla açın.
  "wp_widget_categories" ifadesini aratın. Bulduğunuz yer widgetin kodlarının başladığı yerdir. 10-12 satır aşağıda
  $cat_args = "orderby=name&show_count={$c}&hierarchical={$h}";
  satırı yer alıyor bu satırı değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için önce ana menüde gizlemek istediğiniz kategorilerin ID'lerinin numaralarını bir yere yazın, mesela 5,6,11,8 sizin gizlemek istediğiniz kategoriler olsun. Bu durumda kodu şöyle değiştirmeniz gerekiyor.
  $cat_args = "exclude=5,6,11,8&orderby=name&show_count={$c}&hierarchical={$h}";
  Bunu yaptığınızda bu ID'ye sahip kategoriler gösterilmeyecektir.
  Eğer dosyayı editlemek için program kullanmayı bilmiyorsanız, çünkü dosyaları editlerken utf-8 olarak editlemezseniz WP siteniz hata verecektir, bu durumda WP'nin kendi dosya editleme özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun önce wp-includes klasöründeki widgets.php dosyasına yazma izni verin. Ardından Yönetim panelinden Yönet menüsüne oradan da Dosyalar seçeneğini seçin. Pencerenin aşağısında Diğer dosyalar başlığı altında dosya ismi yazılan bir metin kutusu göreceksiniz, buraya wp-includes/widgets.php yazıp, dosyayı düzenle düğmesine tıklayın. Bu dosyanın içeriği gelecek. Yukarıdaki düzenleme işlemlerini yapıp, değişiklikleri kaydedin. Eğer istediğinizi elde ederseniz, yazma iznini kaldırın.
  Aslında bu anlattıklarımı yapan bir eklenti var.
  Eklentiye http://wordpress.org/extend/plugins/breukies-categories-widget/#post-1481 adresinden ulaşabilirsiniz. Ben indirdim ancak nedendir bilmem, ayarları kaydetmiyordu. Bu eklentiyi indirdikten sonra bileşenin ayarlarından Exclude bölümüne gizlemek istediğiniz kategorilerin ID'lerini virgülle ayırarak girmek gerekiyor. Ama dediğim gibi bir türlü bu ayarı kaydetmedi. Belki siz de işe yarar.

 10. Yakup Gövler dedi ki:

  Dostum yapman gereken, bileşenler ekranının en altında Kategorilerin Kategorisi başlığı altında
  Kaç Kategorinin Kategorileri Bileşeni İstiyorsunuz? sorusunun karşısına kaç tane bileşen istiyorsan onu seç ve kaydet de. Diyelim ki 3 tane seçtin bu durumda yukarıda Kategorilerin Kategorisi 1, Kategorilerin Kategorisi 2 ve Kategorilerin Kategorisi 3 şeklinde 3 tane Kategorinin Kategorisi bileşeni oluşacaktır. Kopyalama yapmaya gerek yok 😉

 11. voltran32 dedi ki:

  çok saol kardeşim ya, aşağıdakileri görmemişim ben hiç, tamam hallettim herşeyi sayende.

 12. Yakup Gövler dedi ki:

  Bileşenin işine yaradığına sevindim.

 13. voltran32 dedi ki:

  evet hemde çok yaradı :). allah razı olsun.

 14. voltran32 dedi ki:

  Yanlız ufak bir sorun var sadece, kategorilerin yanında o kategori altında kaç yazının olduğunu gösterme özelliği yok galiba bu widgette. Olsa iyi olurdu aslında, ama bunada şükür tabi 🙂

 15. Yakup Gövler dedi ki:

  http://www.yakupgovler.com/tr/wp-content/dosyalar/2007/12/kategorinin-kategorileri-with-count.zip
  adresinden kategori altında kaç yazının olduğunu da gösteren halini indirebilirsiniz. Link biraz uzun oldu ama idare edin.
  Hafta sonunda bu bileşenin daha fazla özelleştirilebilir halini yayınlayacağım. Kategori sıralama, bazı kategorileri göstermeme, post sayısını gösterme vs. gibi seçenekleri de ekleyeceğim.

 16. voltran32 dedi ki:

  Süper oldu yaw, eline sağlık kardeşim.

 17. arda dedi ki:

  Yakup, öncelikle teşekkür ederim.. saatlerdir aradığım özelliği hazırlamışsın, tam umudumu kaybetmek üzereyken buldum. lakin; sayfa isimleri çok uzun oluyor.
  örneğin; güzel sözler ana katogirisinde aşk sözleri alt katagorisi oluşturduğumuz vakit;
  http://www.guzelhikayeler.net/ask/guzel-sozler/ask-sozleri-guzel-sozler/
  şeklinde oldukça uzun bir adres oluyor, bunu kısaltma imkanımız varsa benim adıma kusursuz bir eklenti olacak.

 18. Yakup Gövler dedi ki:

  @arda,
  Ne yazık ki bu wordpress'in kalıcı bağlantı ayarlarından kaynaklanıyor. Bunun önüne geçmek için .htaaccess dosyanızı yeniden yazmak gerekecektir. Ama bence bu SEO açısından daha uygun olacaktır. Ayrıca linkin uzun olması o kadar da sorun olmasa gerek.

 19. arda dedi ki:

  Teşekkür ederim yanıtınız için, kusura bakmayın takip edemedim yanıtınızı. biraz geç yorum yapıyorum..

  Yapabilecek olsaydım fena olmazdı lakim çokta önemli değil söylediğiniz gibi.. iyi çalışmalar dilerim..

 20. selim dedi ki:

  hocam yazılarınızı sürekli takip ediyorum. çalışmalarınız benim için çok faydalı oldu. teşekkür ederim

 21. islamidavet dedi ki:

  Elinize sağlık.

  Güncellenmiş halini merakla bekliyoruz.

 22. Muntezir dedi ki:

  Merhaba kardeş, çok güzel eklenti tam aradığım gibi ama bir sorun var. Ben kategorileri açılır menü şeklinde göstermek istiyorum. Bunun için hangi editleme yapabilirim? Yardımcı olursan sevinirim. Önceden teşekkürler! Başarılar!

 23. Yakup Gövler dedi ki:

  Bileşendeki nk_cats_cat fonksiyonunu bulunuz. Bu fonksiyon kategorileri liste halinde yazıyor. Eğer WP için eklenti yazmayı/editlemeyi biliyorsanız, buradaki for each döngüsünden önce bir select box oluşturun, döngü içerisinde ise kutunun seçeneklerini uygun şekilde oluşturun. Tabi bir de seçim yapıldığında (onchange olayında) otomatik olarak yönlendirme yapacak bir javascript kodu da ekleyebilirsiniz. Bunun için Normal kategoriler bileşenini Açılır kutu olarak ayarladıktan sonra sayfanın kaynak kodlarını kullanabilirsiniz.

 24. Muntezir dedi ki:

  Vallah kardeş o kadar ayrıntılı bir bilgiye sahip değilim doğrusu. Yani bir kod yok mu yazasın ben alip eklentiye ilave edeyim, ikimize de rahat olsun 😀 Ve ya senin yazdığın eklentinin ingiliscesi var mı, yani daha gelişmiş hali, açılır menü şeklinde olan mesela. Kusura bakma kardeş, seni de rahatsız ediyorum ama bana muhakkak lazım. Her şey için teşekkürler!

 25. Yakup Gövler dedi ki:

  http://www.yakupgovler.com/tr/wp-content/dosyalar/2008/07/kategorinin-kategorileri-acilir-kutu.zip
  adresinden bileşenin kategorileri açılır kutu şeklinde listeleyen halini indirebilirsiniz.

 26. Muntezir dedi ki:

  Abim, çok teşekkür ederim, eline sağlık! Süper oldu vallah. Zahmetini helal et. Fakat ben sitemde henuz doğru dürüst yapamadım. Widget bileşenler alt alta duruyor, bense yan yana durmasını istiyorum. şimdi bunun için çabalıyorum. Bakalım nasıl olacak. Sana sonsuz teşükkürler! Saygilar!

 27. Muntezir dedi ki:

  çok özür dilerim, galiba eklentide bir hata var. kategorileri açmıyor, http://localhost/tr/?cat= diye bir siteye yönlendiriyor, ediyleyip haberdar edersen sevinirim. teşekkürler!

 28. Muntezir dedi ki:

  Bir de abim, çok çok özür dilerim. Bir siteye iki tane Kategorinin Kategorileri bilişeni eklendiği zaman ikisinden biri çalışmıyor, bunun çaresi varmıdır acaba? Sorunlar bir bir çıktığı için böyle flood oldu, özür dilerim.

 29. Yakup Gövler dedi ki:

  Ne yazık ki WordPress 2.5 sürümüyle birlikte yeni bir bileşen uygulamasına geçmiş, birden fazla bileşen ekleme işlemi için bileşenimdekinden farklı bir yöntem uyguluyor. Henüz yeni durumu araştırma fırsatım olmadı. Birkaç düzenleme yaptığım halini aşağıdaki linkten indirebilirsin. Şu an için sadece bir tane bileşen ekleyip, kullanabilirsin. Diğerlerini eklesen bile kategori seçmene izin vermeyecektir.
  http://www.yakupgovler.com/tr/wp-content/dosyalar/2008/07/kategorinin-kategorileri-acilir-kutu.zip

 30. Muntezir dedi ki:

  Merhaba kardeş, galiba yeni sürümle beraber benim son sorunum hala giderilmedi. Eksta bir önerin veya çözümün varmıdır acaba? Yani siteye iki tane Kategorinin Kategorileri bilişeni eklenmesi mümkünmüdür? Önceden teşekkür ederim. Saygılar!

 31. iksai dedi ki:

  evet hocam ya WP 2.6.1 kullanıyorum ve 2 tane ayrı kategori ve konularını gösteremiyorum, 1 kere ekleyebiliyorum 🙁

 32. iksai dedi ki:

  hocam hallettim ya :))) Bileşenler bölümünün altına bir indimki kategorilerin kategorilerini kaç defe kullanmak istiyorsunuz diye birşey çıktı 9 dedim kaydettim 😀 Allah senden razı olsun.

  iletişim formundan bir ileti yolladım ilgilenirsen sevinirim. şu kategorilere resim atama işi yaptığımda sitem tamamlanacak. umarım böyle birşey yapılırsa. çoğu kişi yararlanacaktır.

  Saygılarımla

 33. şükrü dedi ki:

  valla hocam eline sağlık uzun zamandır böyle bişey arıyordum hep kategoriler parçalamak ama bulamıyordum böyle cok güzel oldu teşekkür ederim tekrardan

 34. Adem dedi ki:

  abicim bende açılır kategoriyi kurdum aynen arkadşın dediği gibi http://localhost/tr/?cat=205 şu tarz bişeyler çıkıyor. Bi türlü ayarlıyamadım.. Yarım Edersen Çok sevinirim

 35. Avşa adası dedi ki:

  Bende bu sorumun cevabını arıyordum sizin sayfayı buldum ve sorumu cevapladım.iyi bir çalışma ve açıklama olmuş çok teşekkür ederim

 36. vezirhan dedi ki:

  merhabalar uzun zamandır aradığım bir eklentiydi diyebilirim çok teşekkürler benim sitede biraz fazla ana katogori ve alt katogoriler var eklentiyi bu şekilde kullanınca hepsi alt alta geliyo bunu ana başlık altında açılır menü şeklinde(ana katogori tıklayınca alt katogori gözükecek şeklinde ) düzenleyebilrmiyiz bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum saygılar

 37. vezirhan dedi ki:

  http://localhost/tr/?cat=205 hocam bu soruna bi çözüm olacakmı yakında

 38. ugur dedi ki:

  dostum ellerine saglık klavyen dert görmesin arayıp arayıp bulamadığım bir eklenti yazmıssın.ALLAH razı olsun gercekten cok kayda deger bir eklenti.basarılarının devamnın dilerim