21 Mayıs 2009

İki WordPress Tek Kullanıcı Tablosu

WordPress Yorum Ekle

Aynı veritabanını kullanan iki WordPress sitesi kurduysanız ve iki sitenin de ortak kullanıcı tablosunu kullanmasını isteyebilirsiniz. Yapmanız gereken basit.

Gereklilikler

Öncelikle iki sitenin de WordPress sürümü aynı olmalı.
Her iki site de aynı veritabanını kullanıyor olmalı.
İki kurulumdaki wp-config.php dosyalarındaki $table_prefix değişken değeri farklı olmalı. Zaten aynı veritabanına iki site kurmak için ayrı olmaları gerekiyor.
Burada anlatılanları doğrudan siteniz üzerinde deniyorsanız, lütfen sitelerinizin tam bir yedeğini almayı unutmayın, sorumluluk kabul etmem.

Yapılacaklar

Blog A ve Blog B şeklinde iki siteniz olsun. Blog A'yı kurduktan sonra ikinci bir siteyi (Blog B) kurdunuz ve kullanıcılar (users) tablosunun ortak olmasını, paylaşılmasını istiyorsunuz.
Blog A'nın WordPress tablolarında ön ad olarak varsayılan ön ad olan wp_ ifadesinin kullanıldığını, Blog B için ise blogb_ ön adının kullanıldığını varsayalım.
Blog B'ye ait olan wp-config.php dosyasını açın. içerisinde $table_prefix = 'blogb_'; kodunu bulup hemen altına aşağıdaki kodu ekleyin. Dikkat etmeniz gereken wp_users ve wp_usermeta isimlerinin Blog A'da kullanılan tablo adlarıyla aynı olmasıdır.

 1. define('CUSTOM_USER_TABLE', 'wp_users');
 2. define('CUSTOM_USER_META_TABLE', 'wp_usermeta');

Bu kodlar Blog B'ye kullanıcı ve kullanıcı bilgileri tabloları için Blog A'nınkileri kullanmasını söyler. Ancak Blog B'nin içeriği kendi tablolarında tutulmaya devam edecektir.
Hepsi buymuş. Yazının orijinalinde yazar bu yöntemi WordPress 2.5, 2.6 ve 2.7 sürümlerinde denediğini yazmış.
Daha fazla bilgi ve farklı durumlar için WordPress.org'un forumundaki bu ve bu konuları inceleyin.
Ayrıca her iki site için de ortak giriş kullanmak istiyorsanız, yani bir siteye giriş yapan, diğerine de giriş yapmış olsun istiyorsanız buradaki yazıyı inceleyin. Anladığım kadarıyla bu iş biraz çetrefilli.

Kaynak


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=844.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“İki WordPress Tek Kullanıcı Tablosu” yazısı için 6 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. murat dedi ki:

  eklenti kurulum söz konusunda sıkıntı yaratır mı ?
  iki farklı blog aynı eklenti nasıl yapabiliriz o zaman

 2. Yakup Gövler dedi ki:

  Burada anlatılanlar sadece aynı veritabanını kullanan iki WP sitesinin tek üye tablosunu ortak kullanmasını sağlamaktır. Kullanacağınız eklentiler eğer WP'nin fonksiyonlarını kullanıyorsalar normalde problem çıkmaz. İki farklı blog aynı eklenti yapamazsınız. Çünkü eklentiler için farklı tablolar ve klasör kontrolleri yapılmaktadır. Bu nedenle bu mümkün değil.

 3. levent dedi ki:

  bu olayi wpmu+buddypress icin yapmayi denedim ama basarili olamadim..buddypress forumlarinda yazdim,maalesef cevap veren olmadi.ne zamandir yardim bulabilecegim bir kaynak ariyorum..tesekkürler desteginiz icin..

 4. awakado dedi ki:

  Yakup merhaba,

  Bu tarz bir şey arayışındaydım. Her zamanki gibi yine senin bloga düştüm 🙂 Yabancı ve Türk kaynaklarda baya bir makale okudum bununla ilgili, hemem hemen aynı yöntemler yazılmış.

  Benim bu yazdığında yöntem de aklıma takılan konu şu; bahsedilen işlemler aynı domain altındaki iki blog için mi yoksa farklı domainlerde çalışan iki blog için mi?

  Ben axx.com ve bxx.com altında iki farklı blog kurduğumda, "a" sitesine üye olan kişi "b" sitesinden girdiğinde wpress "a" daki vt den user tablosuna nasıl ulaşıcak. Sonuçta domainleri, hostu, phpmyadmin kullanıcı adı şifresi vs farklı.

  Bu konuda tereddütte kaldım ???

 5. Yakup Gövler dedi ki:

  Ne yazık ki iki ayrı hostta bulunan, iki ayrı site için bu işi yapmak deveye hendek anlatmaya çalışmaktan zor. Yazımda bahsettiğim konu aynı host ve domain altına kurulmuş olan iki WordPress kurulumu için geçerli. Örneğin bir siteniz var ve video.siteadi.com, muzik.siteadi.com şeklinde alt alanlara WP kurarak, bunları ayırdınız ancak aynı kullanıcı tablosunu kullanmak istiyorsanız buradaki yazı ve kaynaktakiler işe yarayacaktır.

 6. X-Adam dedi ki:

  Sizin dediğiniz gibi yapıp sitenin veritabanlarını birleştirdim. dediğinizi yaptım ama olmadı. "Bu sayfayı görüntüleme yetkiniz yok." gibi bir hata veriyor ikinci sitede. Birinci sitede herhangi bir sorun yok. Belki işe yarar diye temalarını bile aynı yaptım olmadı. Ben 2.8.3 sürümünü kullanıyorum belki ondandır.

  Lütfen bu işin çözümünü yani "Neden kaynaklanıyor?", "Nasıl yapılır?" yardımcı olursanız sevinirim.