24 Nisan 2007

Hayalimdeki Teknoloji

Öğrencilerime Yorum Ekle

Okuyacağınız yazı, tarafımdan öğrencilerime (8. sınıflar + 7-F) verilen “Akıllı Ev Sistemleri Temelinde Hayalinizdeki Teknoloji” konulu ödevin sonuçlarının derlenmesiyle oluşturulmuştur. Yazı ile ilgili açıklamalar notlar bölümünde yer almaktadır, notların okunması rica olunur.

Perdelerin gündüz açılıp, gece kapanması; herhangi bir elektronik araç kendine zarar verecek şeylewri yapan insanlara konuşarak tepki versin; çeşmeler kendiliğinden açılsın, şofben benim istediğim saatte ve sıcaklıkta suyu hazır etsin; televizyon, bilgisayar gibi makineler ev sahipleri dışındakiler tarafından kullanılamasın; sınıfta bulunan tahta, öğretmenin belirlediği görüntüleri sunsun, söylediklerini yazsın, istenildiğinde görüntü silinsin. (Tuğba Akgün, 8-E / Kendisi aynı zamanda buradaki fikirlerin %90'ını ödevinde belirtmiştir)

Hastalanıldığında ya da yaralanıldığında eğer evde kimse yoksa otomatik olarak hastanenin aranarak, ambulans çağırılması; ambulans gelirken rahatsız olan kişinin sağlık bilgilerinin ambulanstakilere bildirilmesi, eğer bir ücret ödenmesi gerekiyorsa da otomatik olarak ödenmesi. (Fatma Ulaş, 7-F / Kendisi buradaki fikirlerin %90'ını ödevinde belirtmiştir. / Derya Akıncı, 8-B + Y.G.)

Hırsızlar eve girdiğinde, yangın çıktığında eğer kendisi söndüremezse; bize ve ilgili yerlere (polis, itfaiye…) haber veren bir güvenlik sistemi. Ayrıca evin kapısını, yüzlerinden ya da gözlerinden ya da parmak izlerinden tanıdığı ev sakinlerine otomatik olarak açan, kapıyı çalan kişileri göstererek, kapıyı sesle açabilen; biz evde yokken gelenleri kaydeden, evde kimse olmadığını gelenlere bildirerek, mesajlarını kaydeden bir teknoloji. (Öğrencilerin %75'i + Y.G.)

Görme engelli insanlar için, yürürken önündeki engelleri belirleyip, sahibini uyaran, doğru yöne yönlendiren bir baston olsa, görme engelli olan insanlar yollarda daha rahat yürüyebilirler. (Dilber Yıltaş, 7-F)

Giysilerimizi bize otomatik olarak giydiren, giysilerimizi yıkayarak, ütüleyen ve bizim duygularımıza ve hava şartlarına uygun olarak giysi öneren bir teknoloji. (Tuba Akgün, 8-E / Öğrencilerin %50'si) Sabahleyin okula gitmek için kıyafetlerimizi giymemiz gerekir, artık bu çileye son, eski devir kapandı. Sabah kalktığımda bir cihazın içine girip, okul kıyafetlerim hemen üstümde olsun. (Güneş Demir, 8-E / Cümle olduğu gibi yazılmış olup, bir teknoloji ancak bu kadar güzel tanıtılabilirdi)

Okula kitap getirme derdinden kurtaracak, tahtadakileri yazmak zorunda bırakmayacak bir teknoloji. (Öğrencilerin %45'i) (Öğrenci sıralarının üzerine monte edilecek dokunmatik ekranlar sayesinde, istenilen kitap içerikleri öğrencilere sunulabileceği gibi öğrencinin söylediği ya da aklından geçenleri kaydedebilen bir bilgisayar sistemi geliştirilebilir, Y.G.)

Evimizde güzel koku yayan bir alet olması, değişik kokular yayarak etraftaki kötü kokuyu gideren aynı zamanda da dışarıdaki kokunun içeriye girmesini engelleyen bir sistem iyi olacaktır. (Dilber Yıltaş, 7-F)

Süper zekâ bir buzdolabı olsun. Bu buzdolabı, içerisindeki bütün malzemeleri sürekli takip etsin, eğer bir malzeme biterse, bunu otomatik olarak marketten sipariş etsin ve ücretini banka hesabımdan ödesin, sipariş edilen malzemelerin ise benim eve geliş saatimde gelmesini sağlasın. Ayrıca üzerinde bulunan bir ekran vasıtasıyla bana içerisindeki malzemelerin bir listesini sunsun, o malzemelerle yapılabilecek yemeklerin tariflerini isteğim üzerine bana göstersin. (Öğrencilerin %35'i + Y.G.)

Kendiliğinden hareket eden, yerleri temizleyen, gerçek manada hijyenik bir ortam sağlayan otomatik bir temizlik aleti. (Öğrencilerin %40'ı)

Evin ya da bir odanın altının komple havuz olması, havuzun üzerindeki cam bölmenin ben istediğimde açılarak, yüzme havuzu haline gelmesi (Hatice Bakıcı, 8-F)

Evin altı bir akvaryum olsun, içinde her türlü balık olsun. Balıkların ihtiyaçları otomatik olarak giderilsin. Eğer bu mümkün olmazsa da, evin istediğim bir duvarında akvaryum görüntüsü oluşsun (şu an bilgisayarlarda bulunan akvaryum isimli ekran koruyucu gibi), böylece canımız sıkıldığında bu sıkıntıyı üzerimizden atabiliriz. (Mehmet Can Bakıcı, 8-F + Y.G.)

Televizyon (bir duvarın tamamı istediğimizde televizyon olsun), benim istediğim ya da ruh halime uygun kanalları açsın (Öğrencilerin %60'ı), lambalar odaya girdiğimde otomatik olarak yansın ya da ben söylediğimde yanıp sönsünler. (Öğrencilerin %70'i) Lambalar benim ruh halime uygun ya da istediğim renkte olsunlar. (Tuğçe Ertaş, 8-D)

Evin duvarlarının rengi havaya göre değişse, örneğin boğucu havalarda evin renginin sarı olması insanı sıkar, oysa lila, turuncu veya fıstık yeşili olması insanı neşeye boğar. (Çilem Ertaş, 8-D / Cümleler olduğu gibi yazılmış olup, verilen örnek süper)

Sahibinin yüzünü görmeden çalışmayan araba, böylece sahibine zahmet vermeden, içine girdiğinde çalışan arabalar. (Taner Ayyıldız, 7-F)

Bahçede bulunan çiçekleri, ihtiyaç duyulduğunda otomatik olarak sulayan; kuruyan çiçekler yerine yenilerini eken bir teknoloji. (Fatma Ekici, 7-F / Güneş Demir, 8-E / Eylül Gülsen, 8-B)

Arabaların yüzeyinin plastik ya da farklı bir maddeden yapılarak, kaza yapıldığında hem araba içindekilere hem de araca zarar gelmemesi. (Fatma Ulaş, 7-F)

Gemilerin karada da ulaşım aracı olarak kullanılması. (Fatma Ulaş, 7-F)

Arabaların kendiliğinden bizi istediğimiz yere götürmesi. (Öğrencilerin %20'si)

Yanımda taşıyabileceğim bir bilgi aracı olsun, bu araca sorduğum bütün sorulara cevap versin, dışarıdayken evimle ilgili bilgileri bana iletsin, benim sağlık durumumu gözleyerek olumsuz bir şey olduğunda ilgili yerlere haber versin, görüntülü ve sesli olarak başkalarıyla iletişim kurmamı sağlasın, benimle ilgili her türlü kişisel bilgiyi içerisinde barındırsın ancak benden başkası kullanamasın. (Tuba Koyuncu, 8-F + Y.G.)

Kadınların en hassas olduğu ve en yorucu olan ütü işini kolaylaştıran bir ütü olsun. Örneğin, fişini taktığım zaman hem ütüleyip, hem de katlayan bir ütü isterdim. (Dilan Tarhan, 8-F / Fikir her ne kadar garip olsa da, ödevler içerisindeki en ilginç başlığı yazmıştır; başlık, “Aman Allah'ım İnanamıyorum”)

Notlar: Parantez içerisinde ismi yazılı kişi/kişiler fikri ödevinde belirtenlerdir. (Y.G. kısalması Yakup Gövler'i (yani beni) temsil eder, fikir üzerinde düzenleme yaptığımı gösterir) Parantez içerisinde tarafımdan yapılan yorumlar, fikri beğendiğimi gösterip, farklı bir anlam içermemektedir.

Özel olarak isim açılmış bulunan fikirler, tarafımdan çok beğenilen, özgün olduklarını düşündüğüm fikirlerdir. Bu fikirlerin sahiplerini ayrıca tebrik ederim.

Yukarıda yazılı olan fikirleri ödevlerine yazan; ancak isimleri açılmayan öğrenciler ödevi geç getiren öğrencilerdir. Özgün fikirlerde öncelik ödevi erken getiren kişiye aittir.


Bu yazının kısa bağlantısı http://www.yakupgovler.com/?p=10.

Yazılarımı RSS aboneliği ile takip edebilir, yeni yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için ise RSS adresimi kullanabilirsiniz.


“Hayalimdeki Teknoloji” yazısı için 20 Yorum

Bu yazıya yapılan yorumları dilerseniz, ( RSS 2.0 ) beslemesini kullanarak takibe alabilirsiniz.

 1. Alİ tAyLaN aDıGüZeL dedi ki:

  bence bunlar gerçek şeyler gelecekte neden olmasın bundan 300 yıl önce insanların uçabilcegini kim bile bilirdiki
  8/d deki arkadaşlara selamlar yakup hocayada başarılar bizim okula böyle site yaptıgı için

 2. mustafa NABİKOGLU dedi ki:

  BENCE OLURMU OLUR...
  8/D TURNUVA ŞAMPİYONU

 3. mustafa nabikoğlu dedi ki:

  hocam ben bilgisayar mühendisliği bölümünü okursam boşta kalır mıyım

 4. Yakup Gövler dedi ki:

  Bilgisayar mühendisliği, bilgisayara meraklı öğrencilerimizin üniversitede en çok tercih ettikleri bölümlerden biridir. Ancak kazanması gibi okumakta oldukça zordur, özellikle de bilgisayar alt yapısı ve ilgisi olmadan gidildiğinde, bu zorluk daha da artmaktadır.
  Bilgisayar mühendisliğini okumayı düşünmeden önce, orayı kazanmak için gerekli şartları taşıyıp, taşımadığın önemlidir.
  Mühendisliklerin hemen hepsi sayısal puan türünden öğrenci almaktadır. Eğer sayısal derslerde (matematik + fen) iyi değilsen, mühendislik kazanman oldukça zor. Ayrıca da sırf iyi bir iş sahibi olmak için değil, sevdiğin için, ilgi duyduğun için, ileri de ben bilgisayar mühendisliği yapacağım ve mutlu olacağım diyorsan, bilgisayar mühendisliği için çalışmalısın, hem de çok.
  Bilgisayar mühendisliği, güzel bir bölümdür. Yurt dışında çok değerli bir bölüm olmasına rağmen ülkemizde ne yazık ki gereken değer verilmemektedir, bunda elbetteki yazılım sektörünün gelişmememiş olması gelmekte. Ayrıca da üniversitede verilen eğitim gerçek dünyadan çok uzak ve kalitesiz. Sadece öğrencilerin bireysel çabaları onları başarıya götürmekte.
  Eğer bilgisayarla ilgileniyorsan, günde 7-9-15 saatimi bilgisayara ayırabilirim diyorsan, yırtığım, tuttum mu koparırım diyorsan ne bilgisayar mühendisliğinde ne de başka bir bölümde açıkta kalmazsın. Eğer devlet kurumlarının birinde iş bulabilir miyim diye soruyorsan, şansın çok az, devlet fazla bil. mühendisi almıyor.
  Herşeyde olduğu gibi, çalışırsan yapamayacağın hiçbir şey yok.

 5. mustafa nabikoğlu dedi ki:

  hocam benim matamatiğim çok iyi hatta geçenlerde okul adına 6 arkadaşla matamatik olimpiyatlarına katıdık tabi onlar benden daha iyi fakat sonuçlar geldi en iyi ben yapmıştım aslında fenimde iyi fakat matamatik kadar iyi değil kısacası sayısalım iyidir ben bilgisayarla uğraşmayı seviyorum ama günümüzde geçinemeyen birçok aile var bende onlar gibi olmak istemiyorum eğer iş bulma imkanım yoksa ben bigisayar bölümünü okumam geleceğimi tehlikeye atamam hocam benim için en uygun meslek hangisi bilmiyorum benim hem sayısalım hemde sözelim iyi meslek hakkında bilgi verirseniz sevinirim THANKS

 6. mustafa nabikoğlu dedi ki:

  hocam cevbı aldım çok teşekkür ediyrum vediğiniz cevap için

 7. yasin sevim dedi ki:

  hocam bu vehbikoçtaki öğrencilermi?yoksa eski okulunuzdaki öğrencilerdir.çarşamba günü desimiz var lütfen söyleyiniz.8/c yasin sevim.hocam bide bunu yazanlar harika yapmış.fikirleri süper.

 8. Yakup Gövler dedi ki:

  Vehbi Koç İlköğretim'deki öğrencilerimin yazmış oldukları yazılar.

 9. yasin sevim dedi ki:

  hocam cevap verdiğiniz için çok teşekür ediyorum.
  hocam bizim okuldakilerden böyle fikirler beklemezdim ama fikirleri süper.

 10. büşra dedi ki:

  öğretmenim ben büşra sizi çok özledim. inşallah işiniz rast gider ALLHA EMANET OLUN.BÜŞRA ARSLAN

 11. büşra dedi ki:

  hocam süper olmuş.

 12. büşra dedi ki:

  hocam çok hoş bir site acaba site nasıl yapılıyor?

 13. Yakup Gövler dedi ki:

  Büşracığım,
  Öncelikle iyi dileklerin için teşekkür ederim. Site yapmak çok kapsamlı bir konu, oldukça uğraş gerektiren bir iş. Ancak kendin için başlanğıç tarzında, günlük dediğimiz bir siteyi http://www.blogcu.com sitesine girerek oluşturabilirsin. Bu siteye girip, üye ol. e-posta adresine bir mesaj gelecek orada denilenleri yaptıktan sonra, siten aktif hale gelecek, kullanıcı adın ve şifren ile girip siteni oluşturabilirsin. Oldukça basit bir işlem, yapabileceğinden eminim. Örnek olması için tatildiyarim.blogcu.com benim siteme bakabilirsin.
  Kendine çok iyi bak, başarılarının devamını dilerim...

 14. büşra dedi ki:

  SAĞOLUN ÖĞRETMENİM

 15. büşra dedi ki:

  öğretmenim e-posta gelirse bilgisayarın neresine gidiyor?

 16. Yakup Gövler dedi ki:

  e-posta adresine (msn adresine) gelecek. http://www.hotmail.com sitesine gir. Kullanıcı adını ve şifreni yazıp, Tamam'a tıkla. Karşına sana gelen e-postaları göreceksin, üzerine tıkladığında ne yazdığını okuyabilirsin. Eğer postalar doğrudan karşına gelmezse Posta (ya da ingilizce olarak Inbox) yazısına tıkla sana gelen postalar listelenecek. Aynı yerdeki Yeni yazan düğmeye tıklayarak e-posta adresini bildiğin kişilere e-posta gönderebilirsin. Yok ben anlamadım dersen gelecek seneyi bekle bilgisayar dersinde öğrenirsin 🙂

 17. İhsan Uğraş dedi ki:

  Yakup hocam, site için tebrik ediyorum. Kemal Aydoğan'dan ayrılmanı bir kayıp olarak görüyorum. İnşaallah bizleri unutmazsın.
  Selam ve sevgilerimle.

 18. cemre dedi ki:

  Bir bardağın altına küçük bir çekmece yapılıp oraya şeker veye bisküvi konulabilirr. 😀

 19. sibel dedi ki:

  bnc ebna göre hiç bişi bulamadımm ama gerçekten harika şeyler war bundan 100 de 100 emin olabilir siniz

 20. BUSE dedi ki:

  bnce bi saat yapalım saat bizi kötü kokulardan korusun:d:d:d:d:d:p çok güzell demiiiii