Merak ettiysen anlatayım,

Yıllar, yıllar önce 1981 yılının kazma kürek yaktıran Mart ayında, Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde, bu fani dünyaya gözlerimi açmışım. Çayırlarda, dağlarda, taşlarda geçen yılların ardından kiliseden bozma (yanlış okumadınız) o zamanki adı "Kurtuluş İlkokulu" olan, şimdiki ismi ise "Kaymakam Hasan Zenginalp İlköğretim Okulu"na, değerli öğretmenim Necati Sarcan'ın sınıfında başladım.

Nasıl geçtiğini hala anlayamadığım bir şekilde su gibi geçen beş yılın ardından Kırıkhan İmam Hatip Lisesi'nin orta bölümüne başladım. Üç yılın ardından, o zamanlar ilçemizin en gözde okullarından biri olan ve mezunu olmaktan her zaman gurur duyduğum Kırıkhan Anadolu Ticaret Meslek Lisesi'ne kayıt oldum. Bilgisayarla tanışmam bu okulda oldu. Bana bilgisayar öğrenme isteğini aşılayan Yasemin Çalışkan hocam ve çalışmalarımızı sürekli olarak destekleyen müdür yardımcımız Abdullah Uğraş hocam ile lise'de tanıştım ve onlara ömrüm boyunca minnettar kalacağım.

Lise'den iyi bir derece ile mezun olduktan sonra girdiğim ÖSS sınavlarının ilkinde YÖK'ün meslek liselerine uyguladığı katsayı engelinin ilk kurbanlarından biri olarak havayı aldım. 2000 yılındaki sınavda ise yine aynı engelden dolayı, çok istediğim hukuk fakültesi yerine, Gazi Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği bölümünü kazandım. Dört yıllık üniversite hayatının sonunda Niğde Merkez Cumhuriyet Lisesi'ne Bilgisayar Öğretmeni olarak atandım.

Plansız bir şekilde yapılan atama sonucunda, ilk yılımda kendi okulumda değil Kemal Aydoğan İlköğretim Okulu'nda geçici olarak görevlendirildim. Gerek öğretmen arkadaşlarım, gerekse de hiç bir zaman unutmayacağım, öğrencilerim (Doğancan, Ezgi, Kübra, Meltem, Fatma Nur, İbrahim, Yusuf, Onur, Bilal, Sait ve diğerleri) sayesinde çok güzel geçen bir yılın ardından, Cumhuriyet Lisesi'nde bir yıl çalıştım.

Branşım gereği atanmam gereken bir meslek lisesine, Niğde Ticaret Meslek Lisesi'ne tayin isteyip, atandım. Ancak askerlik nedeniyle bir hafta sonra vatani görevim için Burdur'a oradan da asker öğretmen olarak görev yaptığım Diyarbakır'a gittim. Diyarbakır Merkez Vehbi Koç İlköğretim Okulu'daki bir yıllık görevim sonunda, büyük dersler alarak, öğretmenliğime yeni değerler katarak ve çok değerli arkadaşlar, öğrenciler edinerek Ağustos 2007'de Niğde'ye geri döndüm.

Şu anda Niğde Ticaret Meslek Lisesi'nde Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapıyorum. Okulumda web programcılığı alanında öğrencilerime bir şeyler vermeye çalışıyorum.

Hayat felsefem; "Öğrenmek için yaşa, Yaşamak için öğren" olup, insan oğlunun dünyaya sadece öğrenmek için geldiği inancındayım. Bu nedenle -biraz da maymun iştahlılık sebebiyle- hemen her konuda bilgi edinmeye çalışır, özellikle kendi branşımda saatlerce araştırma yaparım, taktığım bir konu olursa öğrenmeden bırakmam.

Öğrencilerimden istediğim, onların da benim gibi bilgisayara aşık olmaları, sevmeleri, yaşamları içerisine almalarıdır. Hayat felsefeme uygun olarak, sürekli bir şeyler öğrenmeye çalışmalarını, kendilerini geliştirmelerini bekliyorum onlardan. Ve bir gün belki 10 yıl, 20 yıl sonra sanal ortamda bile olsa, "bize bilgisayarı Yakup Hocamız öğretti" demelerini arzu ediyor, onları başarıdan başarıya koşarken görmeyi diliyorum.

İlgilendiğim Alanlar:
Web Tasarım (PHP, MySQL, Ajax, CSS), Elektronik (Robotik, Mikrodenetleyiciler), Grafik (Photoshop, FireWorks, Flash, CorelDRAW), Programlama (Visual Basic, .NET, Web Programcılığı)

Verdiğim Dersler:
Bilişim Teknolojilerinin Temelleri (Donanım, Bakım, Onarım)
Grafik ve Animasyon (Fireworks/Flash)
Web Tasarımı ve Programcılığı (HTML, DreamWeaver, Asp.NET)
İnternet Programcılığı (PHP, MySQL)

Hayallerim:
Şu üşengeçlikten kurtulup, şu siteye adam gibi bir tema tasarlamak.
Türkiye'de eğitimin doğru düzgün bir düzeye gelmesi.
İnsanlarımızın gerçekten hak ettiği refah bir hayata kavuşması, halkımızın Türkiye gibi bir cennetin dünyanın hiç bir yerinde olmadığını idrak ederek, kardeşlik içerisinde ülkesi için bütün gücüyle çalışması, önce ben yerine önce biz diyebilmesi.